Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Barak na ul. Kolonia Żeńcy
Autor Wiadomość
janak 
Jaćko


Dołączył: 25 Paź 2004
Posty: 289
Wysłany: Pon Sty 17, 2005 8:37 am   Barak na ul. Kolonia Żeńcy

W którejś z zagadek Sabaotha pojawiły się baraki, w których Żydzi odbywali kwarantannę najprawdopodobniej przed rejsem do Ameryki. Również w temacie dotyczącym nieistniejących kin w trójmieście pojawiła się informacja o okazyjnych seansach odbywających się w baraku na Kolonii Uroda.
Zobowiązałem się do odbycia rekonesansu w ten weekend, a że pogoda była zachęcająca, zapakowałem Jaśka do wózka i wybrałem się w tamte okolice. Aparatu używałem wręcz w szpiegowski sposób i poniżej ów barak sfotografowany ze wszystkich stron.

barak1-1.jpg
Plik ściągnięto 24735 raz(y) 30,41 KB

barak1-2.jpg
Plik ściągnięto 24735 raz(y) 21,03 KB

barak1-3.jpg
Plik ściągnięto 24735 raz(y) 26,23 KB

 
janak 
Jaćko


Dołączył: 25 Paź 2004
Posty: 289
Wysłany: Pon Sty 17, 2005 8:38 am   

Pumeks i Marcin zwrócili uwagę na wieżę ciśnień i komin, rzeczywiście te obiekty można dostrzec z tamtego miejsca.
Czy ten barak to pozostałość po tamtych, pozostawiam do oceny pt. RZYGACZOM!

mapka.jpg
Plik ściągnięto 24734 raz(y) 38,21 KB

barak1-5.jpg
Plik ściągnięto 24734 raz(y) 32,78 KB

 
janak 
Jaćko


Dołączył: 25 Paź 2004
Posty: 289
Wysłany: Pon Sty 17, 2005 8:38 am   

I jeszcze jeden ciekawy budynek w tamtejszej okolicy, z bardzo ciekawymi okienkami. Mnie one przywodzą na myśl gwiazdę Dawida.

barak2.jpg
Plik ściągnięto 24733 raz(y) 23,56 KB

 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pon Sty 17, 2005 9:06 am   

Długo się wpatrywałem w stare i nowe zdjęcia. Budynek jest faktycznie w podobnym ukladzie. Z tym że na pewno nie jest to ten barak z przybudówką ze starych zdjęć. Może to być inny barak w tym zespole. Czyli jest możliwość, że to tam, ale na planie z 1940 r. nie ma po tym śladu.
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pon Sty 17, 2005 9:11 am   

janak napisał/a:
I jeszcze jeden ciekawy budynek w tamtejszej okolicy, z bardzo ciekawymi okienkami. Mnie one przywodzą na myśl gwiazdę Dawida.


Nie, Gwiazda Dawida jest sześcioramienna, a te okienka ośmio. T chyba jednak zdobnictwo bez podtekstów.
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pon Sty 17, 2005 9:20 am   

Cytat:
Czyli jest możliwość, że to tam, ale na planie z 1940 r. nie ma po tym śladu.

Z tym, ze niekoniecznie musieli na planie zaznaczac wszystkie zabudowania. Ale miejsce by sie zgadzalo, podobnie jak i kubatura (na zdjeciach widac wiecej baraczkow, chociaz fragmentarycznie).
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pon Sty 17, 2005 9:22 am   

Ale na planie nie jest zaznaczony jakikolwiek zespół obiektów - podczas gdy w Nowym Porcie wyraźnie zaznaczono, że to kwarantanna.
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pon Sty 17, 2005 9:27 am   

Moze w tym czasie nie bylo tam juz kwarantanny tylko prywatne baraki i dlatego nie opisali.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
DarioB 

Dołączył: 23 Cze 2004
Posty: 1288
Wysłany: Pon Sty 17, 2005 9:52 am   

No proszę ktoś w końcu obfotografował moją starą siłownię "TKKF Uroda" :) Aż dziw że to straszydło jeszcze stoi.
_________________
www.DarioB.net - Kochasz Gdańsk? Zaglądaj na moją stronę :)
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7696
Wysłany: Pon Sty 17, 2005 10:48 am   

Zoppoter napisał/a:
Nie, Gwiazda Dawida jest sześcioramienna, a te okienka ośmio. T chyba jednak zdobnictwo bez podtekstów.

Dokładnie to nie jest Gwiazda Dawida, tylko Tarcza Dawida (hebr. Magendavid) w kształcie sześcioramiennej gwiazdy. Ale czy to zdobnictwo ośmioramienne jest bez podtekstów, to nie jestem pewien - Wielka Synagoga przy Reitbahn miała rozetę w kształcie takiej właśnie, ośmioramiennej gwiazdy.
 
janak 
Jaćko


Dołączył: 25 Paź 2004
Posty: 289
Wysłany: Pon Sty 17, 2005 11:03 am   

Nie miałem nic złego na myśli i nie chodziło mi o żadne podteksty. Pomyślałem tylko, że jak Żydzi czekali na transport oceaniczny, czy też przechodzili kwarantannę (nie wiem jak długo to mogło trwać). To oprócz posiłków, spania, toalet, pewnie mieli jakieś miejsca gdzie mogli się modlić, prowadzić nabożeństwa i ten budynek to może pozostałość jakieś takiej tymczasowej bożnicy, synagogi (coś na kształt kaplicy).
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pon Sty 17, 2005 11:08 am   

janak napisał/a:
Nie miałem nic złego na myśli


Ja też nie.

A wobec informacji od Pumeksa wycofuję moja pewność, że te rozety na baraku nie mają żadnych podtekstów. Rzeczywiście mogą mieć.
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Pon Sty 17, 2005 11:29 am   

Ja chciałbym przede wszystkim podziekować za sam zwiad i moim zdaniem wzorcową relacje z niego. Być może spotkamy się kiedyś w tamtych okolicach na następnych zwiadach (ty z Jaśkiem ja z Zuzką).
Te fotki są dosyć cenne bo być może niedługo będzie je trzeba umieścić na Liście Nieistniejących Budowli.
Ja w teen weekend byłem z moją Zuzką na zwiadach rzygaczowych ale w Poznaniu. Na koncie mamy jeden napis i jedną zasuwę wyprodukowaną Nurnberg. Wyręczamy w ten sposób miejscowych bo nie mają takiej dokumentacji w internecie jak my- może są zbyt skąpi. he he :haha:
 
 
wrangla 
co to w ogóle jest za nick...


Dołączyła: 01 Gru 2004
Posty: 1220
Wysłany: Pon Sty 17, 2005 11:46 am   

:== janak dziękujemy za zdjęcia.
 
janak 
Jaćko


Dołączył: 25 Paź 2004
Posty: 289
Wysłany: Pon Sty 17, 2005 12:23 pm   

Makabunda napisał/a:
Być może spotkamy się kiedyś w tamtych okolicach na następnych zwiadach (ty z Jaśkiem ja z Zuzką).:

Makabunda, serdecznie zapraszam. Daj znać jak będziesz w Gdańsku to "poeksplorujemy" okolice kolonii (ciekawie to będzie wyglądać dwóch facetów + dwa wózki).
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk