a w Krakowie mają jeszcze jeden gdański tramwaj...p.p Ring z 1930 numer taborowy-ostatni 05903 http://mlab.net.pl/out_imgs/tram.jpg może go ściągnąć? Kraków posiada jeszcze jeden taki wóz,ale nie łatwo do niego dotrzeć...z podobnej beczki-hotel Solaris-czyli dawna fabryka mydła vel zajezdnia konna...
a jednak...dotarł jeszcze 1114 następne przez Poznań-tam modernizacja.Pozostała czwórka trafi tam w tzw międzyczasie. http://www.marcinc.rail.p...37/IMG_3446.jpg to jeszcze bez firmowego mundurka,ale obecnie już taki posiada.
Zwycięstwo w przetargu
Firma MODERTRANS POZNAŃ Sp. z o.o. wygrała przetarg na głęboką modernizację tramwajów dla Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku. Podpisana umowa opiewa na wartości blisko 32 mln zł. Modernizacja 46 tramwajów zostanie zrealizowana w latach 2008-2010. trochę drogawo....
No i sporo się zmieniło od ostatniego wpisu... 1110,1114,1125,1133,1140 i 1141 w Gdańsku oraz 1113 i 1136 jeszcze jako 113 i 136 w Poznaniu.Z 113 wymontowano człon środkowy,co się dzieje z resztą? Ma dotrzeć na początku roku ,co jak na problemy firmy z lokalem[sprzedano zajezdnię]nie jest złym czasem,choć miał być już pod koniec września br. Tu fotka z Pyrlandu... http://www.phototrans.eu/...g/43/276595.jpg
Nowy zabytek na torach
Na gdańskich torach pojawi się w przyszłym roku tramwaj Konstal 102Na z Wrocławia.
Już w styczniu na gdańskich torach pojawi się tramwaj Konstal 102Na. Dołączy on do grona zabytkowych składów gdańskiego ZKM.
"Stodwójki" stanowiły podstawową część taboru tramwajowego w Gdańsku w latach 70. i 80. W 1988 r., w celu ujednolicenia taboru nastąpiła wymiana z Krakowem. Gdańsk zamienił wszystkie posiadane 102Na na tramwaje serii 105N, zostawiając sobie jeden tramwaj 102Na, który został przeznaczony na wóz techniczny. Ostatecznie zezłomowano go w 2006 r. W efekcie, w Gdańsku nie pozostał ani jeden tramwaj tego typu.
- Po ponadrocznych staraniach i zaangażowaniu Pomorskiego Stowarzyszenia Sympatyków Transportu Miejskiego, władz miasta oraz ZKM Gdańsk, już niebawem dotrze do nas 102Na. Tramwaj będzie stanowić ogromną atrakcję, gdyż tego typu pojazdy zostały praktycznie wycofane z użytku w polskich miastach. - mówi Adam Kaszubowski, prezes PSSTM.
Dziś tylko we Wrocławiu na co dzień kursują wagony 102Na. Jednak i tam znikną wkrótce z ulic. W stolicy Dolnego Śląska zostanie jeden tramwaj, reszta zaś zostanie wysłana do innych miast lub będzie zezłomowana. Jest więc to ostatnia szansa na otrzymanie sprawnego wozu 102Na. Wrocław nie będzie jednak stratny, w zamian za "stodwójkę" otrzyma z Gdańska dwuwagonowy skład 105Na.
Sprowadzony z Wrocławia skład o numerze bocznym 2007, wyprodukowany w Chorzowie w 1970 roku, będzie poddany renowacji. Zyska barwy typowe dla pierwszych sztuk gdańskich "stodwójek". Przywrócone zostanie także oryginalne wnętrze.
W tramwaju zostaną zamontowane współczesne kasowniki, ponieważ wóz będzie wykorzystywany nie tylko na specjalnych liniach uruchamianych z okazji świąt lub innych ważnych wydarzeń, ale także liniowo (przypuszczalnie w weekendy w okresie wiosna - jesień).
Nie zakładam nowego tematu bo ten jest odpowiedni.
Mam kilka pytań związanych z odtworzeniem linii tramwajowych w Gdańsku w latach 1945-1950. W pierwszym linku jest zamieszczony kompletny schemat linii z lat 1896-1996. W drugim umieściłem schemat linii bazujący na powyższym z tym, że zostały z niego usunięte linie spoza okresu 45-50. Czy możecie zweryfikować czy schemat jest poprawny?
Dodatkowo naniosłem na schemat kilka punktów, do których mam pytania:
1. Co to za linia i w jakich latach działała?
2 Czy linia na odcinku z Oliwy do Sopotu wykorzystywała w części obecne torowisko pomiędzy ulicami Rybińskiego-Pomorska czy było tam w tamtych czasach inne torowisko?
3. Co to za linia i w jakich latach działała?
4. Co to za linia i w jakich latach działała? Podejrzewam, że po wojnie ten odcinek nie został uruchomiony.
5. Którą linią tramwaj dojeżdzał do Jana z Kolna z okolic Wałów Piastowskich/Podwala Grodzkiego
6. Czy po wojnie z obu pętli był przejazd na ulicę długą ?
Czekam na wasze uwagi.
Z góry przepraszam za słabej jakości grafiki.
Stary Rynek Oliwski -Jelitkowo od 1908 do 1948? roku
Są jakieś dowody na to, zdjęcia etc.? Czy to była linia jedno czy dwu torowa?
feyg napisał/a:
NoGodsNoMasters napisał/a:
4. Co to za linia i w jakich latach działała? Podejrzewam, że po wojnie ten odcinek nie został uruchomiony.
Chodzi o ul. Waryńskiego, odcinek uruchomiony po wojnie, na dowód zdjęcie Grüna z lat 50-tych:
Skąd wiesz, że to zdjęcie było zrobione po wojnie ? Na zdjęciu nie wiele widać , jest strasznie nie wyraźne, można poprosić o jakąś lepszą kopię. Na ul. Waryńskiego zdaje się, że już przed wojną było połączenie jedno torowe bez pętli.
Skąd wiesz, że to zdjęcie było zrobione po wojnie ? Na zdjęciu nie wiele widać , jest strasznie nie wyraźne, można poprosić o jakąś lepszą kopię. Na ul. Waryńskiego zdaje się, że już przed wojną było połączenie jedno torowe bez pętli.
Zdjęcia w lepszej rozdzielczości nie posiadam, co do torowiska na ul. Waryńskiego to według Wikipedii:
Cytat:
W roku 1960 przedłużono torowisko od Koloni Urody do Brzeźna, zlikwidowano jednocześnie torowisko na ulicach Chrobrego i Waryńskiego, a tramwaj kończący trasę na ulicy Waryńskiego skierowano do pętli przy ówczesnym porcie lotniczym
co do torowiska na ul. Waryńskiego to według Wikipedii:
Cytat:
W roku 1960 przedłużono torowisko od Koloni Urody do Brzeźna, zlikwidowano jednocześnie torowisko na ulicach Chrobrego i Waryńskiego, a tramwaj kończący trasę na ulicy Waryńskiego skierowano do pętli przy ówczesnym porcie lotniczym
Polecam dokładne przeglądnięcie tego wątku. Są tam odpowiedzi na wiele twoich pytań. Od strony 34 jest sporo ciekawych postów Tangensa (kopalnia wiadomości o tramwajach powojennych), a i jego kntrdyskutanci coś dodali
Albo wejdz na "wszystkie posty tangensa" http://forum.dawnygdansk...._author=Tangens
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum