Z okazji Święta Gdyni miasto organizuje w sobotę 16 lutego pieszą wycieczkę śladem zabytków w rejonie portu. Początek o godz. 11 w Klubie Filmowym przy ul. Waszyngtona 1, gdzie będzie można usłyszeć ilustrowaną gawędę inż. arch. Bohdana Szermera i Sławomira Kitowskiego o budowie Portu Gdynia i obejrzeć krótkie etiudy o Gdyni (w Klubie Filmowym jest tylko 90 miejsc, dlatego obowiązują zaproszenia, które bezpłatnie można otrzymać w biurze prasowym Urzędu Miasta: pokój 202 w godz. 8-16).
Potem Robert Hirsch poprowadzi uczestników śladem portowych zabytków. Początek pieszej wycieczki o godz. 13 na placu Kaszubskim przy pomniku Abrahama. Każdy wycieczkowicz otrzyma ilustrowany przewodnik po najciekawszych gdyńskich zabytkach w rejonie portu, który ukaże się w najbliższy piątek jako wkładka do "Ratusza", bezpłatnego informatora wydawanego przez gdyński magistrat.
i jeszcze artykuł:
Cytat:
Budynki portowe raczej nie kojarzą się z walorami historycznymi. Tymczasem aż cztery obiekty w gdyńskim porcie figurują w rejestrze zabytków, a jeden z nich właśnie odzyskał dawny blask
- Gdyński port, którego budowa ruszyła w latach 20. ubiegłego wieku i zapoczątkowała powstanie nowoczesnego miasta, do dziś stanowi ważne dziedzictwo naszej architektury. Zachowane obiekty przemysłowe obrazują różne odmiany typowego dla Gdyni modernizmu - mówi Robert Hirsch, miejski konserwator zabytków.
W porcie znajdują się cztery obiekty wpisane do rejestru: wzniesiony w latach 30. magazyn "H" przy ul. Polskiej 17 (jego architektura jest połączeniem estetyki konstruktywizmu i umiarkowanego modernizmu), elewator zbożowy na nabrzeżu Indyjskim (przez znawców uznawany za wyjątkowo ciekawy przykład funkcjonalizmu kubicznego) oraz najbardziej znany Dworzec Morski (dawne miejsce odpraw pasażerów transatlantyków) oraz przylegający do niego magazynem tranzytowym.
- Sukcesywnie odnawiamy wszystkie cztery obiekty. Dworzec Morski jest już wyremontowany, w tym roku planujemy odrestaurowanie elewacji magazynu "H" - zapowiada Walery Tankiewicz z Zarządu Morskiego Portu Gdynia. - Właśnie zakończyliśmy ponad trzyletni remont elewatora zbożowego. Prace polegały głównie na wymianie elewacji. Skuto płytki z piaskowca, sprowadzone w latach 30. z Włoch i położono nową elewację odtwarzającą pierwotny wygląd obiektu. Remont, który odbywał się pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków, pochłonął 3,5 mln zł.
Potężny elewator zbożowy (ma prawie 50 tys. mszesc. kubatury) został wzniesiony według projektu architektów Michała Paszkowskiego i Bolesława Szmidta. Do użytku oddano go w 1937 r. Obsłudze eksportu i importu zboża służyły magazyny do czyszczenia i sortowania ziarna oraz ogromne silosy. Do II wojny światowej pełnił głównie funkcję magazynu tranzytowego dla krajów naddunajskich. Dziś jest częścią Bałtyckiego Terminalu Zbożowego.
Wysłany: Pią Lut 22, 2008 10:00 pm Przewodnik po portowych zabytkach w formacie pdf do pobrania
Cytat:
Każdy wycieczkowicz otrzyma ilustrowany przewodnik po najciekawszych gdyńskich zabytkach w rejonie portu, który ukaże się w najbliższy piątek jako wkładka do "Ratusza", bezpłatnego informatora wydawanego przez gdyński magistrat.
Czy wszystkie opisane miejsca są ogólnodostepne? Nigdy nie dotarłam na te tereny - idzie wiosna, może należałoby
_________________ Czyż nie rozumie pan, że wszystko, co piękne w architekturze, osiągnięto już dawno temu? Zostało to autorytatywnie stwierdzone. (Ayn Rand "Źródło")
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum