_________________ Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
Po latach jałowych dyskusji Gdańsk będzie miał pierwszy zwodzony most. I to nie byle jaki. Na Wisłoujściu ruszyła budowa kilkudziesięciometrowej przeprawy do twierdzy. To jedna z najważniejszych inwestycji rozpoczynających przywracanie miastu jego dawnego charakteru
Niegdyś zwodzone mosty były w Gdańsku codziennością, dlatego miasto nad Motławą często porównywano z Amsterdamem. Wszystkie zniszczyła jednak wojna. Po pół wieku wreszcie wrócimy do tradycji. Budowany właśnie na Wisłoujściu most będzie miał 35 metrów długości i sześć metrów szerokości. Jego nośność to 50 ton. Oznacza to, że będą mogły po nim jeździć nawet turystyczne autokary. Most powstanie na zewnętrznej fosie. Prawdopodobnie właśnie tutaj cumowały polskie okręty wojenne, które 27 listopada 1627 roku uczestniczyły w bitwie pod Oliwą. Dotąd, przez ponad pół wieku, nie można było zwiedzać tego miejsca, ponieważ drogę zagradzał kiepski mostek, który ledwie dało się sforsować małym fiatem. Przed budową rozebrano go a tuż obok postawiono tymczasowy tzw. most Baileya (wojskowy most o stalowej konstrukcji)
- Żeby odtworzyć most, sięgnęliśmy do planów przeprawy, jaka funkcjonowała tu na początku XIX wieku. Odnaleźliśmy je w archiwum w Marburgu. Studiowaliśmy też ryciny twierdzy z XVII wieku i przyglądaliśmy się mostom funkcjonującym do dziś na Żuławach i w Amsterdamie. Założeniem było, aby stworzyć coś, co na pierwszy rzut oka nie będzie się różnić od konstrukcji sprzed ponad 200 lat - mówi nadzorujący projekt Jacek Kamiński z ZDiZ .
- Powstanie zwodzonego mostu umożliwiły prace rewitalizacyjne przy Twierdzy Wisłoujście i wpisanie jej na listę UNESCO - podkreśla dyrektor Mieczysław Kotłowski z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. - Chcieliśmy stworzyć coś, co miałoby odpowiednie parametry, otworzyłoby drogę wodną wokół Wisłoujścia i mieściło się w zaleceniach konserwatorskich.
Dyrektor Adam Koperkiewicz z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska: - To jedna z najważniejszych inwestycji, które umożliwią przywrócenie dawnego kolorytu Gdańska. Dobrze się stało, że zdecydowano się nie na prowizorkę, tylko na odtworzenie przeprawy, jaka niegdyś tutaj funkcjonowała. Ten most to także ważny element bezpieczeństwa twierdzy. Na noc będziemy go podnosić, zabezpieczając się przed wizytami wandali i rabusiów.
Całość inwestycji będzie kosztować 2 mln 600 tys. złotych, pieniądze pochodzą z budżetu miasta. Termin ukończenia budowy to wrzesień 2006 roku. Wykonawca obiecał jednak, że odda przeprawę przed sezonem turystycznym - w czerwcu. Duży most przy zewnętrznych szańcach to tylko jeden z kilku, jakie istniały przed wiekami w Twierdzy Wisłoujście. Drogowcy mają nadzieję, że w przyszłości uda im się odtworzyć małą kładkę, sąsiadującą z murami twierdzy. A potem przyjdzie czas na kolejne mosty. Tym razem w już centrum miasta.
Jak w Amsterdamie
Przez wieki większość gdańskich mostów była zwodzona. Dzięki temu miasto mogło funkcjonować jako port. Okalające je kanały mogły służyć do żeglugi - handlowej i turystycznej. Pod tym względem mieliśmy wiele wspólnego z Amsterdamem. Gdańskie mosty uległy zniszczeniu podczas działań wojennych w 1945 roku. Po wojnie wszystkie zamieniono na konstrukcje stałe. Motława i kanały umarły. Z prostego powodu. Niskie kładki paraliżują do dziś jakąkolwiek żeglugę. Pierwsze głosy w sprawie przywrócenia miastu systemu zwodzonych mostów pojawiły się już w 1987 roku - podczas wizyty Papieża. Wtedy okazało się, że gdyby most Zielony, zamykający Długi Targ, był zwodzony, znacznie łatwiej byłoby zorganizować wizytę - powracający z Westerplatte Jan Paweł II mógłby wsiąść do samochodu bezpośrednio po zejściu ze statku.
W 1994 roku, wyremontowano most Zielony, prace wykonano w taki sposób, że w każdej chwili można go przerobić na podnoszony (zakonserwowano jego ocalałe elementy ruchome). Wtedy też Rada Miasta przegłosowała projekt przywrócenie do pierwotnej funkcji mostów: Zielonego, Krowiego, Popielnego, Stągiewnego, Rogoźników, Toruńskiego i Kamieniarskiego. Skończyło się tylko na projekcie. Temat pojawił się ponownie pięć lat temu, podczas budowy gdańskiej mariny, kiedy okazało się, że stały most Stągiewny i most Kamieniarski blokują jej rozwój.
I oby faktycznie był to pierwszy z kolejnych zwodzonych mostów...
_________________ Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
Ciekawe jak to będzie wyglądać. Nośność 50 ton i konstrukcja sprzed 200 lat.
Ja tam wolę,aby autobusy pozostawały poza zewnętrzynm wieńcem Twierdzy Wisłoujście, bo jakoś nie wyobrażam sobie wjazdu wysokiego autokaru tą alejką zabytkowych drzew.
A Twierdza nam pięknieje.
Poniżej zamieszczam lotnicze zdjęcie Wisłoujścia które otrzymałem dzięki uprzejmości pewnego Tomka z Pruszcza oraz jego brata - szefa pruszczańskiego aeroklubu (jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam ).
Aby pokazać ile już wykonano zamieszczam także fotę sprzed kilkuuuuu... lat.
wisloujscie2.jpg
Plik ściągnięto 14976 raz(y) 45,71 KB
wisłoujście3.jpg COPYRIGHT - VFR photo
Plik ściągnięto 14976 raz(y) 45,58 KB
_________________ Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
Mam nadzieje że tego lata będzie już można ją zwiedzać
Wiem,że zdrowo być optymistą, ale w to nie wierzę. To jeszcze potrwa.
Tak powinny być uporządkowane wszystkie gdańskie forty, łącznie z Górą Gradową. Zarośnięte forty nie są ani atrakcyjne,ani odczytywalne w terenie.
Informuję, że leje się sporo betonu przy budowie nowego mostu zwodzonego.
Znowu bedzie kicha Czy publicznie pokazano gdzies projekt tego mostu, jakieś studium krajobrazowe?
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum