Wysłany: Wto Paź 09, 2007 12:16 am zrazy po gdańsku
"Zrazy po gdańsku "
Składniki:
1 kg schabu bez kości,
1 pęczek włoszczyzny,
250 ml rosołu (może być z kostki),
200 ml śmietany kremówki,
1 łyżka mąki pszennej,
4 łyżki posiekanej natki pietruszki,
tłuszcz do smażenia,
sól i świeżo zmielony pieprz.
Sposób przyrządzenia:
Mięso umyć, osuszyć i pokroić na plastry. Rozbić tłuczkiem. Posolić i popieprzyć. Posypać dość obficie natką pietruszki. Zrazy zwinąć i obtoczyć w mące. Obwiązać bawełnianą nitką. W rondlu rozgrzać tłuszcz. Obsmażyć na nim zrazy ze wszystkich stron na złoty kolor. Włoszczyznę obrać, umyć i osuszyć. Marchew, seler i pietruszkę pokroić w "zapałkę". Porę drobno posiekać. Warzywa dodać do mięsa. Zalać rosołem i śmietaną. Dusić na wolnym ogniu do miękkości mięsa (ok. 30 min.). Zrazy wyjąć i pozostawić do wystudzenia. Zdjąć nitkę. Sos przetrzeć przez sito. Zagęścić mąką (tylko wtedy, gdy jest zbyt rzadki). Doprawić solą i pieprzem. Mięso na powrót włożyć do sosu. Razem dusić jeszcze przez ok. 5 min.
Podawać z kaszą gryczaną lub jęczmienną i surówką. Doskonale smakuje z kiszonym ogórkiem.
Wysłany: Wto Paź 09, 2007 12:21 am Ryba po gdańsku
Ryba po gdańsku
Składniki
60 dag ryby (karpia lub sandacza)
8 dag słoniny lub wędzonego boczku
3 dag masła
60 dag ziemniaków
cebula
strąk marynowanej papryki
pomidor
pół szklanki śmietany
łyżka mąki
sżl i pieprz
Przygotowanie
Rybę umyć, odfiletować, ponacinać i naszpikować plasterkami słoniny lub boczku. Rondel lub naczynie żaroodporne wysmarować masłem, wyłożyć plastrami ugotowanych ziemniaków, ułożyć rybę, obrany ze skórki i pokrojony w ósemki pomidor oraz paseczki papryki, przyprawić solą i pieprzem, polać lekko roztopionym masłem i wstawić do gorącego piekarnika na 40 minut. W połowie pieczenia potrawę zalać kwaśną śmietaną rozmieszaną z mąką. Podawać z pikantną surówką.
Wysłany: Wto Paź 09, 2007 12:28 am Śledzie po gdańsku
Śledzie po gdańsku
50 dag śledzi solonych
1/2 l mleka
15 dag jabłek
150 ml białego wytrawnego wina
2 żółtka
sól
Śledzie przygotować jak śledzie w oliwie, namoczyć w mleku.
Jabłka umyć, obrać, przekroić na pół, wydrążyć gniazda nasienne, zetrzeć na tarce o dużych otworach, skropić sokiem z cytryny.
Wino zagotować, wlewać powoli do roztartych z przyprawami żółtek szybko mieszając trzepaczką.
Następnie połączyć z jabłkami, doprawić do smaku.
Śledzie zwinąć w ruloniki, ułożyć na półmisku i polać przygotowanym sosem.
Golonki opalić z pozostałości sierści, oskrobać, dokładnie umyć. Włożyć do wrzącej osolonej wody, przykryć; gotować do miękkości (około 1 1 godziny).Do gotującej się golonki dodać na pół godziny przed końcem gotowania: pokrajaną cebulę, oczyszczony i pokrajany w półpierścienie por, koncentrat pomidorowy, paprykę, kminek pieprz i sól. Po ugotowaniu podawać z grochem purée.
Wysłany: Wto Paź 09, 2007 12:34 am SCHABOWY PO GDAŃSKU
SCHABOWY PO GDAŃSKU
40-50 dag schabowych kotletów bez kości
3 łyżki mąki pszennej
3/4 szklanki śmietany kremówki
garść posiekanej zieleniny (kolendra,
estragon, natka pietruszki, szczypiorek) sól
1-2 ząbki czosnku
pieprz cayenne lub mielona papryka
sok z cytryny
oliwa lub olej do smażenia
Czosnek zmiażdżyć lub zetrzeć na tarce albo drobno posiekać. Mięso pokroić na paseczki, natrzeć sokiem z cytryny, rozdrobnionym czosnkiem, warzywną przyprawą i pieprzem. Zawinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki przynajmniej na godzinę. Kotlety obtoczyć w mące i usmażyć na złoty kolor. Śmietanę lekko ubić ze szczyptą przyprawy, dodać do mięsa i podgrzać na małym ogniu, stale mieszając i nie dopuszczając przy tym do wrzenia. Dodać zieleninę i dobrze wymieszać. Podawać najlepiej z ryżem.
Wysłany: Wto Paź 09, 2007 12:36 am Zupa z dorsza po gdansku
Zupa z dorsza
Jest lekka i ma bardzo łagodny smak. Dorsza można zastąpić mintajem bądź inną delikatną rybą morską.
Składniki:
* 1/2 kg filetów z dorsza
* 2 szklanki rosołu (instant)
* 3 marchewki
* 2 pietruszki
* Por
* Cytryna
* Natka pietruszki
* Pieprz biały
Sposób przyrządzania:
Filety namoczyć w soku z cytryny. Warzywa pokroić i wrzucić na 5 min. do wrzącego rosołu. Dorsza podzielić na małe kawałki, dodać do zupy i gotować na wolnym ogniu przez kolejne 5 min. Pod koniec gotowania doprawić pieprzem. Natkę najlepiej dodawać tuż przed podaniem.
Przepisy pochodzą w większej części z własnych zbiorów przepisów, pozostałe z internetu. Niektóre z nich mają niepodważalny gdański rodowód np. kminkówka, wódka gdańska lub zupa z wiśni czy śledzie po gdańsku. Innym w fachowej literaturze nadano gdański przydomek, aby odróżnić je od innych podobnego typu dań.
Na przykład istnieje bardzo wiele sposobów na sporządzenie zupy rybnej poczynając od rosyjskiej uchy (w odmianie rostowskiej lub "trojnoja ucha"), poprzez węgierskie halaszle (odmiany: dunajska, cisajska i balatońska), francuskie bouillabaisse (również wielu odmianach: klasyczna z Marsylli - bouillabaisse marseillaise czy bouillabaisse de poulet - specjalność regionu Cote d'Azur .), hamburską zupę z węgorza - hamburger Aalsuppe (znana jest jej kaszubska odmiana z szyjkami rakowymi) aż po różne tajskie, chińskie i japońskie i wiele innych odmian zupy rybnej.
Każda z tych zup różni się składnikami, ich proporcjami użytymi przyprawami i sposobem przygotowania i podania. Tak więc autor (może gdańszczanin?) zupy z dorsza dla wyróżnienia jej od innych nadał jej przydomek "po gdańsku" i nazwa ta jest używana. Natomiast czym różni sie od zupy z dorsza "zwykłej" - np rybackiej po szwedzku zobacz i oceń sama. Smacznego!!!
Skład:
250g filetów z morszczuka (odmiana dorsza)
250g filetów z dorsza
11/2 szklanki mleka
1 cebula
1 marchewka
1 pietruszka
natka pietruszki
pieprz i sól
Sposób wykonania:
Marchew, pietruszkę oraz cebulę obrać pokroić, ugotować w wodzie, przyprawić solą i pieprzem. Umyte filety z dorsza i morszczuk gotować w mleku przez około 5 minut na małym ogniu. Wyjąć i przełożyć do ugotowanych jarzyn. Mleko odparować do około 2/3 objętości, dodać do wywaru z jarzynami i rybą. Pogotować przez kilka minut na małym ogniu. Posypać posiekaną natką pietruszki.
Mieszkajac w Lübecku ,mam w moim ogrodzie jedno drzewo z gatunku Danziger kantapfel.Gatunek ten zaliczany jest do bardzo starych odmian,jego jablka sa jednak bardzo smaczne.
orginalna gdanska recepta na " Kartoffelflinsen " -
po mojemu placki ziemniaczane .
2 1/4 do 2 1/2 kg. kartofli
2 lyzki stolowe soli
3 jajka , troche tluszczu ( tez moze byc tluszcz kokosowy )
starte ziemnaki zmieszaj z sola i lyzka nakladaj na goracy tluszcz , nigdy nie za duzo tluszczu
flinsen-placki nigdy nie przewracac na druga strone zanim nie beda brazowe , inaczej znowu beda miekkie .
jezeli dodajesz mleko lub w mleku namoczony chleb , dodaj tez jajka lub backin Dr.Oetkera , inaczej ciasto bedzie za twarde.
jezeli flinsen maja byc jako danie obiadowe , trzeba dodac 3 do 4 jajka aby te placki byly bardziej sytne .
dodatki : gotowane owoce , zielona salata lub tylko cukier .
to jest recepta na placki ziemniaczane z Gdanska lata wojenne .
wydrukowana w najnowszym DH 2008 .
Temat się chyba wyczerpał. A ja tymczasem kilka dni temu kupiłem w księgarni taką oto książkę.
kucharska.jpg
Plik ściągnięto 19337 raz(y) 26,57 KB
_________________ "(...) lecz ta jedyna której strzeże
liczba najbardziej pojedyńcza
jest tutaj gdzie cię wdepczą w grunt
lub szpadlem który hardo dzwoni
tęsknocie zrobią spory dół"
Temat się chyba wyczerpał. A ja tymczasem kilka dni temu kupiłem w księgarni taką oto książkę.
Nie jest to wprawdzie ta księga o której wspominałem ale ten obrazek jakoś mi się kojarzy że znajdował się w tej księdze pozatym wszystko było zapisane niemieckim alfabetem gotyckim
Po długim okresie nie zawinionego niebytu witam wszystkich serdecznie
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum