Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Chciałbym to wiedzieć - dworek przy ul. Ziemowita
Autor Wiadomość
Akaradus 
Specjalista


Dołączył: 06 Cze 2004
Posty: 43
Wysłany: Pon Lis 14, 2005 10:39 pm   Chciałbym to wiedzieć - dworek przy ul. Ziemowita

Witam! Myślę, że niewiele osób będzie w stanie mi pomóc, ale poszukuje wszelkich informacji o dworku przy ulicy Ziemowita w Gdańsku-Oliwie, który parę lat temu uległ spaleniu. W chwili obecnej nie pozostało po nim ani śladu, gdyż resztę zgliszcz usunięto. Interesuje mnie kiedy powstał, czyją był własnością, jakie były jego dzieje itp. Za wszelkie, jakiekolwiek informacje będę bardzo wdzięczny. Ze starych planów Oliwy wnioskuję, że musiał powstać ok. połowy XIX wieku, lecz dla mnie takie spekulacje to zbyt mało. Chciałbym wiedzieć jak najwięcej, gdyż mieszkam nieopodal. Pozdrawiam!
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Lis 14, 2005 11:46 pm   

jedyne co udało mi się wyszperać:
http://bip.gdansk.pl/gdan...002_01_0820.doc
Cytat:
• Budynek Ziemowita 8 (obiekt po pożarze, jaki miał miejsce w 2000 r.) – wpisany do ewidencji budynków chronionych, co narzuca konieczność uzgadniania wszelkich zmian z Biurem Konserwatora Zabytków U.M. w Gdańsku; dawny dworek z I połowy XIX w. (dom mieszkalny) - parterowy, nie podpiwniczony, w głównym korpusie kryty dachem czterospadowym z facjatką – w planie obiekt do zachowania. W przypadku konieczności rozbiórki obiektu, przed wydaniem zezwolenia Państwowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego winien zasięgnąć opinii Miejskiego Konserwatora Zabytków, czy przed rozebraniem należy wykonać dokumentację inwentaryzacyjną.
• Obiekty gospodarcze po byłym ogrodnictwie – zdewastowane – do rozbiórki.

może jest o nim coś w książce "Gdańskie dwory i pałace"? :???:

w najblizszym czasie będę się widział z kimś, kto w tej okolicy mieszka od 70 lat, więc pewnie coś więcej będzie wiedział
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Wto Lis 15, 2005 12:06 am   

W "Oliwa - dzieje i zabytki" (1959) oraz "Oliwa - wykaz zabytków wg stanu z grudnia 1956" nie znalazłem żadnej wzmianki o tym dworku.
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
Akaradus 
Specjalista


Dołączył: 06 Cze 2004
Posty: 43
Wysłany: Wto Lis 15, 2005 9:49 pm   

Cytat:
w najblizszym czasie będę się widział z kimś, kto w tej okolicy mieszka od 70 lat, więc pewnie coś więcej będzie wiedział


Jeśli tak, bym był bardzo, bardzo wdzięczny. Chciałbym wiedzieć jak najwięcej :)
 
 
Akaradus 
Specjalista


Dołączył: 06 Cze 2004
Posty: 43
Wysłany: Pią Gru 02, 2005 10:56 pm   

Jeszcze mam jedna prośbę: czy ktoś jest w stanie rozszyfrowac ten napis podkreslony na niebiesko? Fragment mapy pokazuje rejon między ul. Pomorską i Piastowską-obok torów kolejowych-na czerwono zaznaczyłem obecną ul Subisława (mapa pochodzi z 1920 roku).Ten napis tyczy się zapewne omawianego dworka przy ul Ziemowita. Bardzo bym chciał wiedzieć co znaczył. Dziękuję z góry za wszelkie odpowiedzi.

Ul. Ziemowita.JPG
Plik ściągnięto 12774 raz(y) 12,17 KB

 
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Pią Gru 02, 2005 11:00 pm   

ogrodnictwo :D
a tak przy okazji - czy mógłbyś pokazać ciut większy kawałęk tej mapy? zwłaszcza Seestrasse od początku do końca mnie interesuje plus przyległości :LL:
 
Pepo 
PDW

Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Sob Gru 03, 2005 2:04 pm   

hm....jeśli to faktycznie rok 1920, to ja z kolei bardzo byłbym rad, jakbyś mógł mi udostępnić rejon dzisiejszego Dolnego Wrzeszcza...hmm....albo chociaż dzisiejszy teren Zaspy (okolice lotniska, dzisiejszej Chrobrego i Hallera - Broesenerweg, Ostseestraße). Ładnie proszę :mrgreen:
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
Akaradus 
Specjalista


Dołączył: 06 Cze 2004
Posty: 43
Wysłany: Sob Gru 03, 2005 2:10 pm   

Cytat:
ogrodnictwo


Hmmm..widze więc, że ogrodnictwo leżało na tym terenie już od bardzo dawna :) . A mapa niestety jest niezawielka-obejmuje rejony głównie Oliwy Górnej. Próżno na niej szukać Wreszcza :( Oto jedyny kawałek See Strasse jaki jest na mapie:

Seestrasse.JPG
Plik ściągnięto 12744 raz(y) 14,71 KB

 
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Sob Gru 03, 2005 5:44 pm   

Cytat:
rejony głównie Oliwy Górnej
A gdzie to, na Orunii? :hihi:
Podziel się mapką.
Może masz rejony Winterbergstr i Pelonken
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Sob Gru 03, 2005 7:39 pm   

szkoda że mapka taka mała :cry: mimo wszystko dzięki :D
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7700
Wysłany: Wto Gru 06, 2005 12:08 pm   

Zupełnie z innej beczki, ale w tej okolicy - u Hanny Domańskiej trafiłem na wzmiankę, że przy Piastowskiej 45 znajdował się dom modlitwy lokalnej gminy żydowskiej z Oliwy. Gmina powstała po 1920 r. więc i ten dom modlitw nie wcześniej.
A ten domek przy Ziemowita, to miał jakiś numer w ramach ulicy? czy dawniej też był przy Piastowskiej?
PS dla tych którzy się zachwycili mapą - przecież to jest fragment ze strony Adama Kromera o Oliwie
http://www.trojmiasto.pl/oliwa/mapa1920_.jpg
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
knovak 
Wanoga


Dołączył: 21 Paź 2003
Posty: 1418
Wysłany: Wto Gru 06, 2005 1:19 pm   

Tak na marginesie, w stawie przedstawionym na tej mapie od jakiegoś czasu mieszkają bobry, przywędrowały tu z rejonu Przekopu Wisły skąd jak widać migrują do Gdańska*. Pewnie za jakiś czas zobaczymy je w Dolinie Radości i wtedy nazwa Dolina Bobrów nabierze kolorytu :D

* - zapewne przemieszczały się nadmorskim pasem zieleni, czyli przeszły też przez park w Brzeźnie. Jednym słowem rzec mogę, że bobry łażą mi pod oknami :hihi:
_________________
"A ja sobie jeżdżę na motorowerze i nocą na szosie łapię w worek jeże..." (Jan Krzysztof Kelus)
 
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Wto Gru 06, 2005 1:23 pm   

knovak napisał/a:
Jednym słowem rzec mogę, że bobry łażą mi pod oknami :hihi:

Ja tam widziałem nawet kilku miśków. :wink:
_________________
 
Akaradus 
Specjalista


Dołączył: 06 Cze 2004
Posty: 43
Wysłany: Wto Gru 06, 2005 8:06 pm   

Cytat:
A ten domek przy Ziemowita, to miał jakiś numer w ramach ulicy? czy dawniej też był przy Piastowskiej?


Od kiedy pamiętam ten dom zawsze miał adres: ul. Ziemowita 8. Niestety nie wiem jak było w 1920 roku i wcześniej :) .
 
 
wodnik88 
Adamek


Dołączył: 08 Gru 2004
Posty: 269
Wysłany: Czw Gru 08, 2005 4:57 pm   

knovak napisał/a:
(...) Pewnie za jakiś czas zobaczymy je w Dolinie Radości i wtedy nazwa Dolina Bobrów nabierze kolorytu :D

O ile się nie mylę to w Dolinie Radości są, a raczej były ślady po bobrach, tak więc wróciły by tylko na stare śmieci 8))
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk