Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
tereny przemysłowe Martwej Wisły - skróty nazw fabryk
Autor Wiadomość
Pepo 
PDW

Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Sro Gru 07, 2005 4:56 pm   tereny przemysłowe Martwej Wisły - skróty nazw fabryk

Mam taką skromną prośbę :) Od pewnego czasu gryzę się z rozszyfrowaniem skrótów nazw fabryk i zakładów mieszczących się od II poł. XIX w. na pasie wybrzeża Martwej Wisły na przeciw Holmu. Jednocześnie próbuje ustalić, kiedy te obiekty (w miarę dokładnie) powstały. Przetrząsnąłem FDG i w sumie niewiele znalazłem (głównie o fabryce wagonów :) ).

Oto te skróty:
"Dammann. Schubert" - ???
"Russ. Naphta Imp." - coś z rosyjską naftą, jakiś importer
"Nord. Elektr. u. Stahlwerke" - czyli Nordische Elektrititäts - und Stahlwerke : północne zakłady elektryczne i stalowe (coś w tym guście chyba)...kiedy powstały?
"Danz. Glass. hütte" - Danziger Glasshütte; tylko że było napisane osobno, tak jak przytoczyłem, a huta jeszcze z "małej" - błąd, maniera czy może coś przeoczyłem?; gdańska huta szkła, teraz pytanie: kiedy powstała?
"Busenitz" - ???
"Chem. Fabrik" - Chemische Fabrik, fabryka chemiczna czy chemii; może tu chodzić (tak mi się zdaje) albo o zakład z 1869, albo ten z 1870 (nawozy) albo z 1871 (superfosfory czy coś takiego :)
"Froese" - ??? (czy aby nie przypadkiem coś z chłodniami ;) ?)

Podpowiem tylko, że kolejność nie jest przypadkowa : wyliczyłem zakłady leżące po kolei obok siebie, "lecąc" od strony Nowego Portu w kierunku Gdańska (następną po "Froese" byłaby więc fabryka wagonów). Stan mniej więcej na pierwszą dekadę XX wieku.

Pomożecie? :wink:
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk