(22-26) wpływają do kanału z szerszego akwenu. Za Przegaliną nic takiego nie kojarzę. Czy to może być kanał dojściowy do śluzy w Pleniewie?
I drugie pytanie. Gdzie oni mogli dopłynąć? Gdzie spotkali tych "osadników polskich"?
Myślę że chodzi Ci o sekundy 38-43. Tu jest zagadka. Wygląda to na wyjście ze śluzy w Pleniewie na Martwą Wisłę w stronę Gdańska. Jednak powinien być wtedy widoczny przyczółek odsuwanego mostu - a nie widać
Mała dygresja na temat mostu: Odsuwany był ręcznie za pomocą korby na prawy brzeg. Jechał po szynach. Wrota śluzy były również poruszane ręcznie. Gdzieś w połowie lat 60-tych most i śluzę zlikwidowano poszerzając przejście.
Myślę, że delegacja zawróciła zaraz za Przegaliną. Osadników pewnie sfilmowano w rejonie Pleniewa - tam były domki rybackie nad samą wodą, albo może na Krakowcu?
Film dla mnie jest niesamowity...Znów zobaczyłem działającą śluzę północną. Łza się w oku kręci.
Wygląda to na wyjście ze śluzy w Pleniewie na Martwą Wisłę w stronę Gdańska. Jednak powinien być wtedy widoczny przyczółek odsuwanego mostu - a nie widać
Ujęcie jest robione "ze słońcem", czyli nie z północnego brzegu, a statek wypływa na "dolną wodę" (świadczy o tym widoczne ożebrowanie wrót - nie od tej strony napierała woda).
To musi być wyjście z Gdańskiej Głowy na Szkarpawę. Chwilę wcześniej (28-33) widok zamkniętych wrót od "dolnej wody" i ich otwieranie to też, muszą być wrota tej śluzy (tym razem górne), a słońce oświetla je od południowego wschodu.
To musi być wyjście z Gdańskiej Głowy na Szkarpawę.
Masz rację. Nie ma innej możliwości. Załączam zdjęcie pokazujące wylot śluzy w Pleniewie w kierunku Gdańska. Widok z prawego brzegu. Zrobiłem je gdzieś około 1963 roku aparatem DRUH To na dowód, że się myliłem.
img667.jpg Wylot ze śluzy w Pleniewie w stronę Gdańska 1963r.
Plik ściągnięto 28108 raz(y) 57,16 KB
Ostatnio zmieniony przez Hinek Pon Lis 26, 2012 9:51 am, w całości zmieniany 2 razy
Na stronie Technische Universität Berlin Architekturmuseum pojawiły się nowe zdjęcia z
budowy śluz w Przegalinie :
http://architekturmuseum....ichselm%FCndung
Zdjęcia są doskonałej jakości. Aż się wierzyć nie chce, że były robione 120 lat temu.
Warto pobawić się dostępną funkcją zoom.
Sporo ciekawych zdjęć. Mnie najbardziej zainteresowały te dotyczące "jazu Müllere".
Inż. Szymański napisał: "Wrota, wbrew przyjętemu zwyczajowi, są tak obsadzone, że się zamykają
w kierunku przeciwnym biegowi wody." (obszerny fragment artykułu, z 1897 r. jest w pierwszym poście tego wątku, a trochę dalej: http://forum.dawnygdansk....p=125520#125520 jest więcej o zasadzie działania jazu Müllera).
Dla czego odwrotnie? - "przepływające tratwy nie mogą uszkodzić, choćby niezupełnie
otwarte były wrota".
W śluzie dla tratew Flosskanal były dwie pary "normalnych" wrót odległych od siebie o 300 m, oraz ten jaz Müllera w głowie górnej. Przy wyższych różnicach poziomu wody można było "normalnie" śluzować zestawy nie dłuższe niż te 300 m, ale zestawy tratew spławianych Wisłą były dłuższe. Przy niezbyt dużych różnicach poziomu wody taki jaz umożliwiał przepuszczenie całego zestawu bez kłopotliwego rozmontowywania go.
Cytat:
Z dwóch typów takich jazów, po szeregu doświadczeń, wykonanych nad
modelami o wymiarach 1/10 wielkości naturalnej, wybrano projekt C. Müller’a,
kierownika robót regulacyjnych.
Podejrzewam, że był to jedyny tego typu jaz, kiedykolwiek na świecie zbudowany.
Na poniższej mapce Flosskanal to przejście południowe 1 - 2.
Było już zdjęcie z lat 50:
oraz z rozbiórki jazu w latach 70. Tu widać pozostałości komory w której obracało się dłuższe skrzydło prawych wrót:
Teraz możemy zobaczyć budowę tego jazu. Te 3 zdjęcia robione były z podobnych kierunków.
Jaz Müllera 1.jpg Zalewanie betonem fundamentów jazu. Po lewej i prawej stronie widać rozszerzenia na komory obrotowe wrót.
Plik ściągnięto 24943 raz(y) 99,55 KB
Jaz Müllera 2.jpg Murowanie ścian jazu. Zwłaszcza prawa komora dobrze widoczna.
Udało mi się dzisiaj nabyć takie dwie fotografie. Pierwsza przedstawia śluzę dla tratew w Przegalinie [Einlage] w 1937 r. druga pokazuje przebudowę tej śluzy 40 lat poźniej
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum