Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
[poszukuję] materiałów w wersji elektr. do pracy o II WMG
Autor Wiadomość
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Nie Lut 24, 2013 3:38 pm   [poszukuję] materiałów w wersji elektr. do pracy o II WMG

Cytat:
Witam wszystkich :) studiuję na UŁ w Łodzi i tak się złożyło, że piszę pracę mgr o II Wolnym Mieście Gdańsk. Niestety w Łodzi nie mam wystarczającej liczby materiałów :( stąd moja prośba, w którym wątku mam szukać pomocy w kwestiach materiałów/publikacji/ artykułów o WMG ? Serdecznie pozdrawiam z Łodzi :)

Witaj. A jaki jest temat Twojej pracy, bo Wolne Miasto Gdańsk to temat bardzo obszerny.
_________________
www.danzig-online.pl
Ostatnio zmieniony przez danziger Pon Lut 25, 2013 10:08 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
studentkaZlodzi 

Dołączyła: 24 Lut 2013
Posty: 6
Wysłany: Nie Lut 24, 2013 3:44 pm   [poszukuję] materiałów w wersji elektr. do pracy o II WMG

Hej:) jestem studentką z Łodzi, u nas niestety brakło mi materiałów do pracy mgr. Na wyjazd do Gdańskich bibliotek i archiwów póki co mnie nie stać :( ratuje się pomorskimi bibliotekami cyfrowymi... Został mi 3 najtrudniejszy rozdział do napisania : życie codzienne i funkcjonowanie WMG, szukam tez stosunków politycznych w/w, oraz przykładów np jak żyło się gdańskim urzędnikom (przykłady), jak wyglądał handel ( przykłady )itd..
Mam ogromną prośbę jeśli posiadacie jakieś materiały zeskanowane, lub w pdf , lub online bardzo proszę o pomoc...
Pozdrawiam i dziękuję !
 
studentkaZlodzi 

Dołączyła: 24 Lut 2013
Posty: 6
Wysłany: Nie Lut 24, 2013 3:56 pm   tu jest pies pogrzebany

Sabaoth napisał/a:
Witaj. A jaki jest temat Twojej pracy, bo Wolne Miasto Gdańsk to temat bardzo obszerny.

Tematu jako takiego pięknie brzmiącego nie mam, moja praca ze względu na kierunek studiów ( administracja) opiera się głównie na umowach i aktach międzynarodowych w pierwszych 2 rozdziałach, czyli cały ustrój , administrację, konstytucje już mam. Mam problem z 3 rozdziałem, który poświęcony jest funkcjonowaniu WMG w życiu codziennym..
szukam materiałów o stosunkach politycznych WMG - Polska, WMG - Niemcy.
3 rozdział podzieliłam na takie ważniejsze sfery..

Administracja ale już w praktyce jak oni funkcjonowali ( najlepiej z przykładem )
• Status urzędnika
3.3 Administracja specjalna
• Szkolnictwo
3.4 Gospodarka i handel zagraniczny
3.5 Działalność kulturowa Polaków w WMG
Może warto coś dodać, może coś ważnego pominęłam.. może warto coś wyrzucić...
Dzięki za pomoc :)
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Nie Lut 24, 2013 5:41 pm   

Myślę, że powinnaś zajrzeć do wydanej w 2010 r. przez łódzkie wydawnictwo "Księży Młyn" książki-albumu Aleksandry Tarkowskiej "Gdańsk miedzy wojnami, opowieść o życiu miasta 1918-1939". Jest w niej naprawdę sporo, właściwie z grubsza o wszystkich najważniejszych aspektach życia w WMG, od tych najpoważniejszych do rozrywki.
Adres wydawnictwa 90-345 Łódź, ul. Księży Młyn 14.
Gdzie jak gdzie, ale tam jakiś egzemplarz muszą mieć :D
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Nie Lut 24, 2013 7:38 pm   

Trochę ciekawostek o przedwojennym Gdańsku znajdziesz w moich przewodnikach po Wolnym Mieście. Można je kupić w sklepie Szafa Gdańska przy ul. Garbary 14/1, a może i wysyłkowo na http://www.szafagdanska.pl/
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Inga 
Warzywodzianka


Dołączyła: 29 Kwi 2008
Posty: 371
Wysłany: Nie Lut 24, 2013 9:53 pm   

W bibliotece uniwersytetu jest ksiażka ze wspomnieniami Z. warmińskiego - tytul mi ulecial niestety...
Szafa problemow z wysylką jak dotąd mi nigfy nie robiła :-)
_________________
Jestem błędem statystycznym ;)
 
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Nie Lut 24, 2013 10:01 pm   

Zygmunt Warmiński "Gdańsk, moje korzenie"
 
Hochstriess 
von Hochstriess

Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 834
Wysłany: Nie Lut 24, 2013 10:59 pm   

No i Brunon Zwarra "Wspomnienia gdańskiego bówki" t.1.
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pon Lut 25, 2013 10:55 pm   Re: tu jest pies pogrzebany

Scaliłem wątek z postami z powitalnego, żeby tam nie bałaganić.

Ad rem:
Muszę Cię Studentko z Łodzi zmartwić. Na źródła internetowe raczej nie licz - no chyba, że w jakiejś bibliotece cyfrowej znajdziesz coś, ale o życiu codziennym urzędników... będzie ciężko, bo temat o ile mi wiadomo nie był badany - to jest pole do stworzenia prawdziwej pracy naukowej - co najmniej doktoratu jak sądzę, a nie zaledwie podrozdzialiku w magisterce.
O handlu to już prędzej coś znajdziesz, ale co byś konkretnie chciała wiedzieć, o jaki handel Ci chodzi - np. handel detaliczny, czy obroty portu? I ujęcie całościowe (statystyki etc.), czy coś w rodzaju wspomnień pani, która kupowała śledzie?

Zakładam, że absolutną podstawę w temacie prawnoustrojowym, czyli Podlaszewskiego znasz. Nie wiem co by Ci jeszcze polecić, bo znam raczej literaturę dotyczącą prawnomiędzynarodowego statusu WMG (której jest dużo więcej), ze stosunków wewnętrznych to pamiętam np. taką broszurkę Danziger Bürgerkunde Behrendta i Buldy, ale to będzie Ci pewnie ciężko znaleźć, poza tym to było coś na poziomie podręcznika WOSu.

studentkaZlodzi napisał/a:
szukam materiałów o stosunkach politycznych WMG - Polska, WMG - Niemcy.

Absolutna podstawa - Henryk Stępniak Polska i WMG (1920 - 1939). Stosunki polityczne., dalej Stanisław Mikos WMG a Liga Narodów 1920 - 1939, jako uzupełnienie Moja misja w Gdańsku 1937 - 1939 C. J. Burckhardta

Cytat:
Działalność kulturowa Polaków w WMG

Henryk Stępniak Ludność polska w WMG 1920 - 1939

W ogóle Stępniaka o WMG to w ciemno czytaj cokolwiek Ci w ręce wpadnie.

Generalnie radzę jednak odwiedzić bibliotekę (choć może i w jakiejś cyfrowej te pozycje będą). Co do linków to służę jedynie tym choć (pewnie znasz):
http://www.rzygacz.webd.p...id=84,0,0,1,0,0

studentkaZlodzi napisał/a:
Może warto coś dodać, może coś ważnego pominęłam.. może warto coś wyrzucić...

Dopóki nie sprecyzujesz tematu, to udzielanie odpowiedzi na to pytanie nie ma większego sensu.
_________________
da, da, da...
 
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Pon Lut 25, 2013 11:13 pm   

Pożytek z tych wskazówek, Danzigerze, nie tylko dla łódzkiej studentki :wink:
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Wto Lut 26, 2013 12:57 am   

Cieszę się :)
_________________
da, da, da...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk