Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Chciałbym to wiedzieć - dworek przy ul. Ziemowita
Autor Wiadomość
knovak 
Wanoga


Dołączył: 21 Paź 2003
Posty: 1418
Wysłany: Czw Gru 08, 2005 5:52 pm   

Zgadza się, do tej pory można podziwiać tam dębowy pniak ze śladami bobrzych siekaczy. Ale tamte bobry były sztucznie zasiedlone w roku 1948 (pochodziły z Woroneża, ZSSR), zaś zdaje się pod koniec lat 60-tych zostały przeniesione do Stacji PAN w Popielnie na Mazurach. W lasach oliwskich bobry źle się czuły i nie budowały żeremi, szkodziła im popularność, stąd eksmisja. Jeden z bobrów z Doliny Radości i Doliny Bobrów zresztą zwiał i przewędrował pod Kiełpinek, gdzie bytował przez kilka lat na torfowisku. Nb. to właśnie tam nakręcono słynną scenę polowania na bobry w "Krzyżakach", kiedy to nadobna Jagna pławiła się w sadzawce nie kryjąc zbytnio swych wdzięków przed Zbyszkiem... :wink:
A teraz jak widać bobry oswoiły się z cywilizacją i wędrują same przez osiedla. Te maszerują z okolic Przegaliny, gdzie mają duże siedlisko. Widocznie zrobiło się im za ciasno...
Śmiesznie będzie jak zamieszkają w Parku Oliwskim i zaczną swoje porządki :hihi:
Miasto napuści na nie Straż Miejską? :OO
_________________
"A ja sobie jeżdżę na motorowerze i nocą na szosie łapię w worek jeże..." (Jan Krzysztof Kelus)
 
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Czw Gru 08, 2005 11:24 pm   

Cytat:
Nb. to właśnie tam nakręcono słynną scenę polowania na bobry w "Krzyżakach", kiedy to nadobna Jagna pławiła się w sadzawce nie kryjąc zbytnio swych wdzięków przed Zbyszkiem...


No popatrz, a ja już uwierzyłem w legende oliwską, że to w Dolinie Radości kręcono ową scenę.... ech mity padają
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
knovak 
Wanoga


Dołączył: 21 Paź 2003
Posty: 1418
Wysłany: Pią Gru 09, 2005 1:25 pm   

No to dotyczyło Doliny Radości i Bobrów, nie Kiełpinka, sorki za zbitkę i niejasność. I nie legenda to, opieram się na informacjach rozpowszechnianych drukiem przez Trójmiejski Park Krajobrazowy.
_________________
"A ja sobie jeżdżę na motorowerze i nocą na szosie łapię w worek jeże..." (Jan Krzysztof Kelus)
 
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Nie Gru 11, 2005 10:38 pm   

pumeks napisał/a:
dla tych którzy się zachwycili mapą - przecież to jest fragment ze strony Adama Kromera o Oliwie

a gdyby Akaradus miałby jej większy i lepszy skan...? :wink:
 
Akaradus 
Specjalista


Dołączył: 06 Cze 2004
Posty: 43
Wysłany: Pon Gru 12, 2005 7:10 pm   

Cytat:
a gdyby Akaradus miałby jej większy i lepszy skan...?


Moja mapa pochodzi własnie ze strony Adama Kromera, więc jest taka sama :) . A swoją drogą, czy naprawde nikt nie wie nic więcej o tym dworku? Może bym poszukwał informacji o nim w jakiś archiwach....tylko właśnie w jakich? I ciekawe czy by mi je udostępniono :???:
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Gru 14, 2005 12:21 pm   

Zacznij od biura miejskiego konserwatora zabytków w wozowni obok Generalkommando. Ja się z tym człowiekim mieszkającym w okolicach jeszcze nie widziałem. Jakby co bede o Twoim pytaniu pamiętał.
 
Akaradus 
Specjalista


Dołączył: 06 Cze 2004
Posty: 43
Wysłany: Sro Sty 04, 2006 4:11 pm   

Byłem dzisiaj u konserwatora zabytków w baszcie kotwiczników :D . Jedyne co mieli to dwa zdjecia dworku z 1989r., ale i to mnie bardzo ucieszyło. Widać, że dworek musiał niegdyś być naprawdę ładny-piękna weranda, okna z okiennicami podobnie jak w dworku Sierakowskich w Sopocie, facjatka z ciekawymi płaskorzeźbami po bokach przypominających talerze (nie wiem, moze to się jakoś fachowo nazywa) no i oczywiscie pozostałości ogrodu, który na zdjęciach był ciekawy, a jaki dopiero musiał być przed laty, gdy mieszkał tam mistrz projektowania ogrodów (z ksiazki adresowej Gdańska z 1938r.). Szkoda że po wojnie zamienili go na małe mieszkania dla niższych warstw, dobudowali szpetne przybudówki, ogród zaniedbano...ehh...a dzisiaj nie pozostała z dworku nawet cegła :cry: ....oczywiście me poszukiwania nadal trwają i ciągle jestem głodny nowych informacjii o nim :)
 
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Sro Sty 04, 2006 11:57 pm   

I nie skopiowałeś dla nas??? :yyy:
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
Akaradus 
Specjalista


Dołączył: 06 Cze 2004
Posty: 43
Wysłany: Czw Sty 05, 2006 4:21 pm   

Nie mam skanera :cry: ...poza tym mam kserokopię tych zdjęć, która i tak jest w kiepskiej jakości.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk