Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Targ Sienny
Autor Wiadomość
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Nie Mar 28, 2004 11:34 pm   Targ Sienny

Zamieściłem kolejny, bardzo złośliwy i (jak mawia prof. Pumeks) napastliwy tekst w Galerii Niezrealizowanych projektów. Obrazki nie chcą mi się wgrać, ale tekst mozecie już poczytać. Zresztą pewnie wszyscy już sprawę dobrze znacie.
Adres: http://www.rzygacz.friko..../wa/sienny.html
 
 
Kasia_57 
Nadprzewodnik


Dołączyła: 26 Mar 2004
Posty: 911
Wysłany: Nie Mar 28, 2004 11:41 pm   

nieszczęściem jest, że Gdańsk swego czasu zawalił sprawę ze zgłoszeniem do UNESCO WH. I w związku z tym, ckokolwiek sobie zrobi u siebie, nawet wyburzy, dajmy na to - Bramę Wyżynna, to będzei sprawa tylko i wyłącznie Gdańska. I na tym jadą nasze , za przeproszeniem, władze. Przeraża mnie myśl, że nie daj co, ten kretyński projekt zostanie przeforsowany. A istnieją realne szanse na to.
_________________
Gdańszczanka

* * *
...ze słońcem w kieszeni i chmurą gradową...
...i mściwym toporem krzyżackim....
 
 
Marek Z 

Dołączył: 12 Sty 2004
Posty: 1753
Wysłany: Pon Mar 29, 2004 12:18 am   

Cytat:
kretyński projekt zostanie przeforsowany.


To by była kolejna zbrodnia dokonana na Gdańsku (do tego -wcześniej - zieleniak, city forum, prorem - zresztą wiecie) Ile to Miasto jeszcze wytrzyma ?
Ostatnio zmieniony przez Marek Z Wto Mar 30, 2004 11:38 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pon Mar 29, 2004 12:19 am   

Obserwując zaczynającą się nagonkę na konserwatora, wpadłem na pomysł, żeby udzielić mu naszego wirtualnego poparcia. Uważam, że może pomoże mu to troszkę, jeśli będzie mógł powiedzieć, że wcale nie jest tak, że mieszkańcy Miasta, bo Gdańszczanami takich trudno nazwać, są oburzeni jego postawą w stosunku do przepięknego projektu hollenderskiego. W związku z tym proponuję, zeby P.T. Rzygacze wysłali panu konserwatorowi po mailu ze słowami wsparcia i otuchy.
Adres sekretariatu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku to: pwkzgd@polbox.com , a adres ich strony: http://www.ochronazabytkow.gda.pl
 
 
Marek Z 

Dołączył: 12 Sty 2004
Posty: 1753
Wysłany: Sro Mar 31, 2004 12:04 am   

Mam jeszcze pytanie w związku ze związkem, a mianowicie: czy obecny pan Konserwator - niejaki p. Budnik, o którym ktoś wcześniej pisał na forum, że piastuje tą funkcję od początku roku - walczy z tym tematem od 3 miesięcy ? a poprzedni właśnie za to wyleciał ?
Czy to jest ten, który wojuje z gryzipiórkami - "znawcami historii" od początku ?
Tak, czy inaczej trzymam za Niego kciuki.
A może pomogłoby poparcie i wysłanie słów otuchy przez nasze Stowarzyszenie ?
(zastrzegam, ze jestem za wprowadzeniem w statucie punktu mówiącego o naszej apolitycznej działalności ).
Czekam z niecierpliwością do czerwca.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7696
Wysłany: Sro Mar 31, 2004 9:35 am   

Marek Z napisał/a:
Mam jeszcze pytanie w związku ze związkem, a mianowicie: czy obecny pan Konserwator - niejaki p. Budnik, o którym ktoś wcześniej pisał na forum, że piastuje tą funkcję od początku roku - walczy z tym tematem od 3 miesięcy ? a poprzedni właśnie za to wyleciał ?


Poprzedni raczej nie za to... był na urzędzie przez 12 lat, no i nazbierało mu się to i owo... (choćby przemalowanie Domu Steffensów - Złotej Kamieniczki - na biało). A Budnik nie urzęduje od poczatku roku, tylko od roku - o ile dobrze pamiętam, to od początku marca 2003.
 
Marek Z 

Dołączył: 12 Sty 2004
Posty: 1753
Wysłany: Czw Kwi 01, 2004 12:07 am   

Cytat:
przemalowanie Domu Steffensów


A propos. Czy wiadomo coś o powrocie złoceń na fasadę Złotej Kamieniczki ?
Czy dalej się ona tak nazywa ? Bo przecież trudno białą chałupę nazywać złotą.
W związku z tym mam propozycję:
Następne spotkanie zorganizujemy w nocy na Długim Targu, weźmiemy ze sobą jakieś drabiny, pędzle i machniemy ozdoby Kamienicy na złoto i już.
Przecież w końcu musimy od czegoś zacząć i zrobić coś dla Gdańska. W ten sposób pomożemy również panu Konserwatorowi. :?
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7696
Wysłany: Czw Kwi 01, 2004 9:34 am   

Marek Z napisał/a:

A propos. Czy wiadomo coś o powrocie złoceń na fasadę Złotej Kamieniczki ?
Czy dalej się ona tak nazywa ? Bo przecież trudno białą chałupę nazywać złotą.


Z tego co wiem, nazwę "Złota Kamieniczka" wprowadzono po wojnie - w wielekroć przez mnie cytowanym "Gdańsku" Jana Kilarskiego z 1937 r., nazwą "Złoty Dom" określono Dom Opatów Pelplińskich nad kanałem Raduni. Złota Brama też nie ma niewiele złota i jakoś nikomu to nie przeszkadza. A środowisko konserwatorskie uważa, że obecna postac Domu Steffensów jest poprawna i nikt nie zamierza dokładać do niej złoceń.
 
Marek Z 

Dołączył: 12 Sty 2004
Posty: 1753
Wysłany: Pią Kwi 02, 2004 12:35 pm   

Cytat:
nikt nie zamierza dokładać do niej złoceń


Oczywiście chylę czapkę przed opinią środowiska konserwatorskiego, jednak pamiętam artykuł w prasie, który ukazał się krótko po ukończeniu renowacji fasady, autorstwa p. prof. Januszajtisa, który bardzo ubolewał nad faktem przemalowania jej na boało. Moim zdaniem, kiedy była złota - wyglądała bardziej reprezentacyjnie.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7696
Wysłany: Pią Kwi 02, 2004 12:40 pm   

W zasadzie się z Tobą zgadzam - tzn. trudno ustalic, czy bardziej reprezentacyjna była złota, ale brudnawa, czy czysta, ale odarta ze złota; najlepsza byłaby czysta i pozłocona. Chodziło mi o to, że poza zmianą szefa urzędu konserwatorskiego, w gdańskiej delegaturze PSOZ pracują ci sami ludzie, co za czasów poprzedniego szefa (Gawlickiego) i oni są z takiej postaci Domu Steffensów zadowoleni.
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Nie Kwi 04, 2004 10:44 am   

Problem tylko w tym, że teraz wiele ze scen na domu Steffensów straciło na czytelności. No i legenda ucierpiała poważnie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk