Wysłany: Wto Wrz 20, 2005 10:57 am Wystawa o niemieckim studenckim ruchu antyfaszystowskim
Właśnie dostałem zaproszenie na wystawę pt. "»Biała Róża« - Studencka grupa oporu przeciwko Hitlerowi Monachium 1942/1943", która zostanie otwarta 12.10.br o godz 18.
Wystawie towarzyszy projekcja filmu "Sophie Scholl - ostatnie dni". Mam dwa rektorskie zaproszenia do wymiany na bilety do "Neptuna" na 20.00 13.10.br.
Ale żeby nie było za łatwo, zaproszenie można wygrać w konkursie, który niniejszym ogłaszam. Pytanie konkursowe brzmi: Jak liczna była grupa niemieckich studentów - antyfaszystów, którym będzie poświęcona wystawa?
Oczywiście trzeba zgadnąć na podstawie intuicji i znajomości historii. Zaglądanie do internetu w tej sprawie jest poniżej godności Rzygacza
W konkursie mogą wziąć udział osoby, które mają ochotę wybrać się na film - pozostałych proszę o wstrzymanie, bo się bałagan zrobi
Zaproszenia wygrają dwie osoby, które będą najszybciej najbliżej prawidłowej odpowiedzi
To czekam
Niecodzienne spotkanie z historią czeka dziś trójmiejskich studentów. Do Gdańska przyjeżdża Franz J. Müller, który współtworzył studencką grupę oporu Biała Róża, która działała w hitlerowskich Niemczech
Franz J. Müller należał do kilkunastoosobowej grupy studentów Uniwersytetu Monachijskiego, którzy postanowili zwalczać hitlerowski reżim. Przyjaciele założyli grupę oporu, którą nazwali Biała Róża. Między 1942 a 1943 rokiem rozrzucali setki ulotek i wypisywali na ścianach hasła demaskujące i piętnujące nazistowską władzę (m.in. okrucieństwa wobec narodu polskiego). Wzywali Niemców do buntu. Gdy grupę zdekonspirowano siedmiu studentów zostało straconych.
Wśród ocalonych był Franz J. Müller. Wspólnie z pozostałymi przy życiu kolegami założyli fundację Biała Róża. Fundacja w ramach trwającego właśnie Roku Polsko-Niemieckiego realizuje projekt "Rozerwij płaszcz obojętności". Do końca roku w kilku większych miastach Polski odbędzie się cykl imprez związanych z historią monachijskich studentów.
W Gdańsku Franz J. Müller najpierw spotka się ze studentami Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Gdańskiej. Jak zapewnili organizatorzy, obydwa spotkania są otwarte dla wszystkich chętnych. Następnie Müller wspólnie z Władysławem Bartoszewskim, byłym ministrem spraw zagranicznych RP, na dziedzińcu Politechniki Gdańskiej otworzy wystawę dokumentującą działalność Białej Róży. Ekspozycję pamiątek po niemieckich studentach uzupełnią tablice poświęcone polskiemu ruchowi oporu.
Jutro o godz. 20 w kinie Neptun w Gdańsku odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu fabularnego (bilety w cenie 10 zł) w reżyserii Marca Rothemunda pt. "Sophie Scholl - ostatnie dni". Tytułowa Sophie należała do Białej Róży, jej brat Hans był jednym z założycieli grupy. Obydwoje zostali straceni. Słowo wstępne wygłosi Adam Krzemiński, publicysta "Polityki", znawca problematyki niemieckiej.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum