Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Wąskotorówka na Obłużu - poszukiwane wszelkie informacje
Autor Wiadomość
Pechu 

Dołączył: 07 Lis 2005
Posty: 1
Wysłany: Pon Lis 07, 2005 8:33 am   Wąskotorówka na Obłużu - poszukiwane wszelkie informacje

Witam,
Poszukuje wszelkich informacji [m.in. fotografie, mapy z zaznaczeniem dokladnego przebiegu oraz wszelkie opisy] o waskotorowej linii kolejowej, ktora byla budowana przez Niemcow w czasie okupacji w Gdyni. Linia ta laczyla magazyny wojskowe na Pogorzu z budowanym wtedy lotniskiem na Babich Dolach. Na podstawie map topograficznych z lat 60-tych, na ktorych zaznaczona byla jako "torowisko kolei rozebranej" mozna stwierdzic ze linia ta miala swoj poczatek przy obecnych magazynach Dalmoru na Obluzu Lesnym przy ulicy Skrajnej [choc ich adres to Kusnierska 1-taka lokalna ciekawostka:-)], nastepnie przebiegala w okolicach obecnej Szkoly Podst. nr 39, w okolicach kosciola, nastepnie wspinala sie ulica Rymarska, zataczala krag omijajacy Szkole Podst. nr 6 i tzw. Kaczy Dół i mniej wiecej wzdluz obecnej Stolarskiej wspinala sie po zboczu i wchodzila na obszar Kepy Oksywskiej w okolicach obecnego kosciola przy ul. Zielonej. Nastepnie wzdluz tej ulicy biegla do pewnego miejsca w okolicach osady Rybaków, gdzie odbijala łukiem w lewo na teren obecnego lotniska. Istniejaca sciezka rowerowa wzdluz ul. Zielonej zostala poprowadzona starotorzem po tej kolejce. Innych sladow w terenie nie udalo mi sie zlokalizowac, a to za sprawa totalnego splantowania terenu wykonanego w latach 70-tych pod istniejace budownictwo mieszkaniowe.Wedlug rozmow ze starymi mieszkancami Obluza, uzyskalem sprzeczne informacje, ze 1.kolejka kursowala albo ze 2. wykonano tylko roboty ziemne natomiast toru nie zdazono polozyc. Prosze wiec o uscislenie tych informacji.
Za wszelkie info z gory dziekuje, a sprawa "gnębi" mnie juz od dluzszego czasu
P.
 
Remington1 

Dołączył: 09 Lis 2005
Posty: 47
Wysłany: Sro Lis 09, 2005 7:22 pm   

Wychowałem się na Obłużu, ale o w/w trasie nie słyszałem. Za to wiem, że linia wąskotorowa przebiegała wzdłuż plaży od torpedowni w Oksywiu do torpedowni w Babich Dołach. Pamiętam, że jeszcze 10 lat temu na plaży było wiele słupów i podkładów po tej kolejce. Obecnie, po dobrym sztormie z piasku wyłaniają się kilkumetrowe odcinki torów, oraz koła z ośkami od wagoników(!).
 
 
Wolfgang 

Dołączył: 02 Wrz 2005
Posty: 9
Wysłany: Czw Lis 10, 2005 1:42 pm   

Bardzo ciekawa informacja. Pechu jeśli jesteś w posiadaniu topograficznych map Pogórza bądź Obłuża na komputerze, zapraszam na priv.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk