Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Niemieckie oddziały partyzanckie po 1945roku
Autor Wiadomość
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7693
Wysłany: Czw Lip 29, 2010 9:32 am   

bavar napisał/a:
Wczoraj późnym wieczorem spacerując z psem w lasku w okolicy gdańskiego MOSiR-u nieopodal ul. Dokerów w ciemnościach ktoś zaczepił mnie pytając z mocnym teutońskim akcentem - aczkolwiek po polsku, czy da radę ukradkiem pod osłoną lasów dotrzeć do Gotenhafen.

I pokazałeś mu drogę? :hihi:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
slowik45 


Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 518
Wysłany: Czw Lip 29, 2010 3:52 pm   

Co wy palicie że tak fajnie wali po zwojach :brake:
_________________
Wszystkie sztandary tak mocno już zostały splamione krwią i gównem, że najwyższy czas byłoby nie mieć żadnego. WOLNOŚĆ.
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Czw Lip 29, 2010 4:18 pm   

Co do publikacji to jedna przynajmniej jest. Kiedyś przeglądałem w księgarni (jakieś 4 lata temu) opracowanie na temat Armi Sowieckiej na Pomorzu w 1945. Był też tam podrozdział na temat tzw. Wehrwolfu czy pokrewnych grup. Niestety tytułu nie pamiętem a jedyne co mi utkwiło w pamięci to fakt, że nazwisko wymienionego lokalnego lidera Wehrwolfu czy jakiejś innej niemieckiej grupy zbrojnej było typowo polskie (przysłowiowy Kowalski czy Jankowski) i to że był on z Oliwy.
Jakbym zobaczył okładkę to bym rozpoznał publikację. Spróbuję poszperac po bibliotekach cyfrowych jeśli to kogoś by bardzo interesowało.
 
 
Ponury2 


Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 764
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: Czw Lip 29, 2010 4:43 pm   

slowik45 napisał/a:
Co wy palicie że tak fajnie wali po zwojach :brake:


Propagowanie narkotyków nie tutaj :głupi_ty:
_________________
"Ci, którzy się boją, umierają codziennie. Ci, którzy się nie boją, umierają tylko raz."

Giovanni Falcone (1939-1992), włoski sędzia śledczy, poległy w walce z mafią.
 
 
norveg 
Zankenzin

Dołączył: 22 Lip 2009
Posty: 292
Wysłany: Czw Lip 29, 2010 9:26 pm   

slowik45 napisał/a:
Co wy palicie że tak fajnie wali po zwojach

Jak to co? Oczywiście, że wyroby z Danziger Tabak Monopol:D
Źródło foty: Danzig Online czyli zbiory Sabaotha (mam nadzieję, że się na mnie nie wkurzy).

tabakMonopol.jpg
Plik ściągnięto 14915 raz(y) 75,48 KB

 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Lip 29, 2010 10:05 pm   

Cytat:
Źródło foty: Danzig Online czyli zbiory Sabaotha (mam nadzieję, że się na mnie nie wkurzy).

Nigdy w życiu.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
slowik45 


Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 518
Wysłany: Pią Lip 30, 2010 9:40 am   

Wielkie dzięki za fotkę, a tak wygląda to dziś.

DSC02191.jpg
Plik ściągnięto 14877 raz(y) 69,86 KB

_________________
Wszystkie sztandary tak mocno już zostały splamione krwią i gównem, że najwyższy czas byłoby nie mieć żadnego. WOLNOŚĆ.
 
Martino 


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 490
Wysłany: Pon Wrz 13, 2010 10:25 pm   

Ponury2 napisał/a:
Tak, dotyczyło to rzekomego ukrywania się Niemców w bunkrze na lotnisku Babie-Doły.

Przez dwa lata :skolowany: Stek bzdur. Nawet na ten temat w PRL był "Tygrys" - tytuł "Bunkier Wschodzącego Słońca" :huuurra:


Tak do końca nie wiadomo, czy fikcja. W końcu 2 lata to nie wieczność, a w schronach pod lotniskiem Babie Doły były magazyny żywności
_________________
"Nie ufać myślicielom, których umysły wprawia w ruch dopiero cytat"
Emil Cioran — Zeszyty 1957-1972
 
Martino 


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 490
Wysłany: Pią Wrz 17, 2010 1:50 pm   

http://www.historycy.org/...pic=17333&st=15
_________________
"Nie ufać myślicielom, których umysły wprawia w ruch dopiero cytat"
Emil Cioran — Zeszyty 1957-1972
 
Ponury2 


Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 764
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: Sob Wrz 18, 2010 10:01 pm   

Z linka najciekawsze jest to:

Cytat:
Natomiast Gdańsk i Opolszczyzna stały się miejscami rozbicia ostatnich pohitlerowskich organizacji – "Jungenbund der Freien Stadt Danzig" we wrześniu 1949 r. oraz "Freikorps Gross-Mossdorf" w sierpniu 1949 r. Polskie służby bezpieczeństwa od końca wojny zlikwidowały blisko 70 niemieckich zrzeszeń tego typu. Niemiecki ruch oporu nie zapisał jednak karty, która byłaby jakkolwiek porównywalna z Polskim Państwem Podziemnym. Obiektywnie należy stwierdzić, iż po prostu zabrakło im koncepcji, determinacji, doświadczenia. Dlatego stał się tylko krótkim epizodem lub raczej epilogiem w dziejach zmagań II wojny światowej.


Czy ktoś posiada więcej informacji o tych organizacjach? Przywódcy, historia, akcje?
_________________
"Ci, którzy się boją, umierają codziennie. Ci, którzy się nie boją, umierają tylko raz."

Giovanni Falcone (1939-1992), włoski sędzia śledczy, poległy w walce z mafią.
 
 
schbolub 

Dołączył: 22 Lip 2010
Posty: 9
Wysłany: Nie Wrz 19, 2010 8:17 pm   

a ja kiedyś czytałem krótkie opracowanie na temat Werwolfu i jego domniemanych akcji na Pomorzu. Nie dam głowy gdzie to było, ale mam nieodparte wrażenie ze w Zeszytach Naukowych Uniwersytetu Gdańskiego. Nie pamiętam jednak numeru ani rocznika (pewnie jak studiowałem, więc tak z 10 lat temu).

Działalność Werwolu na Pomorzu to chyba całkowity margines ówczesnych wydarzeń. Nie sądzę, aby organizacja ta miała jakieś większe oparcie (w ludziach lub sprzęcie) w Gdańsku lub Gdyni, skąd Niemcy/Gdańszczanie, zostali przecież wysiedleni (jeśli sami nie uciekli).
Bardziej skłaniałbym się ku Borom Tucholskim, okolicom Olsztyna, a już na pewno w kierunku na Śląsk, Bieszczady, Alpy. Tam z pewnością coś było na rzeczy.

Pod koniec lat 40, służba bezpieczeństwa zajmowała się często i gęsto Ukraińcami, wysiedlanymi z Bieszczad i południowo - wschodnich granic Polski. Wysiedlanymi do Trójmiasta, Słupska, Olsztyna, Koszalina etc - w ramach akcji Wisła.
Razem z przesiedleńcami przeniosły się też zakonspirowane komórki (...) UPA, które wobec nowej sytuacji musiały zmodyfikować swoje działania i przestawić się z działań zbrojnych na wywiadowcze.
No, ale to już zupełnie inny temat.
Post edytowany
DW
Ostatnio zmieniony przez Dostojny Wieśniak Nie Wrz 19, 2010 9:13 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7693
Wysłany: Pią Wrz 24, 2010 10:49 am   

Na wypadek spotkania Werwolfów proponuję szybki kurs językowy (źródło: Cyfrowa Biblioteka Narodowa)

Samouczek 1.JPG
Plik ściągnięto 14368 raz(y) 30,29 KB

Samouczek 2.JPG
Plik ściągnięto 14368 raz(y) 41,61 KB

Samouczek 3.JPG
Plik ściągnięto 14368 raz(y) 49,32 KB

Samouczek 4.JPG
Plik ściągnięto 14368 raz(y) 44,73 KB

_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Martino 


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 490
Wysłany: Pią Wrz 24, 2010 11:28 am   

Szok!
pkt 34. wziąć łopaty, kopać dół. Dół musi być głęboki.
_________________
"Nie ufać myślicielom, których umysły wprawia w ruch dopiero cytat"
Emil Cioran — Zeszyty 1957-1972
Ostatnio zmieniony przez Martino Pią Wrz 24, 2010 3:13 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
slowik45 


Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 518
Wysłany: Pią Wrz 24, 2010 12:57 pm   

Jak widzę zakładano że wymowę niemiecką żołnierze mieli opanowaną.
_________________
Wszystkie sztandary tak mocno już zostały splamione krwią i gównem, że najwyższy czas byłoby nie mieć żadnego. WOLNOŚĆ.
 
2xM 


Dołączył: 11 Wrz 2008
Posty: 229
Wysłany: Pią Wrz 24, 2010 3:02 pm   

Wszelkie braki nadrabiano serią z pepeszy... :roll:
_________________

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk