Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Kolejka linowa do stoczni Schichaua i Wroni Szaniec
Autor Wiadomość
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Sie 18, 2005 3:55 pm   Kolejka linowa do stoczni Schichaua i Wroni Szaniec

Prof. Pumeks w tekście o Stoczni Schichaua napisał, że
Cytat:
Prace budowlane ruszyły 18 kwietnia 1890 r. Było to spore wyzwanie techniczne jak na owe czasy, ponieważ teren był nierówny i bardzo podmokły. Rozpoczęto od rozbiórki dawnego Szańca Wapiennego, a następnie, aby zniwelować, częściowo podwyższyć i umocnić teren, postanowiono nawieźć ok. 200 tys. m3 piasku i kamieni z położonego za Wielką Aleją wzgórza Wroni Szaniec (Krähenschanze). Dla transportowania tego materiału wybudowano specjalną kolejkę linową o długości 480 m i różnicy wysokości 20 m, której końcowe stacje połączone były telefonem. Nad aleją i nad linią kolejową konieczne były specjalne osłony dla zapewnienia bezpieczeństwa. Już w trakcie prac okazało się, że przewidywana ilość materiału była niewystarczająca.


Mam ciekawą książkę Henryka Wojciechowskiego "Stocznia Gdańska fakty i liczby". Poza opisem rozwoju socjalistycznego przemysłu stoczniowego i trzydziestostronnnicowym wykazem statków zbudowanych w latach 1948-1968 jest część historyczna, nawet przyzwoicie napisana. Tam też jest informacja, że:
Cytat:
W 1890 r. Schichau wykupuje tereny nad Martwą Wisłą w pobliżu Stoczni Cesarskiej. 50-hektarowy, bagnisty, poprzecinany rowami teren wymagał osuszenia przed ostateczną zabudową. Dokonano tego przez nawiezienie 3-metrowej warstwy ziemi. Zbudowano nawet specjalną kolejkę linową, którą transportowano piasek z Suchonina


Z tym Sucho(a)ninem to autor oczywiście przedobrzył, ale nie o to chodzi.
Ciekawe są szaniec i kolejka. Macie mapy na których byłby szaniec? Albo zdjęcia, na których by uwieczniono to kuriozum - kolejkę?
Nazewniczą pozostałością po szańcu jest ulica Wronia / Krähenberg. Na mapce zaznaczyłem przypuszczalny przebieg kolejki.

wroni_szaniec.jpg
Plik ściągnięto 4002 raz(y) 56,6 KB

 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7714
Wysłany: Czw Sie 18, 2005 4:15 pm   

Wymierzyłeś dokładnie te 480 m? :hihi:
Co do "szańca" - podałem tę nazwę jako ciekawostkę, ale chyba nie było tam nigdy żadnych fortyfikacji, myślę, że to taka żartobliwa nazwa.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk