Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
lasy sopockie i oliwskie
Autor Wiadomość
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Kwi 07, 2004 3:32 am   lasy sopockie i oliwskie

sopockie i oliwskie w szczególności, właściwie to trójmiejskie.
Otóż zainaugurowałem sezon rowerowy. Jeśli mam więcej czasu wybieram sie właśnie we wspomniane okolice. Byłem m.in. przy tzw. Wielkiej Gwieździe czyli w miejscu, gdzie zbiega sie kilka głownych sopockich traktów leśnych. Tuż obok przebiegała granica WMG, obok drogi można dostrzec fundamenty dawnej leśnej kawiarni. Zamarzyło mi sie, że mogłoby powstać kilka historycznych tablic informacyjnych na wzór tych krajoznawczych. Widziałbym na nich opisany przebieg granicy z odniesieniem do konkretnych, obecnie identyfikowalnych miejsc, krótką historię WMG, opis wyglądu i zdjecia słupów granicznych, reprodukcję starych map lasów (mam reprint-choć chwilowo nie moge go znaleźć, więc nie dołączę skanu), na których są dziesiątki leśnych duktów, co ciekawe, ich nazwy bardzo często pokrywają siez obecnymi. Mogłaby się też tam znaleźc mapka przedstawiajaca lokalizację kamieni i obelisków z róznymi napisami, których sporo się jeszcze zachowało, opis skoczni narciarskich i co tylko udałoby się o lasach odnaleźć.
Może macie w swoich zbiorach jakies zdjęcia, pocztówki związane własnie z lasami i znajdującymi sie tam obiektami?
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Kwi 07, 2004 3:50 am   

opowieść Oliwiaka o skoczni, kto jeszcze nie czytał nich koniecznie przeczyta też inne jego opowieści z tego wątku
u nas o kamieniach
o kamieniach na DG

i zdjęcia z Wielkiej Gwiazdy
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Kwi 14, 2004 10:45 pm   

Przeglądałem sobie archiwalne 30 dni i w numerze z maja 2001 r. jest artykuł u kurhanach w lasach sopockich. Kurhany, pomijając, czy rzeczywiście to są kurhany, mało mnie obchodzą, ale przy okazji przeczytałem co następuje:
"Jeszcze do 1945 r. na sopockim leśnym wzgórzu noszącym nazwę Wielka Gwiazda (niem. Grosser Stern) stała gospoda nazywająca się jak to wzgórze. Otwarto ją w drugiej połowie XIX wieku. Często była odwiedzana przez mieszkańców nadmorskiego kurortu oraz przyjeżdżających tu wczasowiczów. O sławie restauracji Grosser Stern zadecydowało jednak nie tylko romantyczne położenie i dobra kuchnia, ale też specjalnie dla wygody gości uruchomiona linia tramwajowa o napędzie konnym, której przystanek początkowy znajdował się przy dzisiejszej ul. Niepodległości, końcowy zaś niemal u wrót gospody. Restauracja spłonęła w 1945 r. i nigdy jej nie odbudowano. Zostały po niej tylko niepełne zarysy murów przyziemia. Wydawać by się mogło, że pamiątką świetności tego miejsca pozostanie wyłącznie rozpoznawalny w wielu miejscach nasyp starego torowiska oraz leśne ścieżki wytyczone przez dawnych sopocian..."
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Czw Kwi 29, 2004 1:39 pm   

Mikołaj napisał/a:
O sławie restauracji Grosser Stern zadecydowało jednak nie tylko romantyczne położenie i dobra kuchnia, ale też specjalnie dla wygody gości uruchomiona linia tramwajowa o napędzie konnym, której przystanek początkowy znajdował się przy dzisiejszej ul. Niepodległości, końcowy zaś niemal u wrót gospody. Restauracja spłonęła w 1945 r. i nigdy jej nie odbudowano. Zostały po niej tylko niepełne zarysy murów przyziemia. Wydawać by się mogło, że pamiątką świetności tego miejsca pozostanie wyłącznie rozpoznawalny w wielu miejscach nasyp starego torowiska oraz leśne ścieżki wytyczone przez dawnych sopocian..."


No, tu trzeba dodać, że ów tramwaj (nigdy niezelektryfikowany) zniknął z Sopotu we wczesnych latach 20-ych. Co nie zmniejszyło popularności Grosser Stern. Fakt, że restauracji po 1945 roku nie odbudowano to jedna z miliona szans zmarnowanych przez polskie władze powojenne. Chociaż z drugiej strony, jak sobie wyobrażę formę ewentualnej "nowej" restauracji zbudowanej np w czasach gomółkowskich, to mnie dreszcz przechodzi. I to bynajmniej nie z rozkoszy.
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Czw Kwi 29, 2004 8:34 pm   

A ja, jak sobie wyobrażę co mógłby zaprojektować, za przeproszeniem "współczesny" architekt, to się do Twoich dreszczey przyłączam
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Kwi 29, 2004 10:37 pm   

Czasami sam nie wiem co gorsze, gomulkowskie klocki czy eksperymentalne szklarnie wspolczesnych architektow. Ale ten temat juz omawialismy.
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pią Kwi 30, 2004 12:11 am   

Cytat:
A ja, jak sobie wyobrażę co mógłby zaprojektować, za przeproszeniem "współczesny" architekt

Kartagina musi być zburzona! ;)
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pią Kwi 30, 2004 10:47 am   

nie tylko Kartagina powinna być zburzona :mrgreen: Katonie
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pią Kwi 30, 2004 11:38 am   

Sabaoth napisał/a:
Czasami sam nie wiem co gorsze, gomulkowskie klocki czy eksperymentalne szklarnie wspolczesnych architektow. Ale ten temat juz omawialismy.


Coraz częściej łapię sie na tym, że architektura socrealistyczna jawi mi się jako dzieło sztuki...
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pią Kwi 30, 2004 12:37 pm   

Przynajmniej ma zachowane proste kąty, podziały w miarę regularne, symetrie i inne takie dupperele.

Carthaginem censeo esse...
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pią Kwi 30, 2004 1:38 pm   

Grün napisał/a:
Przynajmniej ma zachowane proste kąty, podziały w miarę regularne, symetrie i inne takie dupperele.


A nawet łuki w portalach i gzymsy ozdobne...
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pią Kwi 30, 2004 1:56 pm   

I w ogóle jakbym miał wybrać między pocztą na Długiej i, za przeproszeniem, City forum, to poczta jest po prostu piękna.
 
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Wto Maj 02, 2006 9:16 pm   Dom Widmo pod Pachołkiem

W tej części forum chciałbym pociągnąć temat tajemniczego domu nad hotelem Karlshof i jego materialnych dowodów istnienia.
Udało mi się natrafić na jego fundamenty przed czymś co można sądzić było hotelową strzelnicą. :hurra:
Powyżej na prawo w kierunku widoku katedry wiedzie na wzgórze ścieżka z kamiennym krawężnikiem.
Nadal jednak nieznany jest dokładny widok, los i przeznaczenie tego budynku.
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
fazi 
obserwator


Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 327
Wysłany: Sob Lip 26, 2008 9:49 pm   

No to odświeżamy temat...
Pogoda ładna, żal siedzieć w domu, wsiadłem na rower i dawaj szukać pomnika leśniczego Heusmana w sopockim lesie. I tak przez przypadek trafiłem na ten kamień. Zatarty/zamalowany napis, ale czujne oko wyłowiło przez płot datę 193(?)4. Czy ktoś zna historię tego kamienia?
Na fotce 3 kamień z drogi Mackensena ale inny niż fotka zamieszczona w temacie
PS Kamień z datą znajduje się niedaleko dębu esperantystów, na terenie czegoś co wygląda na ujęcie wody.
 
Piotr A. 


Dołączył: 15 Lis 2006
Posty: 113
Wysłany: Pon Paź 20, 2008 10:50 am   

Skoro zgadało się o kamieniach, to nie mogłem się powstrzymać. Kilka fotek cennych (moim zdaniem) pamiątek wyrytych w kamieniu. O zniknięciu kamienia na ulicy Abrahama pisałem już wcześniej http://forum.dawnygdansk.pl/viewtopic.php?t=4315.
Zgadnijcie co bym zrobił z tymi którzy niszczą/kradną takie rzeczy :shoot:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk