Dawny Gdańsk

Granice - Przejścia graniczne?

Zoppoter - Pon Maj 24, 2004 1:05 pm
Temat postu: Przejścia graniczne?
Temat słupków i kamieni granicznych z WMG jest przerobiony we wszystkie strony. A ja mam inne pytanie. Owóż przez granice zwykle można przejechać. Kolejowe przejścia graniczne to oddzielny temat, to z reguły coś więcej niż szlaban i budka.
Ale drogowe przejścia są o wiele prostsze. Właśnie sobie uswiadomiłem, że znam praktycznie tylko dwa takie miejsca, gdzie były dawniej przejścia graniczne.
1. ciąg Szosy Gdańskiej od strony Gdyni i Pommerscher Straße od Sopotu. Obecnie te dość oczywiste nazwy zostały zastapione górnolotnymi Zwycięstwami i Niepodległością.
2. Kalthof, czyli Kałdowo. W pierwszym albumie "Był Sobie Gdańsk" jest zdjęcie autobusu marki Komnick (produkowano je w Elblągu!) na przejściu granicznym WMG i Prus. Autobus stoi obok budynku celników i pograniczników, w tle neogotycki portal mostu na Nogacie. Oczywiście żaden z tych obiektów dziś nie istnieje...

No a gdzie były pozostałe przejścia? Z oczywistych względów najbardziej interesuje mnie Sopot. Od niepamiętnych czasów Sopot był połączony z Wielkim Kackiem brukowana szosą Großkatzer Straße. Obecnie to ciąg ulic Malczewskiego w Sopocie i Sopockiej w Wielkim Kacku. Malownicza szosa przez górzysty las. Czy na tej drodze było przejście graniczne, czy ona była po prostu zamknięta? A jeśli było, to gdzie?

A inne drogi? Obecne ulice Spacerowa, Słowackiego, Kartuska, Starogardzka? Obecna szosa numer 1 do Tczewa? Sa jakies ślady?

pumeks - Pon Maj 24, 2004 1:21 pm
Temat postu: Re: Przejścia graniczne?
Zoppoter napisał/a:
No a gdzie były pozostałe przejścia?
Starogardzka? Obecna szosa numer 1 do Tczewa? Sa jakies ślady?

Tymi drogami dość często jeżdżę. Na tczewskiej szosie, między Kolnikiem a Miłobądzem, nie ma kompletnie nic. Nie wiem, czy cokolwiek się tam znajdowało. Natomiast na starogardzkiej, pomiędzy Gołębiewem Średnim (po stronie gdańskiej) a Gołębiewkiem (po polskiej) było przejście, podobno są tam zachowane częściowo budynki gdzie mieściła się polska strażnica graniczna.

A jak było na trasach kolejowych? czytałem że pociągi jadące z Tczewa zatrzymywały się na stacji Pszczółki i tam dokonywała się odprawa paszportowa. A na innych liniach? np. od strony Kokoszek?

pumeks - Pon Maj 24, 2004 1:27 pm
Temat postu: Re: Przejścia graniczne?
Zoppoter napisał/a:
Spacerowa

To była zdaje się Koellner Chaussee (nie od Kolonii nad Renem, tylko od kaszubskiego Kielna). Bodaj Oliwiak wspominał na Cafe Trójmiasto, że w jednym z budynków w miejscu zwanym dawniej Renneberg, a obecnie Renuszewo bądź Rynarzewo, znajdował się posterunek graniczny.

Zoppoter - Pon Maj 24, 2004 1:39 pm
Temat postu: Re: Przejścia graniczne?
pumeks napisał/a:
A jak było na trasach kolejowych? czytałem że pociągi jadące z Tczewa zatrzymywały się na stacji Pszczółki i tam dokonywała się odprawa paszportowa. A na innych liniach? np. od strony Kokoszek?


Nie, no takich szczegółów ja nie znam, ale ogólnie granica w czasie jazdy koleją z reguły polega na tym, że pogranicznicy wsiadają na granicznej stacji z jednej strony, pociag rusza do granicznej stacji z drugiej strony, po drodze sprawdza sie dokumenty, po czym pogranicznicy wysiadają i czekają na najbliższy pociag z powrotem. Można też sprawdzić dokumenty w czasie postoju pociągu. Biura pograniczników z reguły są w budynkach stacyjnych. Innymi słowy nie ma jakiejś specjalnej infrastruktury w rodzaju oddzielnych budynków, szlabanów, itd. Czyli sladów na ziemi się nie znajdzie, co najwyzej jakies informacje pisane albo zdjęcia.

Mikołaj - Pon Maj 24, 2004 1:54 pm

Oj Zoppoter, a to zacząłes temat!
Cytat:
Od niepamiętnych czasów Sopot był połączony z Wielkim Kackiem brukowana szosą Großkatzer Straße. Obecnie to ciąg ulic Malczewskiego w Sopocie i Sopockiej w Wielkim Kacku. Malownicza szosa przez górzysty las. Czy na tej drodze było przejście graniczne, czy ona była po prostu zamknięta? A jeśli było, to gdzie?

Jasne, że było tu przejście - mniej więcej w tym miejscu, gdzie po lewej stronie jest taki placyk tuż po wyjeździe z Brodwina. Było czynne kilka godzin dziennie. Są ponoć zdjęcia wjazdu Hitlera na teren WMG właśnie przez to przejście. W 5 nr BSG jest o tym więcej, jak będziecie chcieli, to potem zacytuję.
Cytat:
Spacerowa
jak najbardziej, tu też widoczne jest miejsce, gdzie było przejście.
Wieczorem napiszę więcej i powklejam jakieś mapki, obrazki.

Zoppoter - Pon Maj 24, 2004 2:05 pm

Mikołaj napisał/a:
Oj Zoppoter, a to zacząłes temat!


Oj, przepraszam najmocniej... :oops: :mrgreen:

Mikołaj napisał/a:
Jasne, że było tu przejście - mniej więcej w tym miejscu, gdzie po lewej stronie jest taki placyk tuż po wyjeździe z Brodwina. Było czynne kilka godzin dziennie. Są ponoć zdjęcia wjazdu Hitlera na teren WMG właśnie przez to przejście. W 5 nr BSG jest o tym więcej, jak będziecie chcieli, to potem zacytuję.


Czyli tam, gdzie i dzisiaj jest granica między Sopotem a Gdynią?

Mikołaj napisał/a:
Spacerowa jak najbardziej, tu też widoczne jest miejsce, gdzie było przejście.
Wieczorem napiszę więcej i powklejam jakieś mapki, obrazki.


Poproszę... :==

Mikołaj - Pon Maj 24, 2004 2:13 pm

Tak, właśnie na granicy Sopotu i Gdyni.
A nie masz tego nr 5 Był Sobie Gdańsk? Trudno o lepsze opracowanie. Jeśłi nie, to przy okazji zrobię ksero dla Ciebie.

Na stronie Bartosza Bajków jest sporo różnych budynków granicznych

Zoppoter - Pon Maj 24, 2004 2:20 pm

Mikołaj napisał/a:
Tak, właśnie na granicy Sopotu i Gdyni.
A nie masz tego nr 5 Był Sobie Gdańsk? Trudno o lepsze opracowanie. Jeśłi nie, to przy okazji zrobię ksero dla Ciebie.


Mam. Ale zapomniałem, że tam cos było o granicach. A w zeszłym tygodniu przeglądałem go w poszukiwaniu wiedzy o kolejach...
W moim wieku skleroza nie jest niczym nadzwyczajnym.

Zoppoter - Pon Maj 24, 2004 2:23 pm

Mikołaj napisał/a:
Na stronie Bartosza Bajków jest sporo różnych budynków granicznych


No proszę. Tylko koleś trochę przesadził z tą III Rzeszą. Te przejścia graniczne funkcjonowały przez 20 lat, z czego na III Rzeszę przypada tylko sześć lat...

lucy - Pon Maj 24, 2004 2:25 pm

Zoppcio, biedny staruszku :haha:
Zoppoter - Pon Maj 24, 2004 2:29 pm

lucy napisał/a:
Zoppcio, biedny staruszku :haha:


No... Dziękuję za zrozumienie

pumeks - Pon Maj 24, 2004 2:45 pm

Mikołaj napisał/a:
Na stronie Bartosza Bajków jest sporo różnych budynków granicznych


Aha, czyli jednak w Kolniku jest jakiś budyneczek. I w Gołębiewie Średnim. Temu ostatniemu, o ile mi mówiono, odpowiadała po stronie polskiej strażnica w Gołębiewku, też zachowana do dziś.

Petelka - Pon Maj 24, 2004 3:04 pm

No, no, ani przez moment nie podejrzewałam, że mój ulubiony 'dworek' z Doliny Jadwigi to dawny budynek graniczny. 8O
Kasia_57 - Pon Maj 24, 2004 4:50 pm

[quote="Mikołaj"]Tak, właśnie na granicy Sopotu i Gdyni.
A nie masz tego nr 5 Był Sobie Gdańsk? Trudno o lepsze opracowanie. Jeśłi nie, to przy okazji zrobię ksero dla Ciebie.

A ja moge poprosić o ksero też????
bo nie mam tego numeru :???:
na zapas dziękuję i przepraszam za kłopot :oops:

Mikołaj - Pon Maj 24, 2004 8:38 pm

Cytat:
A ja moge poprosić o ksero też????

Nie ma sprawy. Skanować, wybacz, nie będę, bo naprawdę sporo tego jest. Dam Ci na najbliższym spotkaniu ze wstążeczką jako prezent urodzinowy ;)

Makabunda - Pon Maj 24, 2004 10:09 pm
Temat postu: No~! To jest temacik.
1. Dobrym źródłem wiedzy jest książka, którą "podczytywałem" u Gdańskiego Bówki. Jej tytuł to "Gdańska dziura celna". W niej można znależć nawet ilość obsady poszczególnych posterunków celnych.
Książki nie kupiłem bo była okropnie droga.
2. Ja natknąłem się na przejście graniczne i polski budynek straży granicznej W Szumlesiu Królewskim niedaleko Przywidza. Mam nawt zdjęcie tego budynku ale czeka ono w długiej kolejce na dygitalizację. Żadnych śladów zabudowań granicznych po stronie gdańskiej już nie ma. Załączam fragmencik mapy.
3. Mam apel aby wszystkie informacje (w tym fotografie dawne i nowe wraz z mapkami orientacyjnymi) na temat pamiątek po granicy dołączać do naszego projektu dokumentującego pozostałóści dawnej granicy gdańskiej. W związku z tym mam prośbę abyśmy stwożyli kompletną listę przejść granicznych (choćby na podstawie "Gdańskiej Dziury celnej") by ją potem sukcesywnie uzupełniać o zdobyte informacje i fotografie.
Chyba będę musiał się poświęcić i przy najbliższym pobycie w Gdańsku kupię sobie tą książkę u Gdańskiego Bówki.

Mikołaj - Pon Maj 24, 2004 10:56 pm

Obiecane obrazki - przejście na Brodwinie (Brombeertal) i w Wysokiej.
To drugie mieściło się przy dzisiejszej ul. Spacerowej, jadąc pod górę można jeszcze zobaczyć ślad po nim - niewielki placyk po prawej stronie drogi.
Są to fragmenty wigówki setki i mapy lasów z 1936 r.

Mikołaj - Pon Maj 24, 2004 11:03 pm

Cytat:
projektu dokumentującego pozostałóści dawnej granicy gdańskiej.

Co masz na myśli? Chodzi Ci o to, by pisać o tym w temacie o kamieniach granicznych? mam połaczyć te tematy?

Mikołaj - Pon Maj 24, 2004 11:16 pm

Cytat:
Bodaj Oliwiak wspominał na Cafe Trójmiasto, że w jednym z budynków w miejscu zwanym dawniej Renneberg, a obecnie Renuszewo bądź Rynarzewo, znajdował się posterunek graniczny.

Z całym szacunkiem dla Oliwiaka, ale w tym wypadku pamięć go chyba zawodzi - budynki leśniczówki w Rynarzewie (Foersterei Renneberg) są położone jakieś 2 kilometry od granicy.

Zoppoter - Wto Maj 25, 2004 8:53 am

Mikołaj napisał/a:
Obiecane obrazki - przejście na Brodwinie (Brombeertal) i w Wysokiej.
To drugie mieściło się przy dzisiejszej ul. Spacerowej, jadąc pod górę można jeszcze zobaczyć ślad po nim - niewielki placyk po prawej stronie drogi.
Są to fragmenty wigówki setki i mapy lasów z 1936 r.


Dzięki. Co do Spacerowej, to możecie mi pdoać jakąś dokładniejszą lokalizację? Taką według współczesnych punktów odniesienia? Szosa jest dość długa, placyków po prawej chyba też jest więcej niż jeden...

A Brombeertal to jest taka dolinka kilkaset metrów na wschód od Brodwina. Jest tam źródło Kamiennego Potoku (Steinfliess) i ujęcie wody. Poza tym jest niezabudowana, a służy od prawie trzydziestu lat do letniej rekreacji mieszkańcom Brodwina.

Brodwino jako takie nie było zamieszkane (poza bodaj jednym gospodarstwem ogrodniczym) i nie jestem pewien, czy w ogóle było jakos nazywane. Chociaż gdzieś (U Mamuszki?) spotkałem sie z nazwą Brodvin. Ponoć jeszcze dawniej miało to być Brutnino, co miało być słowianskim rozwinięciem słowa bród (to teren podmokły, nikomu przed Polakami za czasów Gierka nie przyszło do głowy, żeby tam coś budować...)
Ale może to tylko konfabulacja któregoś autora (Mamuszki?)...

pumeks - Wto Maj 25, 2004 10:42 am

Mikołaj napisał/a:
Cytat:
Bodaj Oliwiak wspominał na Cafe Trójmiasto, że w jednym z budynków w miejscu zwanym dawniej Renneberg, a obecnie Renuszewo bądź Rynarzewo, znajdował się posterunek graniczny.

Z całym szacunkiem dla Oliwiaka, ale w tym wypadku pamięć go chyba zawodzi - budynki leśniczówki w Rynarzewie (Foersterei Renneberg) są położone jakieś 2 kilometry od granicy.

Zdaje się że moja pamięć już nie teges :hmm: Oliwiak nie pisał o przejściu granicznym, tylko o urzędzie celnym, nie wiem czy to robi jakąś różnicę.

dago - Wto Maj 25, 2004 11:10 am
Temat postu: Przejścia i posterunki..może znacie..:-)
Taki link http://www.kukri.de/danzig.html
Pozdrawiam

Zoppoter - Wto Maj 25, 2004 11:10 am

pumeks napisał/a:
Zdaje się że moja pamięć już nie teges :hmm: Oliwiak nie pisał o przejściu granicznym, tylko o urzędzie celnym, nie wiem czy to robi jakąś różnicę.


No w pewnym wieku z pamiecią jest różnie, hi hi hi.

Tak, urząd celny nie musi być na samej granicy, ale na przejściu granicznym powinien być jakiś posterunek, choćby jeden pokoik dla jednego celnika.

Mikołaj - Wto Maj 25, 2004 1:35 pm

Cytat:
http://www.kukri.de/danzig.html
8O
zdjęcie z tamtej strony przedstawiajace posterunek sopocki

Zoppoter - Wto Maj 25, 2004 1:52 pm

Mikołaj napisał/a:
Cytat:
http://www.kukri.de/danzig.html
8O
zdjęcie z tamtej strony przedstawiajace posterunek sopocki
Obrazek


No własnie, nawet to sobie wydrukowałem. Niestety, to tylko drewniana buda, zapewne nie miała nawet podmurówki. Czyli nie ma szans na odnalezienie śladów po niej. Ale i tak se tam pójde i pooglądam. blisko mam.

seemann - Wto Cze 22, 2004 4:57 pm

W nawiązaniu do przejścia w Golmkau / Gołębiewo: do dziś stoi posterunek celny po stronie gdańskiej, natomiast nie ma śladu po posterunku polskim, gdyż była to "drewniana byle jaka buda" jak to pięknie określił dziewięćdziesięcioparoletni pan Tyssler mieszkający zaraz obok, gość o kwiecistych opowieściach mówię szczerze. CO więcej, jeszcze ze dwa lata temu u niego na polu zaraz z tyłu za posterunkiem stał słupek graniczny typu B (vide topik o słupkach), ale przyjechali Niemcy i go wykopali (Tyssler podejrzewa, bo się tam kręcili a potem zniknął).

Pozdrawiam

Seemann

Makabunda - Pon Cze 28, 2004 9:11 pm

Cytat:
Cytat:
projektu dokumentującego pozostałóści dawnej granicy gdańskiej.

Co masz na myśli? Chodzi Ci o to, by pisać o tym w temacie o kamieniach granicznych? mam połaczyć te tematy?


Chyba lepiej pozostawić wątki osobno. Tak będzie przejrzyściej.

Czesiek - Wto Cze 29, 2004 7:24 pm

mogę dołączyć do dyskusji o przejściach granicznych, gdzieś mam zdjęcia i wspomnienia przejścia w miejscowości Postołowo ( Postelau ) obecna gmina Trąbki Wielkie - Gdańsk Wyzyny. urodził się i mieszkał tam mój teść, który opowiadał mi o tamtych czasach. Przejście było na drodze prowadzącej z Postołowa do Trzcianki. Chyba dom posterunku niemieckiego ocalał. Niedaleko granicy stał też dom w którym mieszkali celnicy , ale została po nim tylko trawa. przy drodze stał też kamień wskazujący środek granicy. I to by było na tyle
Czesiek - Wto Cze 29, 2004 7:57 pm

dołączę kawałek mapy Niemiec z 1938r ( po Austri a przed Czechosłowacją), z częścią WMG
Makabunda - Sro Cze 30, 2004 11:48 am

Cytat:
Przejście było na drodze prowadzącej z Postołowa do Trzcianki. Chyba dom


Bylem na tej drodze i faktycznie mała chałupka z czerwonej cegły stoi przy drodze w miejscu, które idealnie pasowałoby do Twojego opisu. Zaznaczona jest ona nawet na mapie. (patrz załącznik) Niestety na posiadanych przeze mnie mapach nie ma tam zaznaczonego posterunku celnego lub granicznego. Ważnym źródłem informacji o posterunkach granicznych byłaby książka "Gdańska dziura celna" dostębna u Gdańskiego Bówki. Przeglądałem ją kiedyś i były w niej podane nawet ilościowe obsady polskich posterunków celnych. Muszę chyba kupić ta książkę o ile jest jeżcze w sprzedaży.

Czesiek - Sro Cze 30, 2004 8:26 pm

znalazłem zdjecia 1. przedstawia pomnik polskiego celnika zabitego na granicy 28 lub 29 sierpnia39r pomnik umiejscowiony jest na starej granicy polski i WMG w Postołowie,2 zdjęcie słupa "Granicznego- przygranicznego" przy drodze w Trzciance,na zakręcie do Bożego Pola Królewskiego
Czesiek - Sro Cze 30, 2004 8:28 pm

znów zamieniłem mjejscami
Czesiek - Sro Cze 30, 2004 8:46 pm

inna mapa WMG - mapa drogowa wydawnictwa LEUNA - Deutsche Gasolin Aktiengesellschaft wydanie z 1933r
Pietrucha - Sro Wrz 22, 2004 10:01 pm

czy budynki ze strony http://byekuf.republika.pl/pomorze/graniczne.html

oraz ten
Cytat:
2. Ja natknąłem się na przejście graniczne i polski budynek straży granicznej W Szumlesiu Królewskim niedaleko Przywidza. Mam nawt zdjęcie tego budynku ale czeka ono w długiej kolejce na dygitalizację. Żadnych śladów zabudowań granicznych po stronie gdańskiej już nie ma. Załączam fragmencik mapy.


oraz kilka słupków
to wszystkie pozostałości po granicy, które znacie? Czy jest coś jeszcze?

Mikołaj - Sro Wrz 22, 2004 10:35 pm

Czekamy jeszcze z niecierpliwością na pełne zbiory Bartosza B, które obiecał wkrótce zaprezentować.
Bartosz B. - Czw Wrz 23, 2004 7:59 pm

Mikołaj napisał/a:
Czekamy jeszcze z niecierpliwością na pełne zbiory Bartosza B, które obiecał wkrótce zaprezentować.


I ja już tak zabieram się do napisania czegoś od niedzieli i ciągle mi coś nie wychodziło. :-(

No więc na wspomnianej wyżej mojej stronie dodałem w niedzielę fotki gdańskiego i polskiego budynku celnego w okolicy Pawłowa, Nowego Wiecu i Bożego Pola Królewskiego
(czyli przy lokalnej szosie powiedzmy między Graniczną Wsią a Skarszewami). Jak widać budynek gdański przeszedł remont, także żadnego uroku w nim nie ma. Fajny, typowy jest natomiast ten polski, choć słońce mi już zbyt z boku padało.
Teraz kilka kwestii (od myslników) jakich chciałem napisać:
- książka "Gdańska dziura celna" kosztuje w Ossolineum 19,00 coś tam złoty. We wtorek kupiłem, wieczorem dziś chcę w końcu przejrzeć
- nie wiem czemu pojawiło się stwierdzenie, że w Szumlesiu to polski budynek. Wg mapy on stał po drugiej stronie szosy, przed zakrętem. Są tam do dziś zarośniete fundamenty
- ktokolwiek ma zdjęcia innych budynków granicznych to chętnie umieścił bym te fotki na swojej stronie. Była tutaj mowa o budynku na dziennym przejściu na drodze lokalnej z Postołowa do Trzcianki. Jeśli macie (fotki) i chcielibyście/moglibyście je u mnie umieścić to poproszę.
- w niedzielę wracałem niezaplanowaną trasą przez Łapino. Trochę słabo pamiętałęm gdzie tam szła granica, ale moje podejrzenia później się potwierdziłygdy spojrzałem na mapę. Wydaje mi się, że polski budynek celny stoi po koniec wsi po lweje stronie (jadąc do Gdańska). Później jest kilka nowszych budynków i ostry zakręt gdzie przebiegała granica. Po stronie gdańskiej budynku brak, ale tak też jest i na mapie. Nie wiem co o tym sądzić.
- ciekawe co z budynkami granicznymi na ul. Kartuskiej.Pewien znany gdański mecenas twierdzi, że gdański znajdował się w Karczemkach, tam gdzie dziś jest skręt w lewo(patrząc w stronę Kokoszek) do Kiełpina Górnego.To tak vis a vis tej prostopadłej ulicy. Mówił, że rozebrano go kilkanaście lat temu, czyli nieraz musiałem go widzieć. Dziś są tam tylko ślady, że coś tam było (stawać mi się nie chciało). A co z polskim budynkiem? Chyba był dopiero w Kokoszkach
- o słupkach w Sulminie w innym wątku...

Makabunda - Nie Wrz 26, 2004 1:37 am

Cytat:
- nie wiem czemu pojawiło się stwierdzenie, że w Szumlesiu to polski budynek. Wg mapy on stał po drugiej stronie szosy, przed zakrętem. Są tam do dziś zarośniete fundamenty

Na mapce okolicy granicy w Szumlesiu, którą załączyłem widoczna jest grupa zabudowań ewidentnie leżaca po stronie gdańskiej (1). Jest to właściwie Małe Trzepowo. "Twój" zollhaus zapewne znajduje się w tej grupie budynków.
Po polskiej stronie znajdują sie dwa budynki. Oznaczony budynek nr 3 nie istnieje a zapewne miał coś z granicą wspólnego.
Budynek nr 2, który ja uważam jako były posterunek graniczny jest tak umiejscowiony, że jako jedyny pasuje do lokalizacji z mapy. Budynek ten jest odpowiednio "stary". Poza tym w okolicy nie ma innych budynków po polskiej stronie. I dlatego mój wybór padł na niego.
Ciekaw jestem Twojej opinii Bartoszu.

Makabunda - Nie Wrz 26, 2004 1:48 am
Temat postu: Łapino
Cytat:
Wydaje mi się, że polski budynek celny stoi po koniec wsi po lweje stronie (jadąc do Gdańska). Później jest kilka nowszych budynków i ostry zakręt gdzie


Z Łapinem jest mała zagwozdka. Poznałem ten teren dokładnie bo prawie rok budowałem osiedle w Łapinie na terenie dawnej żwirowni. Zdeptałem teren dosyć dokładnie. Na załączonej mapce okolic Łapina zanaczyłem dwa budynki. Nr 2 to budynek łudząco podobny do tego z Nowego Wieca. Może to jest posterunek graniczny? Z drugiej strony od mieszkańca dawnego Podfidlina dowiedziałem się że służby graniczne miały siedzibę w okolicy oznaczonej jako 1. Tam z kolei znajduje się duży budynek z czerwonej cegły po dawnej szkole. Obydwie wersje są do pewnego stopnia prawdopodobne.

SPRAWA ORGANIZACYJNA
Apeluję aby załączać mapki do fotografii ze swoimi odkryciami! Cześku Złaziłem całą granice od Nowego Wieca aż po okolice Mirowa i nie znalazłem Twoich znalezisk. Wrzuć jakiś szkic gdzie pokażesz lokalizację kamienia i pomnika. :OO

Bartosz B. - Wto Wrz 28, 2004 8:36 am

>Na mapce okolicy granicy w Szumlesiu, którą załączyłem widoczna jest grupa >zabudowań ewidentnie leżaca po stronie gdańskiej (1). Jest to właściwie Małe >Trzepowo. "Twój" zollhaus zapewne znajduje się w tej grupie budynków.

No właśnie nie. Stare budynki po lewej stronie w kierunku Gdańska już nieistnieją. Obecnie jest tam jakiś nowy dom i sklep (obok którego znajduje się tablica ku czci zamordowanej celniczki). Gdański zollhaus stoi po PRAWEJ stronie, vis a vis tych budynków z nr 1.

>Po polskiej stronie znajdują sie dwa budynki. Oznaczony budynek nr 3 nie istnieje a >zapewne miał coś z granicą wspólnego.

Pewnie to był budynel celno-graniczny.

>Budynek nr 2, który ja uważam jako były posterunek graniczny jest tak umiejscowiony, >że jako jedyny pasuje do lokalizacji z mapy. Budynek ten jest odpowiednio "stary". Poza >tym w okolicy nie ma innych budynków po polskiej stronie. I dlatego mój wybór padł na >niego.

To pewnie jak nazwa wskazuje był budynek mieszkalny dla celników i pograniczników. Tylko gdzie on niby jest? Jak to możliwe abym go nie zauważył? :-)
Powtarzam, że na zakręcie drogi są fundamenty po jakimś budynku i wg mnie to był ten nr 2, gdyż nr 3 to mógła być tylko drewniana szopa, stojąca bliżej budynku gdańskiego.

Bartosz B. - Wto Wrz 28, 2004 8:42 am
Temat postu: Re: Łapino
[quote="Makabunda"] Nr 2 to budynek łudząco podobny do tego z Nowego Wieca. Może to jest posterunek graniczny?

Wg artykułu w kwartalniku "Był sobie Gdańsk" tam było przejście graniczne. Tylko zaznaczyłeś budynek w środku wsi. Wg mnie był on pierwszy od strony Gdańska. Teraz pomiędzy nim a granicą jest kilka nowych domów. Podobnie jest zresztą w Kolniku.

Co do tej szkoły może była to jakaś placówka dla pograniczników. Coś takiego jak w Borczu (patrzajta mapa WIG "Kartuzy).

Kasia_57 - Wto Wrz 28, 2004 10:04 am

Cytat:
"Gdańska dziura celna"

to dobra ksiązka ale niechlujnie wydana. Mnóstwo w niej głupich błędów, jak choćby w nazwisku Lesnau'a, jeśli czyta to ktos kto nie zna terenu, to się pogubi. Szkoda, bo publikacja potrzebna.

Makabunda - Sro Wrz 29, 2004 11:32 pm

Cytat:
To pewnie jak nazwa wskazuje był budynek mieszkalny dla celników i pograniczników. Tylko gdzie on niby jest? Jak to możliwe abym go nie zauważył? :-)

Bartoszu! Wydaje mi się, że byliśmy chyba w różnych miejscach w tym Szumlesiu. Jedyne sposób wyjaśnienia kto ma rację to konfrontacja na miejscu. Niezbędna wydaje sie wyprawa na granicę. Mozena taką wyprawę uda mi sie wyrwac GPSa. Współrzędne granicy w okolicach Szumlesia i nie tylko już mam opracowane.
Co ty na to? Wlistopadzie przyjężdżam na urlop do Gdańska.
Mam parę innych ciekawostek do przedyskutowania.

postman - Czw Wrz 30, 2004 7:52 pm

posiadam w swojich zbiorach książke "CELNICY WOLNEGO MIASTA" ALOJZEGO MĘCLEWSKIEGO . Jeżeli mogę pomóc chętnie służe tą pomocą dydaktyczną .
:^^

Bartosz B. - Pon Paź 04, 2004 8:04 pm

Cytat:
Bartoszu! Wydaje mi się, że byliśmy chyba w różnych miejscach w tym Szumlesiu.


Ale wg Ciebie to ten budynek: http://byekuf.republika.pl/pomorze/szumles.jpg ?

Cytat:
Co ty na to? Wlistopadzie przyjężdżam na urlop do Gdańska.
Mam parę innych ciekawostek do przedyskutowania.


Postaram się być.

Zoppoter - Pon Lis 01, 2004 7:02 pm
Temat postu: Kolibki
Kiedy sobie maszerowałem ze zniczami na cmentarz w Kolibkach (wbrew pozorom, czasem chodze na własnych nogach) przekroczyłem granicę gdańsko-polską w okolicach Sweliny. Po stronie gdańskiej znany wszystkim sześcian betonowy z wtopionymi kawałkami szyn (kolei wąskotorowej, wyjęte z miejsca, gdzie tor był wbudowany w jezdnię samochodową) nie wymaga opisu.
Natomiast po polskiej stronie w miejscu gdzie według starych zdjęć powinna stać drewniana buda polskich pograniczników (między Sweliną a starym wiaduktem kolei nad drogą prowadzącą do Bernadowa i miedzy starą szosą i nasypem kolejowym) znalazłem kanał :wow: . Taki do naprawiania samochodów, ze schodkami z jednej strony. Sądząc po roslinności wokół na tym kanale nie naprawiano żadnego samochodu od jakichś 40 -50 lat. Nie wiem dlaczego on tam jest. Pogranicznikom raczej niepotrzebny, zresztą na zdjęciach nie widać garażu na tyłach drewnianej budy. Ktoś sobie urządził tam warsztat po wojnie? A może to jeszcze z czasów niemieckich, to znaczy wojennych?
:hmmm: :???:

Sabaoth - Pon Lis 01, 2004 7:14 pm

Może celnicy trzepali tam samochody? :hihi:
Zoppoter - Wto Lis 02, 2004 8:58 am

Sabaoth napisał/a:
Może celnicy trzepali tam samochody? :hihi:


Też o tym myslałem. Ale w słynnym numerze 5 kwartalnika Był Sobie Gdańsk jest opis murowanego budynku z 1936 roku w tym miejscu. Napisano, ze miał areszt, magazyn, rampę ale o kanale ani słowa...

Bartosz B. - Wto Wrz 13, 2005 5:46 pm

Wątek martwy prawie od roku, to zrobimy małe odświeżanie. Dodałem dwie fotki z południowej Wielkopolski: http://bartosz4.fm.interi.../graniczne.html (dwa ostatnie zdjecia w punkcie 1). Jak widać klimaty jak u nas
Pietrucha - Wto Lis 29, 2005 2:22 pm

Z małymi problemami udało sie zamieścić załącznik. Skan zdjecia granicy polsko-gdańskiej w Sopocie.
Horhe - Pią Gru 23, 2005 12:38 pm

Chciałbym zweryfikować pewne przekazy ustne z mojej dzielnicy na temat granicy WMG z RP. Potrzebuję skan mapy Sopotu, a dokładniej Kamiennego Potoku (Steinfliess), okolice dzisiejszych ulic Malopolskiej, Łużyckiej i Kujawskiej. Ponoć na Kujawskiej mieszkali gdańscy celnicy. Jest to mozliwe, bo obok na posesji jest schron p-lot. Jak tylko zweryfikuje te obiekty na mapie, to zrobie trochę zdjęć tych obiektów. Najlepsza by była mapka z 1939 roku, bo w latach 30. sporo sie Sopot rozbudowywał.
Druga kwestia, to dokładna mapa okolic przejścia granicznego w Kolibkach. Wydaje mi się, że sa tam pozostalości po morskich znakach granicznych, albo jakiejść wieżyczce, tuż nad skarpą, pomiedzy torami a glówną ulicą jest zachowana piwnica.
Trzecia sprawa, to strażnica KOP na Bernardowie. Też z chęcią bym ją zweryfikował na mapie.

villaoliva - Pią Gru 23, 2005 2:03 pm
Temat postu: Mała komparystyka
Zapora w Sopocie Kamiennym Potoku
Horhe - Pią Gru 23, 2005 2:21 pm

Super porównanie, nawet drzewo jest to samo.
No to teraz wiem, że piwnica jest pozostałością po polskiej strażnicy.
Oto i ona

oraz widok granicy na plaży, obserwowanej przez SS-Heimwehr Danzig

Corzano - Pią Gru 23, 2005 2:54 pm

Przpraszam za moje wynurzenie nie w temacie, ale to zdjęcie z plaży przypomniało mi wspomnienia ojca z lat 50-ch, gdy w Brzeźnie była jeszcze strażnica, jak po wydmach i plaży w zimie szusowali na nartach pogranicznicy w maskujących białych kombinezonach. Dziciaki (w tym i mój rodzic) zakładały wtedy odwrotnie jakieś stare duże buty i robiły prowadzące od morza ślady na śniegu, które później żołnierze z 'radością' fotografowali i spisywali. :hihi:
danziger - Pią Gru 23, 2005 8:29 pm

Horhe napisał/a:
strażnica KOP na Bernardowie.

KOP w okolicach Gdańska? Musiałbym jeszcze sprawdzić bo mogę się mylić, ale z tego co pamiętam to nie możliwe ze względu na to, iż ta formacja pilnowała tylko granicy wschodniej RP.
Horhe napisał/a:
oraz widok granicy na plaży, obserwowanej przez SS-Heimwehr Danzig

Wszystko wskazuje na to, że są to policjanci - w każdym razie ze 100 % pewnością można stwierdzić, że to nie SS.

Horhe - Sob Gru 24, 2005 12:13 am

danziger napisał/a:
Horhe napisał/a:
strażnica KOP na Bernardowie.

KOP w okolicach Gdańska? Musiałbym jeszcze sprawdzić bo mogę się mylić, ale z tego co pamiętam to nie możliwe ze względu nato, iż ta formacja pilnowała tylko granicy wschodniej RP.
Horhe napisał/a:
oraz widok granicy na plaży, obserwowanej przez SS-Heimwehr Danzig

Wszystko wskazuje na to, że są to policjanci - w każdym razie ze 100 % pewnością można stwierdzić, że to nie SS.

Co do KOPu, to mogę się mylić. To kto tu chronil granice?
Co do zdjęcia z plaży, to zasugerowałem się opisem zdjęcia, ze strony z której to zlinkowałem. Nie są to policjanci, bo:
-mają hełmy M35 w wersji wojskowej,a nie policyjnej
-mają płaszcze przeciwchemiczne
-maja maski p-gaz
-buty saperki
Wybacz,ale to nie jest wyposażenie policji.

Horhe - Sob Gru 24, 2005 12:14 am

A i jeszcze jedno, brak im naszywek policyjnych na ramieniu.
Sabaoth - Sob Gru 24, 2005 12:27 am

Horhe napisał/a:
A i jeszcze jedno, brak im naszywek policyjnych na ramieniu.

No cóż, w latach 30-tych gdańska policja wyglądała troche dziwnie :mrgreen: Nie przypominali za bardzo pilicji (z mundurów i oznaczeń). Przykładem niech będzie to zdjęcie szefa policji i dwóch innych wysokich dostojników policyjnych, te czaszki na czapkach mogą bardzo mylić. :^^

danziger - Sob Gru 24, 2005 12:50 am

Horhe napisał/a:
Co do KOPu, to mogę się mylić. To kto tu chronil granice?

Ja też mogę się mylić - nie jestem pewien nazwy formacji granicznej, więc poczekam aż sprawdzę i się upewnię.
Horhe napisał/a:
Nie są to policjanci, bo:
-mają hełmy M35 w wersji wojskowej,a nie policyjnej
-mają płaszcze przeciwchemiczne
-maja maski p-gaz
-buty saperki
Wybacz,ale to nie jest wyposażenie policji.

A i jeszcze jedno, brak im naszywek policyjnych na ramieniu.

Nie są to "SS Heimwehrmanni" bo:
nie mają na rękawie "Adlerabzeichen"
nie mają opaski SS Heimwehr na rękawie
Helmy i wyposażenie policji mogło byc jak najbardziej wojskowe - policja w Gdańsku pełniła de facto również (a może nawet zwłaszcza) takie funkcje. Zresztą SS to tez nie była formacja ściśle wojskowa.
I jakie to niby policyjne naszywki powinni mieć na ramieniu? Jeśli chodzi Ci o niemiecką naszywkę policyjną - to gdańscy policjanci jej przecież nie nosili...

Horhe - Sob Gru 24, 2005 3:02 pm

No ktoś tu offtopikuje :)
Znalazłem link ze zdjęciami z Kamiennego Potoku (Steinfliess).
http://www.kukri.de/danzig.html
Faktycznie te mundury gdańskiej policji, to jakiś mix, tylko nie wiadomo czego.

Zwracam honor, jednak używali M35
http://www.axishistory.com/index.php?id=5417

Ale i tak czegoś tu nie rozumiem. Podpisane jako hełm gdańskiej policji, a przecież to heł SS- Heimwehr Danzig.

danziger - Sob Gru 24, 2005 3:30 pm

Horhe napisał/a:
Zwracam honor, jednak używali M35
http://www.axishistory.com/index.php?id=5417

Ale i tak czegoś tu nie rozumiem. Podpisane jako hełm gdańskiej policji, a przecież to heł SS- Heimwehr Danzig.

Ten hełm jest błędnie podpisany - z całą pewnością to hełm SS Heimwehr Danzig.
Co oczywiście nie wyklucza używania M35 przez policjantów.

Bartosz B. - Sob Mar 11, 2006 12:02 pm

Na zdjęcia satelitarne Google Earth nałożyłem skan fragmentu reprintu wigówki Gdańsk 1:25k z 1938 roku.



I w przybliżeniu, budynek graniczny jest nad literą "r" w nazwie Goldkrug. Trochę daleko od linii granicy:

budynek graniczny

knovak - Sob Mar 11, 2006 1:10 pm

KOP był formacją wojskową (podległą jednak MSW), powołaną do obrony granicy RP z ZSSR. Z biegiem lat obejmował też działaniem granicę z Litwą, Łotwą, Prusami Wsch., Rumunią, wreszcie Węgrami i Słowacją. Natomiast granicę z Niemcami i WMG oraz Czechosłowacją (do rozpadu), wreszcie przez jakiś czas także z Rumunią - chroniła Straż Graniczna (jako formacja policyjno-wojskowa).
Jaka różnica? W skrócie - KOP (formacja wojskowa) - to przede wszystkim obrona wojskowa, przeciwdywersyjna, itd., a zadania policyjne (zwalczanie przemytu, szpiegostwa) - na drugim planie. SG - przede wszystkim ochrona ekonomiczna (zw. przemytu) i polityczna/kontrwywiadowcza (szpiegostwa, itd.)

Zoppoter - Sob Mar 11, 2006 1:15 pm

knovak napisał/a:
(zwalczanie przemuty, szpiegostwa)


A przemuta i tak przenikała do Polski, i łby przemucie odrastały jak hydrze... :P :aaale:

knovak - Sob Mar 11, 2006 1:55 pm

Mojemu znajomemu został po jednej z wycieczek do Mińska stempel w dowodzie osobistym (lata 70-te) "Международный контрабандист"
:hihi:

syrenka - Sob Mar 11, 2006 10:38 pm

Cytat:
"Международный контрабандист"

:haha: :haha: :haha:

Co szmuglował? Tylko nie mów że spirytus! :D

knovak - Sob Mar 11, 2006 10:55 pm

Perfumy "Być może" i produkty Stomilu "Eros-ex" (pogranicznicy jakoś nie chcieli uwierzyć, że te 500 szt. to "na własny użytek" :mrgreen: )
syrenka - Sob Mar 11, 2006 11:04 pm

Poznańskiego Stomilu????? :hiihihi:
Makabunda - Nie Mar 12, 2006 4:29 pm

Cytat:
Na zdjęcia satelitarne Google Earth nałożyłem skan fragmentu reprintu wigówki Gdańsk 1:25k z 1938 roku.


Uważam, że to genialny zabieg. Na Twoich "nakładkach" jak dawna granica żyje do dziś pokrywając się na przykład z granicą lasu.

Bartosz B. - Wto Mar 14, 2006 7:45 pm

Jeszcze fragment zdjęcia lotniczego z maja 2000 (notabene może ktoś mógłby udostępnić jakieś większe fragmenty, bo otwieranie tego tu to mordęga), widać istniejące jeszcze budynki na obecnym skrzyzowaniu i graniczny dopiero na krawędzi fotki.

Bartosz B. - Pon Maj 08, 2006 1:58 pm

Oświadczam z żalem i zażenowaniem, że najwyraźniej się pomyliłem.
Ten budynek http://bartosz4.fm.interi...ne/szumlesb.jpg
nie może być dawnym gdańskim zollhausem. Mógłby najwyżej pełnić jakąś rolę
po polskiej stronie.
Przyczyny pomyłki to błędna interpretacja mapy (i trwanie w tym) spowodowana informacją
(chyba w "DB"), że uchował się gdański budynek graniczny przy tej szosie (DW221).
Jest to jedyny budynek w okolicy, frontem stojący do drogi.
Ponadto obok pomnik polskiej celniczki.
Pomyliłem się.
Czy zdjęcie Makabundy http://www.forum.dawnygdansk.pl/files/imgp2055.jpg
to polski budynek graniczny?
Nie wiem. Planuję tam w końcu się zatrzymać i pogadać z miejscowymi.
Niestety zawsze jadę z rodzinką i jest problem.
Nie odzywałem się w tej kwestii od grudnia (kiedy Makabunda zlustrował teren),
bo w zimie tam nie jeździłem.

takibartek - Czw Gru 14, 2006 12:36 am
Temat postu: Przejście graniczne WMG / Polska w Kolibkach
Witam wszystkich bardzo serdecznie :co_jest:

Zacznę moją aktywność na tym forum od prośby o rozwianie moich wątpliwości dotyczących pewnej "legendy" z pogranicza (dosłownego pogranicza) WMG oraz II RP, a ściślej - Sopotu i Gdyni.

Zacznijmy od zlokalizowania miejsca wydarzeń. Jest to (także) dzisiejsze pogranicze administracyjne Sopotu i Gdyni przy al. Niepodległości / ul. Zwycięstwa, okolice stacji Shell, baru Delfin, hotelu Miramar, Aquapark - te klimaty. Czyli generalnie Kolibki :)

Nie wiem skąd, ale w mojej świadomości zakodowana jest następująca legenda dotycząca tego miejsca. Chciałbym ją zweryfikować z Waszą wiedzą.

1. Mniej więcej w tamtym miejscu była granica WMG / Polska i przejście graniczne na drodze prowadzącej z Sopotu do Gdyni (raczej bezsporne, na co wskazują mapy).

2. To właśnie z tamtego przejścia granicznego pochodzi fragment niemieckiego filmu propagandowego, na którym to niemieccy żołnierze "wieszają się" na szlabanie z polskim godłem i go łamią (nie podnoszą do góry tylko przesuwają w płaszczyźnie poziomej) - to jest bardzo znany fragment, na pewno osoby interesujące się choć trochę historią IIWŚ go kojarzą czy to w postaci filmu czy to w postaci kadru (zdjęcia). Podobno te ujęcia filmu zrobiono na przejściu granicznym w Kolibkach, oczywiście nie 1 września tylko parę dni później.

3. Po dawnym punkcie granicznym (być może nawet po samym szlabanie granicznym) do dziś pozostał w tym miejscu betonowy blok (sześcian) z metalowym okuciem. Umiejscowiony jest przy pasie drogi w kierunku Sopotu, po prawej stronie, ok. 2-3 metrów od krawężnika, kilka metrów przed ciągiem budynków handlowych (glazura, armatura, dealerzy samochodiwi itd.), obok tego miejsca lubi stać Policja z radarem.

Najbardziej zależy mi na potwierdzeniu bądź zdementowaniu "legend" zawartych w punktach 2 i 3. Naprawdę nie pamiętam skąd coś takiego obiło mi się o uszy i nie potrafię tego zweryfikować. Pomożecie? :)

Mikołaj - Czw Gru 14, 2006 1:18 am

W obu wypadkach mogę jedynie powiedzieć, że też tak słyszałem, też o tym czytałem na forach, stronach etc, natomiast nie w książkach czy jakichś bardziej fachowych czasopismach. Co do bloku betonowego, to raczej nie mam wątpliwości.
Scenę z tego filmu pamiętam jak przez mgłę, wydaje mi się natomiast, że tam na drugim planie nie ma takiej przestrzeni jak na poniższym zdjęciu.

Zdaniem Zoppotera jest to sześcian betonowy z wtopionymi kawałkami szyn (kolei wąskotorowej, wyjęte z miejsca, gdzie tor był wbudowany w jezdnię samochodową)

zdjęcie ze zbiorów Rolanda:

takibartek - Czw Gru 14, 2006 8:12 am

Dzięki za odpowiedź.

A więc tak. To zdjęcie to chyba nie jest to, o czym myślałem. Chyba, że tez masz świadomość, że nie o nie chodzi i umieściłeś je tylko dla poglądu. Spróbuję poszukać tego zdjęcia na Google i zamieszczę.

Po drugie - w takim razie czym jest ten betonowy szcześcian z kawałkami szyn i dlaczego stoi w tamtym miejscu? Tam była kolej wąskotorowa??? Chyba nie, prawda? Poza tym ten szcześcian jest podobny do słupów od szlabanu z tego zdjęcia, które zamieściłeś. Czyli jakby potwierdzało tą teorię, że może to być fragment konstrukcji szlabanu.

Mikołaj - Czw Gru 14, 2006 10:46 am

Cytat:
To zdjęcie to chyba nie jest to, o czym myślałem. Chyba, że tez masz świadomość, że nie o nie chodzi i umieściłeś je tylko dla poglądu

To znaczy, że nie chodziło Ci o to przejście? :???: Dla jasnosci - ja nie myślę, że to jest kadr z tego filmu - gdyby tak było, to przecież bym nie pisał, ze tę scenę pamiętam jak przez mgłę. Napisałem też że "co do bloku betonowego, to raczej nie mam wątpliwości" - nie mam wątpliwości, że jest tym blokiem ze zdjęcia.

dla porównania jeszcze jeden obrazek - fot. Villaoliva

Bartosz B. - Czw Gru 14, 2006 10:50 am

takibartek napisał/a:
A więc tak. To zdjęcie to chyba nie jest to, o czym myślałem.


Bo Tobie chodziło o polski punkt graniczny przejścia Kamieny Potok - Kolibki w Kolibkach, a na zdjęciu jest gdański w Kamiennym Potoku. Z polskiego też coś ocalało i jest gdzieś na forum fotka i opis. Zdjęcie wyłamanywanego szlabanu w Kolibkacj jest powszechnie znane i łatwo j znaleźć w internecie.

knovak - Czw Gru 14, 2006 11:08 am

Bartosz B. napisał/a:

Bo Tobie chodziło o polski punkt graniczny przejścia Kamieny Potok - Kolibki w Kolibkach, a na zdjęciu jest gdański w Kamiennym Potoku. Z polskiego też coś ocalało i jest gdzieś na forum fotka i opis...

Tu jest ten wątek

Marek1024 - Czw Gru 14, 2006 11:31 am

Ale nie wszyscy mają do niego dostęp :II
Uprzejmie uprasza się o dostęp :LL:
Pozdrawiam,
Marek

takibartek - Czw Gru 14, 2006 4:21 pm

Wieć się trochę namieszało :)

A więc tak: zdjęcie współczesne podane przez Mikołaja (którego BTW widziałem dziś za sterami swego żółtego automobilu obok kapliczki Gwiazdy Morza w Sopocie w czasie, gdy miał mieć zajęcia - drobny offtopic :mrgreen: ) to jest to o co mi chodziło! Teraz dostrzegłem, że to jest to samo co na zdjęciu gdańskiego punktu granicznego. Więc jakby pierwsza część moich wątpliwości została rozwiana - to są ślady punktu granicznego.

A teraz druga. Fakt, że to było gdańskie przejście graniczne. Kilkaset metrów dalej było zatem polskie przejście graniczne. I teraz pojawia się pytanie, czy to na tym przejściu Niemcy łamali polski szlaban?

Po poszukiwaniach dotarłem do takiego zdjęcia Jest nawet podpisane jako 1 września 1939, Sopot. Z tyłu nasyp kolejowy, orzełek skierowanyw stronę Sopotu, więc jakby wszystko pasowało.


Tylko, że ja nadal nie jestem nasycony tym zdjęciem :) Pamiętam, że to, które mam w pamięci, to była zadrzewiona droga w perspektywie idąca z górnego lewego rogu zdjęcia, nie było też tego budynku w tle. Może uda mi się później coś znaleźć. Niemniej to zdjęcie powyżej jest bardzo popularne na Google i znalezienie go nie jest problemem.

takibartek - Czw Gru 14, 2006 6:57 pm

Dla porównania chwilę wcześniej miejsce to wyglądało w ten sposób


danziger - Czw Gru 14, 2006 7:27 pm

Orzeł to akurat jest już odłamany - jeden z Niemców przytrzymuje go do zdjęcia ręką.
villaoliva - Czw Gru 14, 2006 7:31 pm

O ile wiem, te zdjęcie nie zostały zrobione 1 września. Wówczas łatwiej tam było dostać kulkę w głowę niż pozować.
Te fotki zostały sfabrykowane na potrzeby propagandowe przez fotografów firmy Foto Soennke.
Zdjęcia na koniach i z łamanym szlabanem zrobiono po zakończeniu walk.

Mikołaj - Pią Gru 15, 2006 1:22 am

Cytat:
którego BTW widziałem dziś za sterami swego żółtego automobilu obok kapliczki Gwiazdy Morza w Sopocie w czasie, gdy miał mieć zajęcia

permanentna inwigilacja, już sobie człowiek nie może spokojnie uciec z zajęć :hihi:

takibartek - Pią Gru 15, 2006 10:57 pm

villaoliva napisał/a:
O ile wiem, te zdjęcie nie zostały zrobione 1 września. Wówczas łatwiej tam było dostać kulkę w głowę niż pozować.
Te fotki zostały sfabrykowane na potrzeby propagandowe przez fotografów firmy Foto Soennke.
Zdjęcia na koniach i z łamanym szlabanem zrobiono po zakończeniu walk.


No niby tak, ale i niby nie ;) Prawdopodobne, że zdjęcia robiono po 1 września. Jednak z tym, że tam była ostra wymiana ognia przez cały 1 września to nie wiem... Co jak co, ale z punktem granicznym to się można uporać w kilkadziesiąt minut, góra kilka godzin. A po południu wskoczyć na konie i porobić fotki :D Chyba, że tam Polacy stawili wyjątkowo silny opór.

Ktoś pamięta kiedy zburzono kościół między Klifem a stacją Orlenu? Tam się toczyły walki, ale całego 1 września czy też później?

villaoliva - Pią Gru 15, 2006 11:23 pm

Cytat:

Jednak z tym, że tam była ostra wymiana ognia przez cały 1 września to nie wiem... Co jak co, ale z punktem granicznym to się można uporać w kilkadziesiąt minut, góra kilka godzin. A po południu wskoczyć na konie i porobić fotki Chyba, że tam Polacy stawili wyjątkowo silny opór.
To poszukaj najpierw informacji o tym w necie lub literaturze :search: , zanim zaczniesz stawiać tezy pewniki :wink:
A słyszałeś o tym, że wojska polskie w pewnym momencie zapędziły się niemal do centrum Zoppot a Niemcy ewakuowali w wyniku ostrych walk osiedle Steinflies?
Sporo jest o tym na innych forach, bardziej poszukiwawczo militarnych. Tam nasi koledzy dowodzą, że n.p. panowie na koniach w konkretnych uniformach nie mogli tam być 1 września ponieważ ich jednostki były zajęte czymś innym...
Opierajmy się na faktach a nie tylko na własnej wyobraźni :whaaat:

Mikołaj - Sob Gru 16, 2006 1:12 am

Cytat:
Sporo jest o tym na innych forach

daj linki

jayms - Sob Gru 16, 2006 6:50 am

villaoliva napisał/a:

A słyszałeś o tym, że wojska polskie w pewnym momencie zapędziły się niemal do centrum Zoppot a Niemcy ewakuowali w wyniku ostrych walk osiedle Steinflies?


Szczerze mówiąc nigdy nie słyszałem o takim fakcie.Prawdą jest , że wojska polskie w nocy z 1 na 2 września 1939 roku dokonały kontraataku zdobywając stację kolejową w Wielkim Kacku,wzgórze 126,4 , Mały Kack i Kolibki.Jednak tam atak zakończył się,ponieważ ze względu na brak łączności pomiędzy oddziałami polskimi zrezygnowały one z ataku na wzgórze 84,3 i kolejno wycofały się na pozycje wyjściowe. 4 września odziały polskie zdobyły Wysoką i Osowę oraz odbiły drogę pomiędzy Osową a Chwaszczynem poczym także się wycofały.Z wymienionych miejscowości jest stosunkowo daleko do centrum Sopotu,i w żadnym miejscu Polacy nie przekroczyli granicy Polsko-Gdańskiej,a jedynie odbili prawie całość terenów zajętych przez wojska niemieckie(oprócz wspomnianego wzgórza 84,3).

villaoliva - Sob Gru 16, 2006 8:23 pm

Tutaj trochę szczegółów walk oraz o zdjeciach z z przejścia granicznego Kolibki
Horhe - Sro Sty 10, 2007 1:57 pm

http://www.odkrywca-onlin...um18/west2c.jpg

To chyba przejście graniczne w Kolibkach, za plecami tego żołnierza jest polska granica,a zdjęcie jest zrobione już na "ziemi niczyjej". Ledwo widoczna brama za plecami tego żołnierza, stoi do dnia dzisiejszego.
Na zdjęciu prawdopodobnie polski jeniec.

villaoliva - Sro Sty 10, 2007 2:39 pm

To chyba, czy napewno?
Piszesz "chyba" a potem ze do dzis istnieje zupełnie niewidoczna brama. :hmmm:
Dla mnie to wygląda jak zdjęcie zrobione przed granicą WMG.
Za budynkiem widać charakterystyczny "witacz" FSD.
Ugięcie drogi za tym znakiem, może sugerować, że jest to zdjęcie zrobione na wysokości stacji Shell przy Klifie w kierunku Sopotu oczywiście.
Należy pamiętać, że wówczas po tej drodze jeżdzono w obie strony. I właśnie jezdnia prowadząca dziś do Sopotu ma pod warstwą asfaltu taką kostkową nawierzchnię.
Taka jest moja teoria :zarobiony:
Chyba że, ten biały budynek to dziś stacja benzynowa Orlen przed Kolibkami :hmm:

Horhe - Sro Sty 10, 2007 7:34 pm

Przepraszam, kojarzyłem ta bramę z zachowaną, na wysokości zjazdu na motocross. Spadek i kształt drogi też jakby na to wskazuje. Zjeżdżając z Shella w dół, jest skręt w prawo, tak lekko. Podobnie jest na zdjęciu. Wynikałoby z tego, że granica WMG miała dwie rogatki o rozrzucie przeszło 100-150 metrów. Może źle to sobie wyobrażam, potrzebny plan.
Ma ktoś jakiś plan, na kjtórym wyraźnie widać obiekty graniczne, tak polskie, jak i WMG?

didid - Czw Sty 11, 2007 10:48 pm

no Horhe doczekam sie tego artykulu o granicy WMG od strony kamionki?


http://www.eksploracja.eu/tps/pisza_o_nas/01.htm

Map najwiecej jest 25tek - tak jak ta WIG-owska
http://www.mapy.blink.pl/pomorze/21_Sopot.jpg

Ponizej zdjecie lotnicze okolicy przejscia granicznego na Swelinie
1933 r.

Horhe - Pią Sty 12, 2007 12:26 am

Dziękuję za te cenne materiały brachu :)
Temat wymaga dokładniejszego zbadania + badania w terenie.

pawel.45 - Czw Mar 15, 2007 10:22 pm

Nieco inne ujęcie "przełamania"
didid - Nie Mar 25, 2007 6:22 pm

Czy to nie ten sam polski żołnierz, co na zdjęciu z odkrywcy?
(1 od lewej)
http://www.powstanie-wars...ampania_wrz.htm

jayms - Nie Mar 25, 2007 7:37 pm

To raczej nie on.Ten z Twojego zdjęcia ma inne buty i spodnie.
Bartosz B. - Wto Cze 26, 2007 5:34 pm

Podobno ten polski budynek graniczny w Śluzie k. Tuszkowych w okolicy Lipusza już nie istnieje. Miał się spalić.

Fotka ode mnie z http://bartosz4.fm.interi.../graniczne.html

Makabunda - Wto Cze 26, 2007 7:50 pm

Bartosz B. napisał/a:
Podobno ten polski budynek graniczny w Śluzie k. Tuszkowych w okolicy Lipusza już nie istnieje. Miał się spalić.
Obrazek
Fotka ode mnie z http://bartosz4.fm.interi.../graniczne.html


Niestety tak :%
Zajrzyj tu

Bartosz B. - Sro Cze 27, 2007 5:52 pm

Makabunda napisał/a:
Niestety tak :%
Zajrzyj tu


Ojejku, no to chyba ślepy byłem rok temu (znaczy nie przyjrzałem się dokładnie fotce). Niestety w porównaniu do Twojej fotki miały zajść takie zmiany, że z budynku została już tylko kupa gruzu. Czyżby miejscowi rozebrali (niejako jak to zwykle bywa)?

Sabaoth - Nie Mar 09, 2008 10:18 pm

Czy to nie jest przypadkiem przejście graniczne w okolicy Gołębiewa?
villaoliva - Nie Mar 09, 2008 11:52 pm

Teran tam bardziej leśno - opadający.
Chyba nie.

Bartosz B. - Pon Mar 10, 2008 1:08 pm

villaoliva napisał/a:
Teran tam bardziej leśno - opadający.
Chyba nie.


A wg mnie jak najbardziej pasuje. Teren płaski i pola. I współcześnie tak wygląda:
http://bartosz4.fm.interi...e/Golebiewo.jpg

Skąd ta archiwalna fotka?

villaoliva - Pon Mar 10, 2008 2:39 pm

A to przepraszam. Pomyliłem Gołębiewa :oops:
Sabaoth - Pon Mar 10, 2008 8:56 pm

Cytat:
Skąd ta archiwalna fotka?


Z ebaya cały czas do wzięcia :mrgreen:

feyg - Pon Mar 10, 2008 9:23 pm

To zdjęcie z dawnego przejścia Kolibki /Steinfliess pojawiło się w wątku autobusowym



Co do śladów po polskim posterunku uwiecznionym na zdjęciach z szlabanem to wspomniana już wcześniej "piwniczka" to w rzeczywistości kanał rewizyjny do kontrolowania podwozi samochodów przekraczających granicę (prawdopodobnie chodziło zwłaszcza o udaremnienie przemytu broni dla "piątej kolumny"). Został on dobudowany do nowego posterunku od strony torów tuz przed wojną (podobny kanał powstał w również w Gołębiewku). Co do samego posterunku w Kolibkach, to w Archiwum Państwowym zachowała się teczka akt dotycząca Kolibkek z planami. Z akt tych swego czasu korzystał Mieczysław Abramowicz.

Sabaoth - Pon Mar 10, 2008 10:02 pm

To zdjęcie, podobnie jak i te poniżej pochodzą z czasopisma "Die Moewe".




Bartosz B. - Pią Mar 14, 2008 5:15 pm

Berlinka 68 lat temu, wizyta na dawnej granicy:
http://chojnice24.pl/1-25...zed_68_lat.html

feyg - Sob Lip 19, 2008 1:08 pm

Polski posterunek graniczny Kolibki-Orłowo 1939 - Małe odświeżenie wątku:




Bogusław - Pią Wrz 26, 2008 6:07 pm

Czy to nie jest ten sam szlaban, który Niemcy przełamują we wrześniu 1939 roku?

PS.Nie widzę zdjęć zamieszczonych przez feyga.

Horhe - Pią Wrz 26, 2008 11:43 pm

To nie ten szlaban. Nie to ukształtowanie terenu, nie ta gęstość i wysokość drzew oraz droga kamienna,nie z kostki i bez krawężników.
Bogusław - Sob Wrz 27, 2008 9:48 am

W opracowaniu, z którego pochodzi wyżej pokazane zdjęcie taka była informacja.
Wydaje mi się, że widoczny w tle znak graniczny to A 024. Układ terenu też się chyba zgadza. Dziękuję za uwagę.
Pozdrawiam

feyg - Wto Paź 07, 2008 8:56 pm

W ramach rekompensaty: te raczej nie zginą :wink:


Kolibki szosa polski posterunek po zajęciu przez Niemców


kanał rewizyjny na zapleczu dawnego polskiego posterunku




Sopocki posterunek oraz kamienie obok szosy i toru kolejowego


posterunek graniczny nad morzem oraz oba kamienie A001


powiększenie


Przejście nad morzem, prawdopodobnie pierwsza połowa lat 20-tych

Więcej o wspomnianym kanale rewizyjnym można przeczytać :arrow: TUTAJ

Bogusław - Sro Paź 08, 2008 12:03 pm

Dziękuję za ciekawy materiał.
Kilka lat temu odwiedziłem dawną granicę P-FD gdzie ustawione były kamienie wersalskie A 001 czyli u ujścia Sweliny do Zatoki Gdańskiej. Mając starą pocztówkę spróbowałem zrobić zdjęcie z tego samego miejsca. Oto efekt.

feyg - Sro Paź 08, 2008 12:44 pm

Ja z kolei zrobiłem porównanie gdańskiej strony. Połowa lat 30-tych i dziś:


źródło



Wygląda na to że w miejscu gdzie stał gdański posterunek jest dziś trzęsawisko :II

feyg - Czw Paź 09, 2008 10:11 am

Bogusław napisał/a:
W opracowaniu, z którego pochodzi wyżej pokazane zdjęcie taka była informacja.
Wydaje mi się, że widoczny w tle znak graniczny to A 024. Układ terenu też się chyba zgadza. Dziękuję za uwagę.
Pozdrawiam

Tak to miejsce wygląda dziś. Łuk drogi w tym miejscu został ścięty i stok wzgórza opiera się o mur oporowy:


Bogusław - Pon Lis 03, 2008 11:40 am

Niedawno dostałem zacytowanego niżej maila, i mam prośbę o odpowiedzi na zawarte w nim pytania.
Witam
Pozwalam sobie ponownie zawracać głowę odnośnie przejścia w Kolibkach.
Oglądając dostępne mi fotki ( jest tego niestety bardzo mało) nie moge
umiejscowić budynku polskiego względem niemieckiego Czy wiadomo coś o
tym czy budynki te stały w małej (jakieś 50m) odległości od siebie czy
może dzieliła je większa odległość? czy stały po tej samej stronie
drogi? czy może zachowały się jakieś fotki gdzie było by lepiej widać
nasz budynek?
Pozdrawiam


Ja ze swej strony dałem zainteresowanemu namiary na FDG. Nie wiem dlaczego ale miał problem (mimo zalogowania) z wejściem na forum.

Pozdrawiam

Mikołaj - Pon Lis 03, 2008 8:51 pm

Bogusław napisał/a:
Nie wiem dlaczego ale miał problem (mimo zalogowania) z wejściem na forum.

ja wiem. napisz mi proszę na PW jakiego nicka używa ta osoba

radett - Wto Lis 04, 2008 8:41 pm

feyg, przeczytałem że Feyg wspominał coś o zachowanych planach dotyczących kolibek. czy jest tam plan budynku pozwalający poznać jego wygląd ?
Horhe - Sro Lis 05, 2008 12:53 am

Na moje oko przejścia drogowe oddalone byly od siebie jakieś 200 metrów. Trzebaby zrobić dokładniejszy pomiar od kanału inspekcyjnego do zachowanego słupka zapory drogowej oraz zdjęcia retrospektywne. Mam z Was chyba najbliżej tych miejsc,ale jak wychodzę i wracam z roboty teraz,to ciemności egipskie panują.
feyg - Czw Lis 06, 2008 7:09 pm

radett napisał/a:
feyg, przeczytałem że Feyg wspominał coś o zachowanych planach dotyczących kolibek. czy jest tam plan budynku pozwalający poznać jego wygląd ?

Kiepska światłokopia planu nowego polskiego posterunku znajduje w gdyńskim oddziale Archiwum Państwowego w Gdańsku i jest wpięta w tom akt dotyczących posterunku. Służę za to zdjęciem tegoż:


radett - Sob Lut 14, 2009 11:29 pm

feyg,
Ponawiam pytanie o te plany budynku (troche czasu minęło) Nie wiem czy poprzednie wiadomości dotarły - mam problemy techniczne z wysłaniem wiadomości (nie wiedzieć czemu )
Pozdrawiam

Bogusław - Wto Mar 31, 2009 9:39 am

Od pewnego czasu gazeta "Rzeczpospolita" wydaje jako dodatek zeszyty historyczne pt. "Batalie największej z wojen". W zeszycie numer 3 pn. "Wołodyjowski Oksywia. Los floty, obrona Wybrzeża" wśród zamieszczonych w nim archiwalnych fotografii dwa zdjęcia zwróciły moją uwagę. Oba pokazują ten sam obiekt, lecz w podpisach podano różne lokalizacje (błędny podpis pod drugą fotografią - nr 3). Ciekawostką jest na drugiej fotografii "zdejmowanie" z budynku polskiego szyldu o treści "Lasy Państwowe ...". O swoim spostrzeżeniu napisałem do redaktora cyklu p. Macieja Rosalaka m.rosalak@rp.pl . Obie fotografie poniżej.
Mikołaj - Pon Wrz 07, 2009 1:07 pm

Tygodnik Powszechny Złamany szlaban

Grupa żołnierzy wyłamuje szlaban z polskim godłem. U dołu pocztówki podpis w języku niemieckim: „Szlaban na polskiej granicy został usunięty”. Obraz ten wielokrotnie wykorzystywała niemiecka propaganda, potem reprodukowano go nawet w podręcznikach. Tymczasem zdjęcie jest falsyfikatem - aranżacją.

Scenę łamania szlabanu reprodukowano nie tylko w książkach, podobna sekwencja znalazła się w niemieckiej kronice filmowej i filmie „Polenfeldzug”. Po wojnie obraz wykorzystywano niezliczoną ilość razy, tak że stał się jedną z ikon II wojny światowej. Jego szczególne znaczenie potwierdza transfer do sfery kultury: w amatorskiej przeróbce teledysku do piosenki „Keine Grenzen” zespołu Ich Troje, która pojawiła się w internecie, słowa o braku granic zestawiono z sekwencją wyłamywania szlabanu. W sztukach plastycznych obraz wykorzystał Zbigniew Libera, który na fotografii „Kolarze” z serii „Pozytywy” zastąpił żołnierzy rowerzystami w sportowych strojach. W archiwach i w większości powojennych publikacji zdjęcie opisywano, powielając w różnych wariantach pierwotny niemiecki podpis. Na przykład w Bundesarchiv brzmi on: „Usuwanie szlabanu z godłem polskim na granicy polsko-niemieckiej przez żołnierzy niemieckich”. Powtarzano w ten sposób błędną interpretację zdarzeń. Niewłaściwe jest już samo określenie „granica polsko-niemiecka”. Fotografię wykonano na przejściu granicznym między Polską a Wolnym Miastem Gdańskiem w Kolibkach, a nie na granicy między Polską a Rzeszą. Także sformułowanie „niemieccy żołnierze” jest mylące. Na zdjęciu widać nie żołnierzy Wehrmachtu, lecz gdańskich formacji policyjnych. Najistotniejsze jest jednak to, że mamy do czynienia nie z obrazem rzeczywistych wydarzeń, ale z inscenizacją na zamówienie propagandy. Potwierdza to też Hermann Rausch, jeden z żołnierzy obecnych w Kolibkach, do którego dotarł dziennikarz Guido Knopp. Można zresztą przekonać się o tym naocznie, oglądając drugie zdjęcie: widać na nim grupę żołnierzy podchodzących do złamanego szlabanu i filmującego ich operatora, który wychyla się zza drzewa po lewej stronie kadru. Na daszku nad wejściem do budynku celnego znajduje się inny żołnierz, który zdejmował godło Polski. Ponieważ na pocztówce nie widać ani tego żołnierza, ani godła, fotografia musiała być zainscenizowana. Szlaban trzeba było ustawić w poprzek drogi, by dla potrzeb propagandy ponownie go „złamać”.

Hagedorn - Pon Wrz 07, 2009 1:25 pm

Mikołaj napisał/a:
Obraz ten wielokrotnie wykorzystywała niemiecka propaganda, potem reprodukowano go nawet w podręcznikach.

gwoli uzupełnienia dodam, że III Rzesza nie była pierwsza w tej dziedzinie - poniżej rycina Knoetla ukazująca wkraczanie wojsk napoleońskich do Prus, krótko przed Jeną i Auerstadt (1806)

pumeks - Pon Wrz 07, 2009 1:28 pm

A to widzieliście?
http://www.youtube.com/watch?v=BO4gb1imktw
polecam zwłaszcza od 2'12'' :hihi: ciekawy efekt.

Małgosia - Pon Wrz 07, 2009 1:42 pm

pumeks napisał/a:
ciekawy efekt


Można by tak całą historię odkręcić. :mrgreen: Pytanie tylko, na czym to cofanie skończyć :lol: - kwestia punktu siedzenia...

pumeks - Pią Lut 05, 2010 10:12 pm

Tych zdjęć (Narodowe Archiwum Cyfrowe) tu chyba jeszcze nie było.


Sabaoth - Sob Mar 13, 2010 10:48 am

W czelluściach mojego dysku znalazłem ściągnięte wiele lat temu z internetu (pewnie jakaś aukcja) zdjęcie granicy. Wygląda na pierwotne, kiedy żołnierze podnoszą, a nie łamią szlaban.
pumeks - Pią Kwi 02, 2010 8:23 pm

Tego obrazka jeszcze zdaje się nie było (wahałem się, czy nie wrzucić do wątku Zoppot am Menzelweg, ale tu chyba bardziej pasuje).
To nie jest zdjęcie tylko rysunek.
Źródło: GDYNIA OBIEG 4.VI.1935 GRANICA ORŁOWO-MORZE

classix - Sro Cze 16, 2010 8:49 pm

Dziś poszedłem szlakiem dawnej granicy WMG aż za miejscowość Sulmin za Otominem do rzeki Raduni.
Zobaczyłem wodne przejście graniczne, ciekawe czy wtedy kajakarze mogę przepływać a jeśli nie to jak mogło być zagrodzone.
To co ciekawego tam jest to ślad wykopu strażnicy granicznej WMG i słupek krzyżykiem.

tobocian - Czw Cze 17, 2010 10:54 am

classix napisał/a:
To co ciekawego tam jest to ślad wykopu strażnicy granicznej WMG i słupek krzyżykiem.

To zamieść proszę to o czym napisałeś a nie rzekę... :wink:

classix - Czw Cze 17, 2010 10:57 am

I tak nie wyszła fotka z tym wykopem ale fotka pokazuje granice (niewidoczną :hihi: )
classix - Wto Lis 23, 2010 10:18 pm

Kilka fotek , nowych w obiegu .
radett - Sro Lis 24, 2010 12:01 am

To zdjęcie zapór na granicy z Sopotem to raczej nie wygląda na 21 r. tylko na 39
pumeks - Sro Lis 24, 2010 8:19 am

Pewnie, że tak. Ale pan Kazimierz Małkowski jest trudnym dyskutantem :hihi: Raczej ciężko go przekonać, jeśli ma na coś inny pogląd.
Krzysztof - Nie Sty 09, 2011 7:58 pm

Przekładając podłogę w starym domu we Wrzeszczu pod deskami w kuchni znalazłem kilka międzywojennych gazet. Mocno zniszczone bo nie raz przez szpary zalane były zupą. Te dwa zdjęcia, pomimo kiepskiej ich jakości, zeskanowałem.
Jeśli jakiś lepszy lingwista pokusi się o przetłumaczenie podpisów byłbym wdzięczny :masta:

pumeks - Nie Sty 09, 2011 11:01 pm

Pod pierwszą ilustracją: rolnik jedzie na swoje pole po drugiej stronie granicy
Pod drugą: Linia kolejowa na żądanie Polaków przerwana niedaleko granicy.

Obie ilustracje dotyczą zdaje się granicy Polski z Niemcami na odcinku pomorskim (okolice Bytowa, Chojnic?). Na pierwszym obrazku jest jeszcze informacja, że odnosi się on do artykułu "jedziemy na wschodniopomorskie pogranicze".

classix - Pon Sty 10, 2011 7:02 am

Druga fotka , to raczej Lipusz bo przed wojną doszło do rozbiórki trasy kolejowej do Bytowa.
Na pewno dużo pomoże data wydania tych gazet.
Czekamy na więcej fotek z gazet , a na pewno jest tam wiele informacji o granic WMG i Polski czy Niemiec :hihi:

Krzysztof - Pon Sty 10, 2011 11:57 am

classix napisał/a:
Czekamy na więcej fotek z gazet

Cytat:
"Z tych kawałków trudno będzie..."
:yyy: :hmmmm: :cooo:
To 503 strona jakiegoś czasopisma (?). Tytułu nie znalazłem. Po sąsiedzku leżał dziennik z marca 37 r.
Jeśli ktoś ma ochotę poczytać, zdatne do odczytania fragmenty tego artykułu (na pewno nie wszystko da się przeczytać), mogę odstąpić znalezisko. Ze skanowaniem pewien problem bo kruche kartki posklejane (zupą) i pofałdowane. :II

Dostojny Wieśniak - Wto Sty 11, 2011 12:46 am

Tego chyba jeszcze nie było. Przejście graniczne w Bielniku. Wygrzebane z dysku, nie pamiętam źródła.
feyg - Pon Sty 24, 2011 9:55 pm

Może to samo miejsce, tyle że z drugiej strony?




Krzysztof - Wto Lut 01, 2011 4:47 pm

Kilka nowych ujęć pojawiło się na http://www.sz-photo.de/
classix - Wto Lut 01, 2011 6:50 pm

A gdzie może być ulica Zollabferligung i Passkonirolle z trzeciej fotki?
Sabaoth - Wto Lut 01, 2011 8:15 pm

classix napisał/a:
A gdzie może być ulica Zollabferligung i Passkonirolle z trzeciej fotki?

Jeśli już to chodzi raczej o ulice Zollabfertigung i Passkontrole czyli ul. Odprawy Celnej i ul. Kontroli Paszportowej ale nie wiem, gdzie ony były.

jayms - Wto Lut 01, 2011 8:36 pm

Sądzę,że tablice te informują tylko o miejscu kontroli celnej i paszportowej. Nie mają nic wspólnego z nazwami ulic.
Bartosz B. - Wto Lut 01, 2011 8:53 pm

Może to na Spacerowej? Las i zsuwająca się droga pasują.
Mikołaj - Wto Lut 01, 2011 11:04 pm

Mam zagadkę, jak się te miejsca i foty mają do siebie.
Nie wydaje Wam się, że budynek na fot 2 ten sam to co z tabliczką Steinfliess (za http://www.kukri.de/danzig.html), tyle że z zabudowanym gankiem? Ma charakterystyczne potrójne okno.
Na okolice Menzelweg/Menzelbach fota nr 2 nie wygląda...
Zatem na fot 1 i fot 2 byłyby inne budki graniczne..?
I co to za budynek w tle na focie z Moewe?



Dieter - Wto Lut 01, 2011 11:06 pm

jayms napisał/a:
Sądzę,że tablice te informują tylko o miejscu kontroli celnej i paszportowej. Nie mają nic wspólnego z nazwami ulic.

Masz 100% racji!

Dieter - Wto Lut 01, 2011 11:35 pm

Mikolaj, ja tam nie widze zadnego podobienstwa... :skolowany:
Bogusław - Sro Lut 02, 2011 9:19 am

Zdjęcie drugie pokazuje najprawdopodobniej inne miejsce - widać jakieś wzgórza za drzewami. Budynki mogły być podobne na różnych przejściach.
Natomiast zdjęcie oznaczone jako "prwz6" przedstawia polski UC na przejściu Janowo-Pastwa. Zdjęcie tego miejsca zamieściłem w temacie "ślady granicy polsko-niemieckiej" na str 6.

Krzysztof - Sro Lut 02, 2011 1:40 pm

Bartosz B. napisał/a:
Może to na Spacerowej?

Ten piętrowy dom na drugim planie do Spacerowej nie pasuje.
Mikołaj napisał/a:
I co to za budynek w tle na focie z Moewe?

To jakieś piesze przejście. Nie widzę żadnej jezdni, Ale nie jest to przejście przy plaży :???: :???: :???:

Wydaje się, że takich, podobnych do siebie, drewnianych posterunków było więcej. Z szerszym, węższym oknem, z i bez (tam gdzie prąd nie dochodził :hmm: ) lampy, z węższym - otwartym gankiem, z zabudowanym.
Bogusław napisał/a:
Zdjęcie tego miejsca zamieściłem w temacie "ślady granicy polsko-niemieckiej" na str 6.

To książka, czy strona internetowa?

Bartosz B. - Sro Lut 02, 2011 2:38 pm

Krzysztof napisał/a:
Bartosz B. napisał/a:
Może to na Spacerowej?

Ten piętrowy dom na drugim planie do Spacerowej nie pasuje.


Jam tam widze tylko jakieś (graniczne?) drewniane budy.


Krzysztof napisał/a:
To książka, czy strona internetowa?


Wątek w dziale "Granice".

Mikołaj - Sro Lut 02, 2011 2:43 pm

Krzysztof napisał/a:
Wydaje się, że takich, podobnych do siebie, drewnianych posterunków było więcej.

Oceniając po ganku na zdjęciu 1 i 2 jest ten sam budynek. Ale okolice budynku na fot 2 nie wskazują, że jest to Menzelweg, przy kamieniu A001.
Stąd moje przypuszczenie, że to jednak różne budynki, konkretnie rzecz biorąc na fot 2 mamy Steinfliess, widoczny na fotce z mundurowymi z kukri.de. Okna, szlaban i okolica by pasowały, tylko ganki nie.

Krzysztof napisał/a:
Bogusław napisał/a:
Zdjęcie tego miejsca zamieściłem w temacie "ślady granicy polsko-niemieckiej" na str 6.

To książka, czy strona internetowa?

Bogusław podał link w wersji analogowej :wink: , chodzi o :arrow: ten post i te zdjęcia:




Krzysztof - Sro Lut 02, 2011 2:47 pm

Bartosz B. napisał/a:
Jam tam widze tylko jakieś (graniczne?) drewniane budy.

Za "e" z "Passkontrolle" jest całkiem spory budynek z oknami na piętrze pod dwuspadowym dachem.

Mikołaj - Sro Lut 02, 2011 2:54 pm

Mi akurat chodziło o inną fotę - poniżej :wink:
Na fotce z Passkontrolle to są raczej drzewa i na ich tle słupy elektryczne

Krzysztof - Sro Lut 02, 2011 3:32 pm

Cytat:
Mikołaj napisał/a:
I co to za budynek w tle na focie z Moewe?

To jakieś piesze przejście. Nie widzę żadnej jezdni, Ale nie jest to przejście przy plaży :???: :???: :???:

Ja tu, też myślałem o tym.

feyg - Sro Lut 02, 2011 9:26 pm

Mikołaj napisał/a:

I co to za budynek w tle na focie z Moewe?

Polski posterunek, a konkretnie ten drugi, zbudowany z materiału rozbiórkowego po pierwszym przy Szosie Gdańskiej. W APG są plany budynku.

classix - Pią Mar 11, 2011 11:27 am

Grabówko na wschód od mostu w Opaleniu. Kilometr dalej była stacja Nowy Dwór Kwidzyński. Widać szlaban graniczny
Wiele innych zdjęć z kolei http://www.ruciane-nida.o...der=asc&start=0


Miro - Pią Mar 11, 2011 12:33 pm

Znalazłem takie zdjęcie mostu granicznego Kalthof-Marienburg ( Kołdowo - Malbork ).
Granica między Frie Stadt Danzig i Deutsches Reich.

Miro

classix - Pią Mar 11, 2011 1:06 pm

Linia kolejowa z Kwidzyna i zarazem kolejowa granica Niemiecka z Polską

2xM - Pią Mar 11, 2011 4:21 pm

To ostatnie to w zasadzie bocznica do portu w Korzeniewie.

Korzeniewo, część 1
Korzeniewo, część 2

Miro - Wto Mar 15, 2011 12:16 pm

Wagony mieszkalne polskich celników na granicy w Kalthof-Kołdowo.

Miro

Miro - Sro Mar 16, 2011 5:58 pm

Przejście graniczne Steinfließ - ( Sopot Kamienny Potok ) .
Polscy celnicy odprawiają gdański samochód marki Opel-Kapitan
o numerach DZ 1198.

Miro

Sabaoth - Sro Mar 16, 2011 6:08 pm

Miro napisał/a:
Polscy celnicy odprawiają gdański samochód marki Opel-Kapitan

A dlaczego ci polscy celnicy przebrani są w mundury gdańskie?

jayms - Sro Mar 16, 2011 7:29 pm

Sabaoth napisał/a:
Miro napisał/a:
Polscy celnicy odprawiają gdański samochód marki Opel-Kapitan

A dlaczego ci polscy celnicy przebrani są w mundury gdańskie?


V kolumna? :wink: :hihi:

Miro - Czw Mar 17, 2011 1:51 pm

Na mundurach to ja się nie znam.
Zasugerwałem się podpisem pod zdjęciem.
jayms napisał/a:
V kolumna?

jayms odpowiedział..
Cytat:
Bacz byś nie zgłupiał od mądrości swojej.


Miro

radett - Czw Mar 17, 2011 2:36 pm

hehe bo polski celnik akurat trzepie bagażnik auta i dlatego go na fotce nie widać :hiihihi:
jayms - Czw Mar 17, 2011 2:47 pm

Miro napisał/a:
Na mundurach to ja się nie znam.
Zasugerwałem się podpisem pod zdjęciem.
jayms napisał/a:
V kolumna?

jayms odpowiedział..
Cytat:
Bacz byś nie zgłupiał od mądrości swojej.


Miro


Wyluzuj Miro,z mojej strony to był żart. :wink: :zgooda:

Miro - Czw Mar 17, 2011 5:52 pm

jayms :zgooda:

Miro

classix - Nie Mar 20, 2011 3:41 pm

Przejście graniczne w Jamno za Parchowem , droga do Bytów .


Miro - Pią Kwi 01, 2011 5:34 pm

Granica polsko-gdańska w Sopocie.

Miro

Miro - Wto Cze 07, 2011 8:00 pm

Przjście graniczne między Sopotem a Gdynią.
Adolf Hitler Strasse rok 1939.

Miro

Miro - Pon Cze 27, 2011 9:15 am

Granica w Sopocie.

Miro

classix - Pon Wrz 05, 2011 11:09 am

10 kilometrów na wschód od wsi Wojsk przy granicy położona była wieś Prądzonka, licząca około 15 domów. Tam też, w domu rolnika Ostrowskiego, znajdowała się placówka Straży Granicznej. Mieściła się w drewnianym budynku, krytym papą. W placówce tej służbę pełniło sześciu strażników
Więcej www.najigoche.kaszuby.pl/...onka-i-okolice/

Bogusław - Sro Paź 19, 2011 9:21 am

A teraz przenieśmy się do Korzeniewa (Kurzebrack).
23 czerwca 1923 roku w Poznaniu podpisano Układ polsko-niemiecki, dotyczący używalności przez Polskę trzech budynków w Korzeniewie oraz dostępu do tychże (DzU. nr 69, poz. 609 z 1927r.). Podczas wytyczania granicy polsko-niemieckiej Komisja międzynarodowa na posiedzeniu w dniu 13 marca 1922 roku zadecydowała, żeby propozycję zgłoszoną w dniu 15 września 1921 roku przez Włocha i Japończyka, będących członkami tej Komisji, zamienić na uchwałę. Według tej uchwały Polska, by móc korzystać z portu w Korzeniewie, miała zapewnione prawo własności bez praw suwerenności do trzech budynków, należących do urządzeń portowych, a położonych na terytorium niemieckim. W tym też celu zawarto dwustronny układ. Wspomniane wyżej trzy bydynki to: tzw. Kommissionshaus, szopa składnicowa i tzw. Strommeistergehöft włącznie z przybudówką oraz pasem ziemi okalającej budynki. Do układu załączono mapkę. Więcej w ww. akcie prawnym, który można przeczytać na stronie http://isap.sejm.gov.pl/D...=WDU19270690609 .
W dniu 4 lipca 1927 roku w Warszawie nastąpiła wymiana dokumentów ratyfikacyjnych powyższego układu.

Miro - Nie Paź 30, 2011 6:59 pm

Widok na zamek w Malborku.
Widoczna brama na moście znajduje się dokłanie na granicy
Wolnego Miasta Gdańsk i Niemiec.
Na tablicy napis zabraniający przenoszenia towarów.

Miro

classix - Czw Gru 01, 2011 7:24 pm

Placówka Straży Granicznej w Babilonie (około 1930 rok).


Historia Babilonu

W 1920 roku, po przekształceniu batalionów wartowniczych w Straż Graniczną, przez Józefa Piłsudskiego, powstaje placówka graniczna Babilon. Mieściła się ona w dzisiejszym budynku głównym, gdzie świadczone są usługi noclegowe i gastronomiczne. Placówka ta wraz ze strażnikami miała obowiązek zabezpieczania maleńkiego wycinka zachodniej granicy z Niemcami. Odcinek ten oznaczony jest specjalnymi słupami kamiennymi od D-011 do D-047, jest to około 12 kilometrowy odcinek granicy, oparty głównie o drogę do Chojnic i rzekę Czerwoną Strugę
Dalej http://www.zajazdbabilon.pl/historia

Miro - Wto Sty 31, 2012 7:00 pm

Przejście graniczne w Korzeniewie ( Kurzebrack )

Miro

classix - Pon Wrz 24, 2012 8:01 pm

Podobne wygląda jak w Korzeniewie ale piszą ze to na granicy Polski a WMG.
Cała stronka o wydarzeniach granicznych.
http://ck-smigiel.pl/go.p...onu,2006,06-12c

Bogusław - Pon Wrz 24, 2012 8:09 pm

To też jest Korzeniewo(Kurzebrack).
Sabaoth - Czw Lis 01, 2012 9:07 pm

Znalazłem zdjęcie zrobione dosłownie chwilę przed zdjęciem, które pokazałem wcześniej w tym wątku: http://forum.dawnygdansk....r=asc&start=126 . Już po oderwaniu tabliczki z polskim orłem ale przed złamaniem szlabanu na potrzeby propagandowe.
Miro - Pią Sty 18, 2013 8:10 pm

Słup i przejscie graniczne pod Sopotem.
Po zdjęciem napis...

Die ehemalige polnische Grenze bei Zoppot „Versailles“ stand auf dem Stein, der heute verschwunden ist, wie der Schandvertrag selbst.

Była polska granica pod Sopotem „Versailles” wyryty na kamieniu , który dzisiaj zaginął tak samo jak ten wstydliwy traktat.

Miro

Bogusław - Sob Sty 19, 2013 4:25 pm

Bardzo ciekawe zdjęcie. Interesujący jest też podpis mówiący o usunięciu kamienia. Który to może być rok? To jest chyba gdański kamień wersalski. Słyszałem, że przy ujściu Sweliny mają być postawione repliki kamieni wersalskich, polskiego i gdańskiego.
Mikołaj - Sob Sty 19, 2013 6:54 pm

Bogusław napisał/a:
Słyszałem, że przy ujściu Sweliny mają być postawione repliki kamieni wersalskich, polskiego i gdańskiego.

Tutaj nawet o tym pisałeś :)

Rozmawiałem z p. Kitowskim z TPO kilka tygodni temu i nie potrafił określić daty, kiedy kamień zostanie postawiony. Jak sobie przypomnę komentarze po powstaniu konsulatu WMG w Pradze, to nie wiem, czy ten kamień długo przetrwa... :roll:

Hagedorn - Sob Sie 31, 2013 1:48 pm

trafiłem dzisiaj na takie zdjęcie na portalu FotoPolska.eu - dla mnie absolutna bomba, bo wreszcie mogę zobaczyć, jak wyglądał posterunek celny przy śluzie na Nogacie w Białej Górze (granica gdańsko-niemiecka) - to ta "altana" w głębi.
a dodatkowo mamy na zdjęciu także strażnika/celnika przy rowerze oraz autobusik kursujący na tej trasie...
Zollabf. = Zollabfertigung (odprawa celna)

classix - Sob Sie 31, 2013 1:58 pm

Super zdjęcie :== ,oby takich więcej.
Pytanko, wiem ze był duży trójkątny kamień graniczny, mamy wiele pamiątkowych zdjęć, ale nie wiem jak był kamień graniczny FOO1, G001, D001, C001, B001, czy był też taki co jest teraz Przebrnie G017 ? Ciekawi mnie czy Białej górze były dwa duże kamienie graniczne.

Hagedorn - Sob Sie 31, 2013 5:19 pm

to samo miejsce współcześnie (zdjęcie pochodzi z tej strony: http://www.zulawy.info/wedrowka_05.htm )
Miro - Czw Paź 24, 2013 6:02 pm

Przejście graniczne między Gdańskiem a Niemcami na Mierzeji Wiślanej.

Miro

Miro - Czw Lis 14, 2013 1:17 pm

Posterunek kontroli celnej i szlaban na przejści granicznym.
Według opisu Oliva 1938 rok.

Miro

Sabaoth - Czw Lis 14, 2013 4:11 pm

A skąd masz to zdjęcie bo oryginał leży u mnie w szufladzie.
Miro - Czw Lis 14, 2013 4:21 pm

W temacie słupy graniczne napisałem, że kiedyś były wystawione na ebayu( tak mi się wydaje).
Skopiowałem te zdjęcia 6.08.2013.
Szkoda, żeby tak sobie leżało.

Miro

Sabaoth - Czw Lis 14, 2013 7:05 pm

Ja właśnie na ebayu nabyłem, zeskanowałem i odłożyłem do szuflady.
Miro - Sro Lis 27, 2013 5:51 pm

Zoppot przejście graniczne Menzelbach.

Miro

Krzysztof - Wto Gru 10, 2013 6:37 pm

Hagedorn napisał/a:
wreszcie mogę zobaczyć, jak wyglądał posterunek celny przy śluzie na Nogacie w Białej Górze

classix napisał/a:
Super zdjęcie ,oby takich więcej.

I już jest. http://www.ebay.pl/itm/Fo...=item485dc3e0d9
Sama brama graniczna na grobli wrót górnych śluzy.

mapka z http://www.marienburg.pl/...f4255095#146752

classix - Wto Gru 10, 2013 6:44 pm

Ten facet, może nawet siedzi na kamieniu granicznym F003.
Miro - Wto Gru 10, 2013 8:37 pm

Jest możliwe, że to zdjęcie już gdzieś na forum było.
Podpis, granica gdańsko-polska na jednej z dróg
prowadzących do Tczewa.

Miro

Krzysztof - Wto Gru 10, 2013 9:45 pm

classix napisał/a:
Ten facet, może nawet siedzi na kamieniu granicznym F003.

Też tak podejrzewam.
W Korzeniewie też był.

classix - Wto Gru 10, 2013 9:50 pm

Cały czas był na terenie Niemieckim, widać interesowało przejścia graniczne, bo został fotografowany przez kogoś, też z kimś był, bo wtedy chyba nie było samowyzwalaczy na 10 sekund :hihi:
Mikołaj - Sob Lut 08, 2014 9:21 pm

...
Krzysztof - Sro Lut 12, 2014 9:19 pm

http://www.tvn24.pl/zdjec...h,36657.html#p5
Miro - Sro Lut 19, 2014 2:19 pm

Grenztor Dreiländer-Ecke.
Biała Góra.

Miro

Miro - Sro Maj 27, 2015 12:39 pm
Temat postu: Menzelbach
Skan z Danziger Volksstimme, posterunek graniczny Menzelbach w Sopocie.
Rok 1929.

Miro

Miro - Wto Cze 16, 2015 6:46 pm
Temat postu: Renneberg
Posterunek celny na granicy w Renneberg 1938 rok.

Miro

villaoliva - Wto Cze 16, 2015 10:38 pm

Oryginał jest tutaj http://forum.danzig.de/sh...eberg-bei-Oliwa i należy do Christy z którą korespondowałem na temat jej fotografii z Rynarzewa i Oliwy.

Nurtuje mnie pytanie dlaczego nie zamieszczasz źródła pochodzenia zdjęć a zamiast tego znakujesz je znakiem wodnym strony o zupełnie innych miejscach?

Miro - Sro Cze 17, 2015 2:45 pm

Informacja dla tych, których coś nurtuje i mają wątpliwości.

Długo jeszcze zamim rozpoczęła się moja przygoda na Forum Dawny Gdańsk wszędzie gdzie się dało zbierałem materiały dotyczące WMG.
Kupowałem, wypożyczałęm, kopiowałem , skenowałem kompletnie nie przywiązując wagi do żródła. Robiłem to wszystko dla siebie więc żródło nie było istotne. Czas mijał odkryłem FDG, na którym chcę się podzielić tym co przez lata nazbierałem. Jednak powstaje sytuacja, że nie wszystkim to się podoba bo może wchodzę nie na swoje podwórko. Nie dziwne jest więc, że od czasu do czasu kogoś to nurtuje i ma wątpliwości.
Moja filozofia jest prosta, jeżeli znajduję w moich materiałach coś ciekawego to wstawiam na Forum,
a żródło, na cóż może jak w ostatnim przypadku inny uczestnik FDG je poda (mamy ich zarejestrowanych 3631).
Zebrane materiały na temat WMG na moim dysku zajmują obecną 97 GB, (wielki problem ogarnięciem i poukładaniem ) to tego trzeba dodać całkiem niezłą bibloteczkę. W wiekszości przypadków nie podaję źródła bo jest mi nieznane, ale skoro tak trzeba to będę pisał źródło nieznane.
Będzie wtedy OK.
Podpisywanie zdjęć adresem mojej strony o Olszynce to taki mój kaprys i zarazem reklama w myśl zasady co nie jest zabronione, jest dozwolone.

Do kolegi villaoliva, szkoda, że nie wstawiłeś tego zdjęcia wcześniej bo spodziewam się, że masz je w bardzo dobrej jakości.
Z mojej strony to wszystko proszę tego nie traktować jako tłumaczenie się bo jest to tylko informacja.

Miro

Miro - Pon Cze 22, 2015 12:55 pm
Temat postu: Korzeniewo
Przejście graniczne w Korzeniewie ( Kurzebrack )
Zdjęcie tego przejścia wstawiłem już wcześniej, ale tutaj widzimy je trochę szerzej.

Miro

Miro - Sro Sie 05, 2015 1:39 pm

Posterunek celny Menzelbach.

Miro

Miro - Sro Wrz 02, 2015 1:48 pm

Posterunek celny WMG w Kalthof-Kołdowo.

Miro

Miro - Sro Sty 27, 2016 12:05 pm

Gdzie znajdowało się to przejście graniczne.

Miro

Bogusław - Sro Lut 17, 2016 9:22 am

Witam,
wskazówką jest tu tablica z napisem "Rechts fahren". W Niemczech obowiązywał ruch prawostronny, zatem w sąsiednim państwie musiał być lewostronny, w przeciwnym przypadku takie przypomnienie byłoby bezzasadne. Przed wojną w Polsce mieliśmy także ruch prawostronny, zatem granica D-P odpada. Ruch lewostronny obowiązywał w ČSR i Austrii. Pokazane na zdjęciu niemieckie przejście graniczne musi być usytuowane na granicy z jednym z tych państw. Stawiam na granicę D-Austria (brak napisów w języku czeskim).
Pozdrawiam.

Miro - Sro Mar 16, 2016 1:59 pm

Przejście graniczne między Wolnym Miastem Gdańsk a Niemcami w Weissenberg (Biała Góra).

Miro

Bartosz B. - Sro Lis 09, 2016 9:45 pm

Fajny pomysł z tym rondem (choć to nie rondo tylko wyspa centralna) im. WMG, w miejscu przejścia w Kokoszkach.
classix - Sro Lis 16, 2016 1:18 pm

Bartosz B. napisał/a:
Fajny pomysł z tym rondem (choć to nie rondo tylko wyspa centralna) im. WMG, w miejscu przejścia w Kokoszkach.


Niektórzy tam będą mogli domyśleć, ze ich domy stoją na samej granicy, albo ich działki przebiegają przy granicy.

Miro - Czw Gru 29, 2016 2:56 pm

Przejście graniczne w Korzeniewie ( Kurzebrack )
w opisie rok 1940.

Miro

pumeks - Czw Gru 29, 2016 3:06 pm

W 1940 r. tam było przejście graniczne? 8O
Miro - Czw Gru 29, 2016 3:48 pm

Zabrakło słowa byłe :haha:

Miro

Miro - Czw Lut 23, 2017 1:06 pm

Pröbbernau-(Przebrno)

Miro

classix - Czw Lut 23, 2017 7:17 pm

Na tym zdjęciu jest kamień graniczny, tylko nie wiadomo pod jakim jest numerem, bo nie mamy map z tego okresu oznaczonymi numerami kamieni granicznych, wiemy gdzie stoi GOO2, GO13, GO16 i G017.
Możemy tylko przepuszczać ze przy drodze jest kamień graniczny pod numer np. G008 czy G009.
Budynek jest śliczny, tylko jaka tam jest powieszona flaga ?

pumeks - Pią Gru 07, 2018 6:39 pm

Renneberg - Rynarzewo





Bogusław - Sob Gru 08, 2018 10:33 pm

classix napisał/a:
tylko jaka tam jest powieszona flaga ?

Widoczna flaga, to flaga III Rzeszy do 1935 roku o barwach pasów: czarny-biały-czerwony.





Post edytowany - wstawiłem cytat, żeby było widać, do którego postu odnosi się ta wypowiedź


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group