Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Czy ktoś zidentyfikuje pocztówkę?
Autor Wiadomość
pablo-pablo 
pablo

Dołączył: 21 Wrz 2005
Posty: 63
Wysłany: Czw Wrz 22, 2005 10:05 pm   Czy ktoś zidentyfikuje pocztówkę?

Witam! Wątek zagadkowej widokówki poruszyłem niedawno przy okazji tematu "Kronprinzen-Villa Maryla?" ale uznałem go za na tyle ciekawy, ze warto zająć się nim jako osobnym tematem. Pocztówkę nabyłem ostatnio w antykwariacie. PODOBNO przedstawia wnętrze willi należącej do następcy tronu, Cesarza Niemiec Wilhelma II, której widokówkę przedstawiam poniżej. (Obecnie willa to pensjonat Magnolia położony w Sopocie przy ul. J.J. Haffnera 100).

Może ktoś ma pomysł jakie wnętrze przedstawia moja widokówka? Z jej publikacją nie spotkałem się nigdzie a lakoniczny podpis nie jest konkretny. Kaiser-Zimmer można tłumaczyć jako pokój "Cesarski pokój" i niewiele mi to mówi. Nie ma nawet podpisu że to Zoppot. W najbliższym czasie mam zamiar wybrać się do willi i o ile to możliwe zwiedzić jej wnętrza. Może to pozwoli coś potwierdzić bądź wykluczyć. Liczę na Waszą pomoc, wskazówki bądź hipotezy. Czekam na opinie i komentarze.

widokowka_1.jpg
Zagadkowa widokówka
Plik ściągnięto 7790 raz(y) 75,52 KB

Willa 2.jpg
Willa na widokówce
Plik ściągnięto 7790 raz(y) 50,3 KB

 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Wrz 22, 2005 10:11 pm   

Deżawi jakieś mam. Pablo, nie trzeba było pisać tego po raz drugi, tu wszyscy wszystko czytają :hihi: Gdyby ktoś wiedział, dostałbyś tam odpowiedź.
I tak jak było napisane w poście powitalnym - obrazki najlepiej o szerokości 600 pix, do 800 w uzasadnionych wypadkach. Zmniejszyłem do szerokości 600.
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Wrz 22, 2005 10:15 pm   

Porównaj układ okien willi i wnętrza gdzie okna są wysoko, porównaj też wielkość zimeru i willi, to się nie mogło tam zmieścić :mrgreen:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
wrangla 
co to w ogóle jest za nick...


Dołączyła: 01 Gru 2004
Posty: 1220
Wysłany: Czw Wrz 22, 2005 10:16 pm   

Mikołaj napisał/a:
Gdyby ktoś wiedział, dostałbyś tam odpowiedź.
w trzy sekundy :hihi:
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Wrz 22, 2005 10:19 pm   

Cytat:
to się nie mogło tam zmieścić

ale pocztówka ładna :hihi:
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Wrz 22, 2005 10:27 pm   

Tak jak pisałem w poprzednim wątku, pocztówka może przedstawiać Salę Cesarską w jakiejś restauracji, w jakiej trudno powiedzieć Gdańsk, Wrzeszcz, Oliwa i Sopot były nimi dużo bardziej naszpikowane niż dzisiaj. A tak przy okazji, Villa Seehaus nie była willą cesarską tylko willą następcy tronu - Kronprinza, więc pokój w niej powinien nazywać się raczej Kronprinz-Zimmer :hihi:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Wrzeszczak 


Dołączył: 07 Lis 2004
Posty: 222
Wysłany: Pią Wrz 23, 2005 12:31 am   

Dzien Dobry po wakacjach.

Podobne (byc moze te same) drzwi mialem na jednym ze zdjec wrzeszczanskich koszarow. Sek w tym, ze nie moge go znalezc...
 
pablo-pablo 
pablo

Dołączył: 21 Wrz 2005
Posty: 63
Wysłany: Pią Wrz 23, 2005 6:30 pm   

Witam! Niestety, muszę stwierdzić ze na 90% widokówka nie przedstawia wnętrza willi Seehaus następcy tronu. Odwiedziłem ja dzisiaj i dokładnie obejrzałem. Akurat rozpoczął się tam poważny remont - wybużają wszytskie ścianki oprócz nośnych, wszytsko skuwają itp - poprostu masa kurzu i cegieł. Skorzystałem z uprzejmości robotnika który oprowadził mnie po willi. Nie ma tam żadnego pomieszczenia, które choć troche przypominało by to na widokówce. Nic nie pasuje okna, ich wysokość, drzwi ze nie wspomnę już o elementach drewnianych czy posadzce na podłodze. Ogólnie doł. Przy okazji zwiedziłem też sąsiednią wille - pensjonat Magnalie który też należał do Wielhelma II. Podobnie jak poprzednio, nic nie pasowało.
Już bardziej pasowała mi wersja Wrzeszczaka że to pomieszczenie wrzeszczańskich koszarów. Przeglądałem książkę o Wrzeszczu i było tam sporo fotografii koszar. Była także fotografia "Sali Królewskiej" (idealnie psauje do Kaiser-Zimmer) ale tamta była znacznie większa, wyższa, z bardziej zdobionymi drzwiami. Może to ujęcie jakiegoś hallu prowadzącego do niej? Wrzeszczak - szukaj tego zdjęcia!

Poniżej przedstawiam forografię z dzisiejszej wyprawy do Magnolii

2.jpg
Plik ściągnięto 7712 raz(y) 51,88 KB

1.jpg
Plik ściągnięto 7712 raz(y) 54,37 KB

 
 
roland 


Dołączył: 04 Lut 2006
Posty: 780
Wysłany: Nie Lut 05, 2006 11:31 pm   

:co_jest:
Mieszkając kiedyś na ul. De Gaulle'a rozmawiałem ze swoja sąsiadką Przedwojenną Gdańszczanką na temat parku przy tej ulicy. Opowiadała mi o wilii - pałacyku na tym terenie. Podobno stał jeszcze po wojnie. Pozostałoscią po tej rezydencji były dwa budynki, gospodarczy zamieszkiwany przez starszą panią, ktory został rozebrany po jej śmierci oraz mały budyneczek w którym mieści się dzisiaj punkt ksero. Może twoje zdjęcie przedstawia pokój z tej rezydencji.
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Wto Lut 07, 2006 12:47 am   

Chodzi zapewne o ten budynek. Stał on na obecnie zielonym terenie łączącym traktem pieszym ulice Partyzantów z Al. Grunwaldzką (nieopodal De Gaulle'a).
Ta Villa została specjalnie wybudowana dla nastepcy tronu i jego rodziny. Jej zaletą w stosunku do sopockiej było bliskie położenie koszar przy Hochstriess.

Byl Sobie Gdansk Wrzeszcz s95.JPG
Plik ściągnięto 7516 raz(y) 63,26 KB

_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk