Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Film o Gdańsku
Autor Wiadomość
Piotr 
sopociak


Dołączył: 22 Paź 2004
Posty: 215
Wysłany: Czw Sie 26, 2010 12:58 pm   Film o Gdańsku

Na grupie trójmiasto pojawiło się zaproszenie do obejrzenia materiału filmowego o Gdańsku:

http://vimeo.com/14369904

Polecam
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Sie 26, 2010 5:07 pm   

Miło, że ktoś podał informację o źródle filmów :mrgreen: Problemem jednak są błędy historyczne i nieścisłości w opisach:

1. Polska NIE ODPOWIADAŁA za pocztę w Wolnym Mieście, miała tylko prawo do wysyłki przesyłek pocztowych z WMG do Polski.

2. Składnica wojskowa na Westerplatte została wymuszona przez Polskę, według traktatu wersalskiego na terytorium WMG nie mogły stacjonować żadne oddziały wojskowe i nie można było produkować tam broni ani amunicji.

3. Te 15% ludności Polskiej to troche na wyrost, według danych z 1923 r. dotyczących języka używango przez ludność tylko 3,3% posługiwało się jęz. polskim. Według innych danych z 1926 r. ludność polska stanowiła od 5 do 6%.

4. Z tym "silnym ośrodkiem polskiej konspiracji" na początku II wojny światowej można by dyskutować.

5. Gdańsk NIE WRÓCIŁ do Polski w rezultacie konferencji poczdamskiej. Sprawa Gdańska nie został nigdy prawnie uregulowana.

Pewnie gdybym wrzucił na stronę kilka innych filmów, które są załączone do rozszerzonej wersji mojej strony tzw. "Limited Edyszon" w kompilacji pojawiłyby się zdjęcia z wkroczenia wojsk niemieckich do Gdańska, z ataku na pocztę polską, wizyty Hitlera w Gdańsku i zaprzysiężenia Volkssturmu w 1944 r. i jeszcze więcej błędnych opisów :hihi:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Piotr 
sopociak


Dołączył: 22 Paź 2004
Posty: 215
Wysłany: Czw Sie 26, 2010 5:12 pm   

Proponuję przymknąć oko na opisy i obejrzeć sobie same filmiki.
 
Piotr 
sopociak


Dołączył: 22 Paź 2004
Posty: 215
Wysłany: Czw Sie 26, 2010 5:20 pm   

Sabaoth napisał/a:

3. Te 15% ludności Polskiej to troche na wyrost, według danych z 1923 r. dotyczących języka używango przez ludność tylko 3,3% posługiwało się jęz. polskim. Według innych danych z 1926 r. ludność polska stanowiła od 5 do 6%.



Ciekawi mnie jak obliczano procent ludności posługującej się językiem polskim. Niejako z autopsji wiem, że Polacy w domu mówili po polsku a "na ulicy" posługiwali się niemieckim. Mogło to zaciemniać wyniki - zależy gdzie robione były te badania.
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Sie 26, 2010 5:53 pm   

Piotr napisał/a:
Proponuję przymknąć oko na opisy i obejrzeć sobie same filmiki.

Filmiki to ja znam na pamięć, sam je składałem i docinałem :hihi: Dlatego skupiłem się na opisach.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Piotr 
sopociak


Dołączył: 22 Paź 2004
Posty: 215
Wysłany: Czw Sie 26, 2010 6:15 pm   

Propozycja była taka ogólna, dla wszystkich.
 
Piotr 
sopociak


Dołączył: 22 Paź 2004
Posty: 215
Wysłany: Czw Sie 26, 2010 6:24 pm   

Sabaoth napisał/a:
Miło, że ktoś podał informację o źródle filmów


Tak przy okazji - nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Na końcu materiału są podane źródła, na pierwszym miejscu danzig-online.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk