Wysłany: Sro Lis 23, 2005 9:03 pm Stare groby ze Straszyna
Witam! Chcielibyśmy, tj. Yarecque i ja, podzielić z Wami wrażeniami z naszego wspólnego wypadu do Straszyna, gdzie trafiliśmy na niewielkim wzniesieniu za tamtejszym kościołem na oryginalną drogę krzyżową (głazy) oraz parę porozrzucanych między nimi grobów rodziny Tiedemannów (zdaje się, że raz już się pojawił jakiś niewielki wątek o nich,prawda?). Pewnie to nic odkrywczego, ale może to będzie zaczyn większego tematu? W każdym razie za parę chwil na forum pojawią się fotki, a także opisy, co widnieje na grobach. Może ktoś dorzuci coś od siebie na ten temat? Może ktoś wie coś więcej o tej rodzince? Pozdrawiamy!
A teraz obiecane teksty z nagrobków (napisy na fotkach 08 i 09 sa wystarczajaco czytelne)
zdjęcie 05 (dolna, przełamana część pomnika, którego górną część jest na zdjęciu 04):
Helene
MacLean of Coll,
geb. von Tiedemann;
geb. 25.Januar 1834 Danzig,
gest. 25. Dezember 1931 Roschau
zdjęcie 04:
Lauchean Almonde
MacLean of Coll
geb. 1. Januar 1845 zu Danzig
gest. 17.Dezember 1912 zu Roschau
Aha! I jeszcze jedno!
Zastanawiam się, czy to automatycznie zrobiłem, czy nie, w każdym razie przepisując daty śmierci - tam gdzie dwa razy pada grudzień, odruchowo napisałem "Dezember" przez "z" (z niemiecka, oczywiście:)
Nie jestem pewien, ale na zdjeciach chyba widnieje "December" przez "c"
Taki mały szczególik. W końcu MacLean of Coll nie brzmi jak typowe niemieckie nazwisko
Znalazłem dwie miejscowości, które najprawdopodobniej odpowiadają owemu Roschau, obydwie zresztą leżą tuż koło siebie. Myślę to o Rościszewie i o Rościszewku. Są to wsie (odp. 250 i 300 osób dziś), leżące w powiecie gdańskim, gmina: Trąbki Wielkie. Dla ciekawskich podpowiem, że leżą one na wschód od drogi 222, jak jedzie się z Trąbek Wielkich do Skarszew (najlepiej to po prostu posłużyć się chyba http://mapa.szukacz.pl/ ). Na planie WMG z 1940 zlokalizowałem z całą pewnością maleńką osadę Klein Roschau, natomiast na południe od niej (parę kilometrów) chyba znajduje się także Gr.Roschau, ale - na nieszczęście - miejscowość jest na zgięciu mapy i nie jestem pewien, czy dobrze odczytałem.
Znam dobrze ten cmentarz - mieszkalem w poblizu kilkanascie lat bylo tam kiedys znacznie wiecej grobow ale ze wzgledu na cenny marmur zostaly zniszczone jeszcze przed budowa Kosciola w jego wejsciu po lewej stronie znajduje sie tablica pamiatkowa ufunowana przez syna Jana von Tiedemanna mieszkajacego w poblizu Hamburga chetnie sluze dalszymi informacjami na ten temat.
Sympatycznie Jak jeszcze raz sie tam wybierzemy, to oczywiscie odszukamy ta tablice (tym razem sie troche spieszylismy i ja przeoczylismy
Jesli chodzi o dalsze konkrety o Tiedemannach, to moze sie czyms podzielisz? Chociazby ogolnie, skad oni, od kiedy byli w Straszynie, co tam mieli itp. A może jesteś w stanie podesłać nam jakieś konkretne tytuły (poza J.Muhlem , gdzie mozna by bylo wiecej na ten temat znalezc?
Wysłany: Czw Lut 18, 2016 11:25 pm Re: Stare groby ze Straszyna
Pepo napisał/a:
może to będzie zaczyn większego tematu? W każdym razie za parę chwil na forum pojawią się fotki, a także opisy, co widnieje na grobach. Może ktoś dorzuci coś od siebie na ten temat? Może ktoś wie coś więcej o tej rodzince? Pozdrawiamy!
MacLeanowie pochowani w Straszynie są potomkami Archibalda MacLeana, który musiał wyemigrować ze Szkocji jako zwolennik Karola Stuarta i w 1753 r. osiadł w Gdańsku. Lauchlan, ur. 1 stycznia 1845 w Szczerbięcinie (choć na nagrobku jest Gdańsk...) był właścicielem Rościszewa i poślubił Helene von Tiedemann. Lauchlan był synem Archibalda (urodzonego w 1806, nie tego, o którym była mowa wyżej - imiona Archibald i Lauchlan są w tej rodzinie bardzo częste) i jego małżonki Marianny Angeliki wdowy po Heinrichsdorffie, z domu von Almonde, dlatego również to nazwisko pojawia się na jego nagrobku. Nawiasem mówiąc brat Lauchlana - kolejny Archibald - brał udział w wojnie francusko-pruskiej w latach 1870/71, a wyróżnił się poprzez zajęcie Wersalu wraz z pięcioma huzarami. Bardzo dziękuję za relację z wycieczki, gdyby można prosiłbym o dostęp do zdjęć w lepszej rozdzielczości. Badam obecnie historię pruskiej gałęzi tego starego szkockiego klanu i będę wdzięczny za każdą pomoc.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum