Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
'w Złotej Karczmie' czy raczej 'na Złotej Karczmie'?
Autor Wiadomość
foster marine 

Dołączyła: 31 Paź 2010
Posty: 2
Wysłany: Nie Paź 31, 2010 5:19 pm   

Witam, od jakiegoś czasu zastanawia mnie, czy poprawne jest mówienie 'w Złotej Karczmie' czy raczej 'na Złotej Karczmie'?

Mam problem ze znalezieniem tej informacji, może słabo szukałam, więc bardzo dziękuję za odpowiedź lub odesłanie mnie do odpowiedniego wątku na forum lub innego źródła:)
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Nie Paź 31, 2010 7:48 pm   

Nie Ty jedna masz ten problem (vide: http://gdansk-zlota-karcz...opic.php?t=5636 ; http://forum.gazeta.pl/fo...ta_Karczma.html - Forum Dyskusyjne mieszkańców nowego osiedla PB Margo na Złotej Karczmie w Gdańsku. ). Niemniej poprawna forma będzie ; W Złotej Karczmie. Podobnie w sąsiednim Jasieniu, a nie na Jasieniu. Ale na Morenie, Siedlcach (jako dzielnicy, gdyż w mieście to będzie forma w Siedlcach) etc.
 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2661
Wysłany: Pon Lis 01, 2010 12:07 am   

Warto by zapytać językoznawcę.

Czy nie powinno być tak:
W mieście (w Gdańsku)
W dzielnicy (we Wrzeszczu)
We (w) wsi (w Jasieniu)
Na osiedlu (na Przymorzu)

Nie powiedziałbym "na spółdzielni mieszkaniowej" (na Morenie).
Chyba, że "na morenie" polodowcowej.
"W Zielonym Trójkącie" - też nie.
 
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Pon Lis 01, 2010 8:36 am   

Może i tak. Mieszkańcy mojego miasta też mają dylemat i z pokorą przyjmują, to co się utarło. I tak dokumenty są wydawane przez Prezydenta Miasta Suwałk (myślę, że raczej winno być Suwałki). A mieszkańcy jednej z wsi (lub ze wsi) są mieszkańcami - i tu nie wiadomo - Szypliszk, czy Szypliszek, Trakiszek, czy Trakiszk.
Ostatnio zmieniony przez dandola Pon Lis 01, 2010 5:32 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mikado 
Langfuhrterka

Dołączyła: 29 Gru 2009
Posty: 78
Wysłany: Pon Lis 01, 2010 4:17 pm   

Krzysztof napisał/a:
Czy nie powinno być tak:
W mieście (w Gdańsku)
W dzielnicy (we Wrzeszczu)
We (w) wsi (w Jasieniu)
Na osiedlu (na Przymorzu)


Ale "na Stogach", "na Przeróbce", czy może tylko ja tak mówię?
 
Łukasz 


Dołączył: 13 Mar 2007
Posty: 280
Wysłany: Pon Lis 01, 2010 8:45 pm   

http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=10965
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=10453

Jak dla mnie, to "na Złotej Karczmie" brzmi jak "na Wrzeszczu". :hihi:
 
 
foster marine 

Dołączyła: 31 Paź 2010
Posty: 2
Wysłany: Pon Lis 01, 2010 9:03 pm   

@dandola
Dziękuję bardzo, przeglądałam wcześniej pierwsze z wymienionych przez Ciebie forów i zauważyłam, że użytkownicy również mają podobny do mojego problem;)
Moja matka twierdzi, że poprawna jest forma 'w Złotej Karczmie', natomiast wszyscy moi znajomi używają przyimka 'na', stąd też moje pytanie.

@Krzysztof
'W mieście' ('w Gdańsku'), ale mówi się przecież 'na Starym Mieście' (przynajmniej ja się nie spotkałam nigdy z formą 'w Starym Mieście'). Tak samo 'w dzielnicy' i 'we wsi', ale sama mieszkam 'na Oruni', która jest zarówno dzielnicą jak i byłą wsią...

@Łukasz
Z tych porad wynika, że zarówno 'w Złotej Karczmie' jak i 'na Złotej Karczmie' są w gruncie rzeczy poprawne, chociaż ostrożnym zaleca się używanie przyimka 'w'. Dziękuję bardzo:)
 
Łukasz 


Dołączył: 13 Mar 2007
Posty: 280
Wysłany: Pon Lis 01, 2010 9:12 pm   

"Ostrożnym zaleca się", bo trzeba zawsze brać pod uwagę zwyczaje miejscowe. Żaden gdańszczanin nie powie przecież "na Oliwie", mimo że Oliwa od dawna nie jest odrębną miejscowością. W Gdańsku te zwyczaje są wyjątkowo trwałe, ponieważ poszczególne dzielnice są często wyraźnie od siebie oddzielone łąkami czy lasami, a odległości pomiędzy nimi bywają znaczne. Dlatego moim zdaniem forma "w Złotej Karczmie" jest lepsza, skoro Złota Karczma jest w granicach Gdańska od niedawna, a od innych dzielnic jest wyraźnie oddzielona lasem czy obwodnicą.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk