Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Dworzec "Gdańsk-Brama Oliwska"
Autor Wiadomość
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7705
Wysłany: Pią Maj 07, 2004 9:25 am   Dworzec "Gdańsk-Brama Oliwska"

Na temat tego dworca można przeczytać w Wydziale Kolejnictwa przesławnej Akademii. Jego powstanie wiąże się niewątpliwie z budową linii Berlin-Szczecin-Stargard-Słupsk-Sopot-Gdańsk. Otwarcie dworca nastapiło 1 września 1870 r. i jest to chyba jedyna pewna data z nim związana. Bowiem wszystkie opracowania, które widziałem, podają, że "niedługo później" przedłużono tę linię do dworca Brama Wyżynna. Chodzi o ten dworzec, znany z licznych fotografii, do którego schodziło się "trąbą słonia" z ulicy 3 maja. Niestety, nikt nie podał konkretnej daty tego przedłużenia linii, ani założenia dworca Brama Wyżynna. Mam zresztą wrażenie, że dla wszystkich tekstów, które widziałem, źródłem było jedno zdanie w "Danzig und seine Bauten". Inaczej uważają jednak autorzy "Kroniki Gdańskiej", którzy w ogóle pomijają fakt istnienia dworca Brama Oliwska i twierdzą, że dworcem końcowym linii Zachodniopomorskiej był dworzec Brama Wyżynna.
Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że już w 1867 r. - 3 lata przed oddaniem dworca Brama Oliwska - powstała linia kolejowa biegnąca od Zaroślaka u podnóża wałów, a więc także w miejscu dworca Brama Wyżynna, do Nowego Portu. Teoretycznie więc, "przedłużenie" linii zachodniopomorskiej do Bramy Wyżynnej wymagało dołożenia jedynie krótkiego odcinka torów. Niestety, nie wiem, czy jest szansa na odnalezienie informacji, w którym roku to nastąpiło. A może ktoś z Was natrafi na datę budowy dworca "Brama Wyżynna"? to by tez mogło rozstrzygnąć sprawę.

PS. Chciałem tu załączyć fotkę dworca Brama Oliwska, ale znów nie mam odpowiedniego okienka :cry:
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Pią Maj 07, 2004 9:34 am   

Cytat:
PS. Chciałem tu załączyć fotkę dworca Brama Oliwska, ale znów nie mam odpowiedniego okienka

Też chciałem w Rzygaczach zamieścić zdjęcia. :( Tu musi zadziałać moderator Grün. ;)
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pią Maj 07, 2004 10:06 am   Re: Dworzec "Gdańsk-Brama Oliwska"

pumeks napisał/a:
Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że już w 1867 r. - 3 lata przed oddaniem dworca Brama Oliwska - powstała linia kolejowa biegnąca od Zaroślaka u podnóża wałów, a więc także w miejscu dworca Brama Wyżynna, do Nowego Portu. Teoretycznie więc, "przedłużenie" linii zachodniopomorskiej do Bramy Wyżynnej wymagało dołożenia jedynie krótkiego odcinka torów. Niestety, nie wiem, czy jest szansa na odnalezienie informacji, w którym roku to nastąpiło. A może ktoś z Was natrafi na datę budowy dworca "Brama Wyżynna"? to by tez mogło rozstrzygnąć sprawę.



Poszukamy...
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pią Maj 07, 2004 5:16 pm   

Kochani - ja mogę tylko nadać prawo do czytania i pisania na tym forum - nie mam zielonego pojęcia czemu nie możecie wklejać obrazków... Zapytajmy Wielkiego Architekta.
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pią Maj 07, 2004 5:20 pm   

zrobione
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pią Maj 07, 2004 11:01 pm   

Dzięki
 
 
Pietrucha 
onomasta-gangsta
Pietruszy


Dołączył: 07 Gru 2003
Posty: 1307
Wysłany: Sob Maj 08, 2004 2:25 pm   

Ostatnio wracając na rowerze z Sopotu podjechałem obejrzeć ten dworzec z bliska, wcześniej jakoś nie miałem okazji, choć jest to 10 min spacerku od mojego domu. Będe musiał przejść się tam jeszcze raz zobaczyć ponieważ z rowerem nie wszędzie można się dostać. Część terenu jest ogrodzona. Co się teraz mieści w tym budynku, dokładnie się nieprzyjrzałem? Można w jakiś sposób wejść do środka? W kilku innych budynkach są jakieś wrsztaty.

Jest na budynku dworcowym zegar, zatrzymał się kiedyś na godzinie 12:03 o ile dobrze pamiętam
_________________
Peter von Danzig
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pon Maj 10, 2004 8:18 am   

Pietrucha napisał/a:
Ostatnio wracając na rowerze z Sopotu podjechałem obejrzeć ten dworzec z bliska, wcześniej jakoś nie miałem okazji, choć jest to 10 min spacerku od mojego domu. Będe musiał przejść się tam jeszcze raz zobaczyć ponieważ z rowerem nie wszędzie można się dostać. Część terenu jest ogrodzona. Co się teraz mieści w tym budynku, dokładnie się nieprzyjrzałem? Można w jakiś sposób wejść do środka? W kilku innych budynkach są jakieś wrsztaty.



Obejrzałem sobie wczoraj, przy okazji zbiórki do parady dziwnych samochodów. Ogrodzone to jest dość szczelnie z trzech stron, oprócz strony wschodniej, czyli od torów. Po stronie "od miasta" zachowały się trzy wysokie okna (pozostałe zostały wymienione na mniejsze, ładnie wkomponowane w portale, po przeniesieniu pasażerskeij funkcji dworca na Hauptbahnhof). Nawet te okna sfotografowałem. W budynku są jakieś biura PLK i chyba związków zawodowych.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7705
Wysłany: Pon Maj 10, 2004 8:56 am   

O, to może uda mi się wkleić fotkę...
 
Pietrucha 
onomasta-gangsta
Pietruszy


Dołączył: 07 Gru 2003
Posty: 1307
Wysłany: Pon Maj 10, 2004 2:28 pm   

Ciekawym miejscem na jeden z naszych spacerów mógłby być teren stoczni, a przy okazji moglibyśmy wspólnie obejrzeć dworzec i okolice.
_________________
Peter von Danzig
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7705
Wysłany: Pon Maj 10, 2004 2:33 pm   

Pietrucha napisał/a:
Ciekawym miejscem na jeden z naszych spacerów mógłby być teren stoczni, a przy okazji moglibyśmy wspólnie obejrzeć dworzec i okolice.


Oraz "Aniołki", w tym zwłaszcza ulice: Orzeszkowej i Wronią.
 
Pietrucha 
onomasta-gangsta
Pietruszy


Dołączył: 07 Gru 2003
Posty: 1307
Wysłany: Pon Maj 10, 2004 2:42 pm   

Aniołki z tego co pamiętam mamy zamiar zaliczyć na najbliższym spacerze :lol:
_________________
Peter von Danzig
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7705
Wysłany: Pon Maj 10, 2004 2:44 pm   

Pietrucha napisał/a:
Aniołki z tego co pamiętam mamy zamiar zaliczyć na najbliższym spacerze :lol:


To i ten dworzec powinien przy okazji paść naszym łupem ;)
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Maj 10, 2004 2:49 pm   

a ja, jak już obiecywałem, postaram się, abyśmy i stocznię mogli splądrować
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pon Maj 10, 2004 3:19 pm   

pumeks napisał/a:
Pietrucha napisał/a:
Aniołki z tego co pamiętam mamy zamiar zaliczyć na najbliższym spacerze :lol:


To i ten dworzec powinien przy okazji paść naszym łupem ;)


A ten spacer, to przepraszam, kiedy...?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk