Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
z cyklu "jeszcze głupsze pytanie"
Autor Wiadomość
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pon Lis 22, 2004 9:54 am   

Zoppoter, to ni Rzeczpospolita byla slaba, to tylko zli rozbiorcy byli silni i podstepni. :hihi:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pon Lis 22, 2004 10:54 am   

Proszę złożyć tu zaraz samokrytykę! :hiihihi:
 
 
dago 


Dołączył: 04 Maj 2004
Posty: 155
Wysłany: Pon Lis 22, 2004 11:39 am   

Po wypowiedzi Zoppotera, "O ile o okresie ostatnich Jagiellonów....... " z którą jak i z poprzednimi, też w zasadzie się zgadzam, kolejne cztery posty (w tym Zoppotera......solidarność???) były kompletnie niepotrzebne. Myślę że to będzie ostatni post.
Dziękuję za wyrazenie Waszaj opinii, to też dla mnie nauka. A że nie po "mojej myśli" hmmmm.....przecież nie chodziło a wzajemne adorowanie się, nieprawdaż? :mrgreen:

Pozdrawiam
_________________
"śmieciarz historyczny to brzmi dumnie"..:-)
 
 
luka 
urbs Gyddanyzc


Dołączył: 30 Lis 2004
Posty: 171
Wysłany: Pią Paź 07, 2005 5:19 pm   

Cytat:
Zoppoter, to ni Rzeczpospolita byla slaba, to tylko zli rozbiorcy byli silni i podstepni. :hihi:


Jak rozumiem wg niektórych zaborcy byli słabi i mili.

Cytat:
Państwo wykończone ekonomicznie przez Jana III Sobieskiego, który zmarnował finanse państwa na wojny religijne poza Polską


Masz na myśli wyprawę pod Wiedeń? Jeżeli tak to się mylisz. Pozwól na mały cytat "Lubo Wiedeń zginie, lubo się obroni, wszystko to nam nie na rękę będzie; bo lepiej w cudzej ziemi, o CUDZYM CHLEBIE ,w asystencyjej wszystkich sił Imperii, nie tylko samego cesarza, wojować; aniżeli samym się bronić i o swym chlebie – stwierdził król w liście do hetmana Sieniawskiego". Tak się składa, że koszty tej wyprawy poniósł cesarz z Sobieski jeszcze na tym zarobił, ponieważ Polakom przypadły łupy z obozu Kara Mustafy. Biorąc pod uwagę niewielkie straty pod Wiedniem (prawdop. niecałe 1000 Polaków) to nie ma co narzekać.
_________________
"Czyny niezaistniałe wywołują często katastrofalny brak następstw"
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pią Paź 07, 2005 5:32 pm   

luka napisał/a:

Cytat:
Państwo wykończone ekonomicznie przez Jana III Sobieskiego, który zmarnował finanse państwa na wojny religijne poza Polską


Masz na myśli wyprawę pod Wiedeń? Jeżeli tak to się mylisz.


Zauwazyłeś, że uzyłem liczby mnogiej? Siłą rzeczy nie mogło to dotyczyc jednej wyprawy pod Wiedeń...

Miałem na mysli późniejsze wojny w ramach "Ligi Świętej".
 
luka 
urbs Gyddanyzc


Dołączył: 30 Lis 2004
Posty: 171
Wysłany: Pią Paź 07, 2005 5:33 pm   

Cytat:
Gdańsk pozostając w granicach Rzeczypospolitej posiadał dużą autonomię z prawem bicia własnej monety.


Czy prawo bicia monety jest przesłanką by uznać Gdańsk za Jagiellonów i Wazów za Wolne Miasto? W takim razie dlaczego nie uznać, że taki status miało np. miasto Wschowa gdzie bito monetę od 1404 roku? A może Wolnym Miastem był Poznań gdzie bito własną monetę od 1410 roku? A może Bydgoszcz lub Nowy Sącz były Wolnym Miastem?

Czym szczególnym pod względem prawnym charakteryzowała się autonomia Gdańska by uznać że Gdańsk nie wchodził w skład Polski a jedynie uznawał zwierzchność polskiego króla? Takie bym miał jako laik pytanie... :jakto:
_________________
"Czyny niezaistniałe wywołują często katastrofalny brak następstw"
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pią Paź 07, 2005 5:48 pm   

Luka. Proszę Cię bardzo o przeczytanie następujących wątków:
http://www.forum.dawnygda...F1sk+czy+danzig
http://www.forum.dawnygda...F1sk+czy+danzig
i dopiero jeżeli w nich nie znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, o zadanie ich tutaj. Zechciej przy tym podawać do jakiej i czyjej wypowiedzi odnosi się Twoje pytanie.
Proszę Cię o to dlatego, że dyskusja, którą wywołujesz była już przeprowadzona kilkukrotnie i, jak już wspominałem, nie przyniosła rozwiązania problemu.
 
 
luka 
urbs Gyddanyzc


Dołączył: 30 Lis 2004
Posty: 171
Wysłany: Pią Paź 07, 2005 5:55 pm   

Dlatego skromnie przyznałem żem partacz, laik i osoba nieobeznana w temacie "odwiecznej niepodległości" Gdańska. Dzięki w takim razie za linki i miłego weekendu czy też wochenende jak kto woli :wink:
_________________
"Czyny niezaistniałe wywołują często katastrofalny brak następstw"
 
luka 
urbs Gyddanyzc


Dołączył: 30 Lis 2004
Posty: 171
Wysłany: Pią Paź 07, 2005 5:59 pm   

Hmm te linki to chyba jednak nie do końca są na ten temat ... ale dzięki za dobrą wolę.
_________________
"Czyny niezaistniałe wywołują często katastrofalny brak następstw"
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pią Paź 07, 2005 6:03 pm   

Już zdążyłeś przeczytać, że wiesz, że nie na temat?
 
 
luka 
urbs Gyddanyzc


Dołączył: 30 Lis 2004
Posty: 171
Wysłany: Pią Paź 07, 2005 6:20 pm   

Czytałem je już kiedyś. Bardziej dotyczą spraw narodowych i nostalgii, niż dyskusji o sytuacji prawnej Gdańska (oczywiście w poruszanym kontekście) wchodzącego czy niewchodzącego w skład I Rzeczpospolitej.
_________________
"Czyny niezaistniałe wywołują często katastrofalny brak następstw"
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pią Paź 07, 2005 6:59 pm   

luka napisał/a:
Czytałem je już kiedyś. Bardziej dotyczą spraw narodowych i nostalgii, niż dyskusji o sytuacji prawnej Gdańska (oczywiście w poruszanym kontekście) wchodzącego czy niewchodzącego w skład I Rzeczpospolitej.

Lepiej tutaj poczytaj dyskusja zaczęła się od Szczecina, ale jak zwykle na tym forum zeszło na co innego - tylko tym razem nie na d... Maryny, ale na kwestie gdańsko - polskie :wink:
_________________
da, da, da...
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pią Paź 07, 2005 8:42 pm   

danziger napisał/a:
dyskusja zaczęła się od Szczecina, ale jak zwykle na tym forum zeszło na co innego - tylko tym razem nie na d... Maryny

A czy nam kiedyś tak zeszła? :%
:hihi:
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pią Paź 07, 2005 9:37 pm   

Nie, nigdy. Zazwyczaj zatrzymujemy się na styku pleców i d... :hihi:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pią Paź 07, 2005 10:40 pm   

:hihi: :hihi: :hihi:
_________________
da, da, da...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk