Wysłany: Sro Lip 19, 2006 11:21 am Geneza nazwy Gdańska,Gdyni
Witam,
Jestem z Łodzi (ale za kilka miesięcy przeprowadzam się do Gdyni). Prawdopodoobnie był już na tym forum taki temat, ale proszę o pomoc:
Chodzi o genezę nazwy "Gdańsk". Coś mi się kiedyś obiło o uszy, że pochodzi ona od nazwy "k'dansk", po duńsku "tam gdzie Duńczycy". Są jakieś inne hipotezy, wytłumaczenia?
Jeśli ktoś zna genezę nazwy "Gdynia" to również byłbym wdzięczny.
Gdzieś - bodaj w pierwszym tomie "Historii Gdańska" pod red. Cieślaka - czytałem, że obie nazwy pochodzą od jakiegoś prasłowiańskiego słowa, formantu, czy inszej słownej części "gd" czy "gda" oznaczającej wodę, teren podmokły albo coś w tym rodzaju.
Tak jak napisał Danziger-dokładne wytłumaczenie genezy nazwy Gdańska mozna odnaleźć w pierwszym tomie Historii Gdańska w rozdziale "Nazwy Gdańska i jego dzielnic" str.15-23.
Autorzy wspominają także o Gdyni.Jej nazwa pochodzi od potoku o nazwie "Gdynia". Jak wyżej napisał Danziger w przypadku Gdańska i Gdyni nazwy wywodzą się od bazy -gd- co oznacza "wilgoć,woda".To tak w wielkim skrócie , w książce jest to bardzo obszernie wyjaśnione.[/b][/i]
W założonej w 1928 r. postanowieniem burmistrza Augustyna Krauze Księdze Pamiątkowej Gdyni możemy przeczytać: Dzisiejsze miasto G d y n i a nazwę swą wzięło prawdopodobnie od wioski Kedkino /Gdina – Gdynia/, którą książe Pomorski Swantopełk II. w dniu 23. kwietnia 1224 roku darował klasztorowi w Oliwie wzgl. OO. Cystersom, zawiadamiającym wówczas tym klasztorem. A zatem liczy istnienie wioski Gdynia od początku XIII. wieku.
Z pewnością stwierdzają odnośne dokumenty w roku 1253 istnienie Gdyni /Gdina/ jako wioski należącej do parafji oksywskiej. Wówczas Gdynia była wioską pańską /rycerską/ panów z Ruszocina.
3.jpg
Plik ściągnięto 17835 raz(y) 25,5 KB
Ostatnio zmieniony przez Gdynka Czw Lip 20, 2006 3:41 pm, w całości zmieniany 1 raz
Wyjaśnienie także w Encyk. Gdyni: wg językoznawców Gdynia jest słowiańską nazwą miejscowo topograficzną, pochodzącą od hipotetycznego przymiotnika*, oznaczającego mokry, podmokły, bagienny teren z formantem -ynia.
*tu zapis jak na załączniku
A co do nazwy Gdańsk to jest też inna wersja:
Gdanisko, dansker, danzker – wieża ustępowa (pełniąca funkcję latryny).
Występowała w zamkach średniowiecznych (przede wszystkim krzyżackich).
_________________ Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy
A co do nazwy Gdańsk to jest też inna wersja:
Gdanisko, dansker, danzker – wieża ustępowa (pełniąca funkcję latryny).
Występowała w zamkach średniowiecznych (przede wszystkim krzyżackich).
Nazwa Gdańsk (czy też jej ówczesna forma) jest wcześniejsza niż gdaniska. Najstarsze gdaniska/danskery powstały w 2 połowie XIII w. przy zamkach w Malborku, Bałdze, Lochstedt, Królewcu i Grudziądzu. Katalog gdanisk można znaleźć w artykule: Adama Chęcia, "Gdaniska jako element architektury militarnej zakonu krzyżackiego", Archaeologia Historica Polona, t. 6, 1997, s. 138. Jakby ktoś chciał to mogę temat rozwinąć, ale chyba w innym wątku ;)
_________________ "Czyny niezaistniałe wywołują często katastrofalny brak następstw"
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum