Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Kamień VIII Pol Rev przy ul. Legionów
Autor Wiadomość
Pietrucha 
onomasta-gangsta
Pietruszy


Dołączył: 07 Gru 2003
Posty: 1307
Wysłany: Sro Gru 10, 2003 12:54 pm   

Witam!
Z forum Odkrywcy dowiedziałem się o kamieniu granicznym WMG który obecnie znajduje sie przy ulicy Legionów
_________________
Peter von Danzig
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7696
Wysłany: Sro Gru 10, 2003 2:25 pm   

Pietrucha napisał/a:
Witam!
Z forum Odkrywcy dowiedziałem się o kamieniu granicznym WMG który obecnie znajduje sie przy ulicy Legionów


Znamy ten kamień. Ale to raczej nie był kamień graniczny Wolnego Miasta. On jest na pewno związany ze znajdującym się w sąsiednim budynku komisariatem policji (Polizei-Revier) - napis na tym budynku jest zresztą do dzis widoczny i został ujęty w katalogu Mikołaja. Nie wiem tylko, czy ten rewir policyjny istniał jeszcze w okresie Wolnego Miasta (sąsiednie budynki, Legionów 9 i 11, należały na pewno do polskiego Bratniaka; co do Legionów 7, nie udało mi się na razie tego ustalić).
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Mar 10, 2004 9:03 pm   

pumeks napisał/a:
Pietrucha napisał/a:
Witam!
Z forum Odkrywcy dowiedziałem się o kamieniu granicznym WMG który obecnie znajduje sie przy ulicy Legionów


Znamy ten kamień. Ale to raczej nie był kamień graniczny Wolnego Miasta. On jest na pewno związany ze znajdującym się w sąsiednim budynku komisariatem policji (Polizei-Revier) - napis na tym budynku jest zresztą do dzis widoczny i został ujęty w katalogu Mikołaja. Nie wiem tylko, czy ten rewir policyjny istniał jeszcze w okresie Wolnego Miasta (sąsiednie budynki, Legionów 9 i 11, należały na pewno do polskiego Bratniaka; co do Legionów 7, nie udało mi się na razie tego ustalić).


oto zdjęcia tego kamienia, co do napisu - jest tak, jak pisał Pumeks - VIII Pol. Rev.

pobliski budynek przy ul. Legionów 7 ma taki sam napis
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7696
Wysłany: Wto Mar 16, 2004 2:44 pm   

A ja już wiem na pewno, ze rewir (w budynku pokoszarowym) był własnie za czasów Wolnego Miasta - wzmianka o nim jest nawet w kontekscie wydarzeń z września 1939 w pracy "Gdańsk 1939" pod redakcją B. Zwarry.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7696
Wysłany: Czw Maj 06, 2004 3:27 pm   

Napis na kamieniu został odczytany podczas spaceru po Wrzeszczu 18 kwietnia - byla o tym mowa w innym wątku, ale dla porządku przypomnę tutaj, że pod stylizowanym herbem Gdańska znajdują się napisy:

VIII Pol.-Rev.
(Polizei-Revier, a może Revieren? - to chyba coś jak po naszemu komisariat)
gegr. 1.10.29
(gegründet 1.10.[19]29)

czyli według naszej interpretacji jest to kamień upamiętniającu utworzenie ósmego rewiru policyjnego, co nastąpiło 1 października 1929 r.

Przy okazji muszę sprostować: Kasia zasugerowała mi, że budynek przy Legionów 9 należał do polskiego "Bratniaka". Tymczasem, o ile wiem, była tam od 1923 r. siedziba Szkoly Nawigacyjnej.
 
Marek Z 

Dołączył: 12 Sty 2004
Posty: 1753
Wysłany: Czw Maj 06, 2004 10:25 pm   

Cytat:
budynek przy Legionów 9 należał do polskiego "Bratniaka". Tymczasem, o ile wiem, była tam od 1923 r. siedziba Szkoly Nawigacyjnej.

Na wystawie o Wrzeszczu w Bibliotece Gdańskiej jest zdjęcie polskiego "Bratniaka"
obwieszonego zresztą biało-czerwonymi flagami z tym, że jest to budynek pod nr 11, czyli dzisiejsza szkoła podst. 49
I chyba zgadza się, że pod nr 9:
Cytat:
była tam od 1923 r. siedziba Szkoly Nawigacyjnej.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7696
Wysłany: Wto Lis 23, 2004 8:59 am   

Małe uzupełnienie trochę w bok od tematu: teraz juz wiem, że Szkoła Nawigacyjna mieściła się na Heeresanger 9 jednynie przez 11 lat, od 1923 do 1934. Po 1934 w tym budynku było obserwatorium (Staatliches Observatorium, na jednej z map spotkałem nawet zapis z błędem ortograficznym "Obsavatorium") aż do 1939 r. Według książki adresowej z 1942 r. nie było już obserwatorium, a cały kompleks budynków przy Legionów należał do wojska.
 
bassa 
matecznik


Dołączyła: 16 Mar 2004
Posty: 1202
Wysłany: Wto Gru 07, 2004 12:26 am   

Tak, a teraz jest Univ Gdanski-biologia...a wieża pustką stoi, nawet mi kiedys pokazali, że przez biurko docenta trzeba by sie tam przedzierać do schodów...Nie wypadało mi mu deptać po papierach a do odsunięcia to juz Męska Siła FDG potrzebna.
_________________
bassa z matecznika (Wrzeszcz)
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Lip 28, 2009 12:18 am   

Przekazałem w czwartek Strefie Historycznej "Wolne Miasto Gdańsk" kilka rzeczy z moich zbiorów (Dziennik Ustaw z Traktatem, Umowę Warszawską, wiadomą książkę braillem pisaną, jakieś mapy, pocztówki), zostałem miło przyjęty przez wiceprezesa TPG Mirosława Piskorskiego. W przypływie szczerości, gdzieś tam na marginesie rozmowy o oliwskim denkmalu, wyjawił mi, iż pragną "pozyskać" różne kamienie - od granicznych, po pamiątkowe i informacyjne, w pierwszej kolejności właśnie ten z Legionów.
Nie omieszkałem podobnych praktyk określić barbarzyńskimi, ale na moim rozmówcy nie zrobiło to większego wrażenia i każdy pozostał przy swoim stanowisku w kwestii pozostawania takich pamiątek na swych miejscach. Ponoć warto je powyrywać z ziemi, bo jeszcze inni prędzej powyrywają... Włos się jeży na głowie.
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Wto Lip 28, 2009 7:30 am   

Mikołaj napisał/a:
Przekazałem w czwartek Strefie Historycznej "Wolne Miasto Gdańsk" kilka rzeczy z moich zbiorów (Dziennik Ustaw z Traktatem, Umowę Warszawską, wiadomą książkę braillem pisaną, jakieś mapy, pocztówki), zostałem miło przyjęty przez wiceprezesa TPG Mirosława Piskorskiego

Też bym Cię miło przyjął z takimi prezentami. :hihi:
Mikołaj napisał/a:
Ponoć warto je powyrywać z ziemi, bo jeszcze inni prędzej powyrywają...

Sienkiewiczowski Kali w wersji gdańskiej? :roll:
_________________
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Lip 28, 2009 8:04 am   

Corzano napisał/a:
Też bym Cię miło przyjął z takimi prezentami.

przekazałem... ale w depozyt :wink:
 
fazi 
obserwator


Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 327
Wysłany: Wto Lip 28, 2009 6:39 pm   

Mikołaj napisał/a:
warto je powyrywać z ziemi, bo jeszcze inni prędzej powyrywają.

No nie wiem czy nie ma w tym trochę racji :hmm: ...Zobaczcie - gdzie jest drogowskaz <Wrzeszcz Oliwa> który leżał pod krzyżem na końcu ul. Abrahama? Długo trzeba kopać aby wywlec z ziemi np taki słupek graniczny i wywieźć go w siną dal? Może już lepiej zebrać je "za szybką" ale w bezpiecznym miejscu.
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Lip 28, 2009 9:41 pm   

fazi napisał/a:
gdzie jest drogowskaz <Wrzeszcz Oliwa> który leżał pod krzyżem na końcu ul. Abrahama?

taki (nie mogę powiedzieć na 100% czy ten) kamień TPG już pozyskało, jak pochwalił się wiceprezes, ponoć gdzieś się walał
 
knovak 
Wanoga


Dołączył: 21 Paź 2003
Posty: 1418
Wysłany: Sro Lip 29, 2009 9:35 am   

Może to "walał się" ten z Abrahama? :rwie_wlosy:
_________________
"A ja sobie jeżdżę na motorowerze i nocą na szosie łapię w worek jeże..." (Jan Krzysztof Kelus)
 
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Sro Lip 29, 2009 11:02 am   

Mikołaj napisał/a:
fazi napisał/a:
gdzie jest drogowskaz <Wrzeszcz Oliwa> który leżał pod krzyżem na końcu ul. Abrahama?

taki (nie mogę powiedzieć na 100% czy ten) kamień TPG już pozyskało, jak pochwalił się wiceprezes, ponoć gdzieś się walał


Własnie rozmawiałem z Piskorskim. To przewrócony kamień z okolic Akadamii Medycznej. Mają zgodę konserwatora.
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk