Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Herby w Staromiejskim
Autor Wiadomość
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Sro Kwi 06, 2005 10:51 am   

No tak... I było słowiańskie jeszcze pewnie :%
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sro Kwi 06, 2005 10:57 am   

I na jakich zrodlach sie opierac? Za duzo propagandy w tej historii, po obu stronach!
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Sro Kwi 06, 2005 10:59 am   

Grün napisał/a:
No tak... I było słowiańskie jeszcze pewnie :%


A czy to nie było jakoś tak, że jakiś gród na Długim Targu najpierw był, potem "się" spalił, a potem krzyżacy lokowali Rechtstadt? Ale może cos namieszałem...
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7696
Wysłany: Sro Kwi 06, 2005 11:20 am   

Zoppoter napisał/a:
A czy to nie było jakoś tak, że jakiś gród na Długim Targu najpierw był, potem "się" spalił, a potem krzyżacy lokowali Rechtstadt? Ale może cos namieszałem...

To nie ty namieszałeś, to archeolodzy i historycy :%
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Sro Kwi 06, 2005 8:01 pm   

pumeks napisał/a:
Twierdzenie że okręt z gwiazdą był herbem Gdańska jest nieuzasadnione. Owszem, jest pieczęć mieszczan Gdańskich (znana od XIII wieku) z wyobrażeniem okrętu - ale takiej pieczęci używano nadal, w okresie krzyżackim i nawet dużo później, kiedy Gdańsk miał NA PEWNO herb z dwoma krzyżami, potem z dwoma krzyżami i koroną. A więc nie sądzę, żeby istniała tożsamość statek na pieczęci --> statek w herbie.

Powiem więcej - ostatnia (o ile wiem) pieczęć z okrętem pochodzi z XV wieku, gdy od dawna funkcjonował juz herb z dwoma krzyżami. Pieczęci tej, jak pisze Januszajtis, używały w szczególnie uroczystych chwilach nawet władze II Wolnego Miasta, a więc służyła Miastu jakies 500 lat.
Tyle, że jest to jedynie uprawdopodobnienie tezy, a nie dowód na to, iż okręt z gwiazdą herbem Gdańska nigdy nie był (charakterystyczne jest pojawiane się gwiazdy na każdej gdańskiej pieczęci z okrętem).
Mogły sobie przecież, równolegle do nowego herbu, funkcjonować pieczęcie ze starym herbem. Podobna sytuacja zachodzi w odniesieniu do Litwy, której herb - Pogoń wyparła dużo starszy znak "Słupów Giedymina", ale mimo tego "Słupy" były wciąż uzywane, że tak powiem "posiłkowo" i to praktycznie aż do czasów rozbiorów.
Moja teoria jest taka, że okręt z gwiazdą był herbem osady na prawie lubeckim, która istniała do 1308 r., a nowe miasto - lokowane przez Krzyżaków na prawie chełmińskim, mimo posiadania własnego herbu (dwa krzyże), w niektórych sytuacjach używało starego - tak jak znane są późniejsze przypadki równoczesnego używania herbu z koroną i bez (i nie mam tu na myśli okresu wojny z Batorym) - np. do stemplowania tkanin, czy sukna pierwszego gatunku używano herbu z koroną, II gat. stemplowano herbem bez korony, a gorsze materiały były niestemplowane. Nie pomnę dokładnie gdzie to wyczytałem (bodaj w Historii Gdańska pod red. Cieślaka), więc nie przytoczę którego dokładnie okresu dotyczy ta informacja, ale z tego co pamiętam chodziło o XV - XVI wiek.
pumeks napisał/a:
Poza tym bardzo podobne pieczęcie miały inne miasta nadbałtyckie: choćby Lubeka i Elbląg.
To nie jest zaden argument - wiele miast, czy innych podmiotów ma w herbie podobne elementy - mury obronne, orły, lwy, postacie świętych itd. i nic z tego nie wynika. Poz tym okręty na pieczęciach Lubeki i Elbląga różnią się od gdańskich. O ile wiem, to na żadnej pieczęci z ww. nie wystepuje przed okretem gwiazda - tak jak w Gdańsku.
_________________
da, da, da...
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7696
Wysłany: Czw Kwi 07, 2005 9:26 am   

danziger napisał/a:
Moja teoria jest taka, że okręt z gwiazdą był herbem osady na prawie lubeckim, która istniała do 1308 r., a nowe miasto - lokowane przez Krzyżaków na prawie chełmińskim, mimo posiadania własnego herbu (dwa krzyże), w niektórych sytuacjach używało starego

Powiem tylko, że po pierwsze: musiałbys udowodnić, że w XIII wieku w ogóle istniały herby miejskie (a z tego co wiem, może to być trudne). Po drugie: musiałbyś przedstawić jakąś teorię, jak doszło do tego, że Rada Prawego Miasta przejęła pieczęć z "herbem" którego dawniej używało Stare Miasto, a tymczasem Stare Miasto musiało sobie zafundować nową pieczęć?

Cytat:
To nie jest zaden argument - wiele miast, czy innych podmiotów ma w herbie podobne elementy - mury obronne, orły, lwy, postacie świętych itd. i nic z tego nie wynika. Poz tym okręty na pieczęciach Lubeki i Elbląga różnią się od gdańskich. O ile wiem, to na żadnej pieczęci z ww. nie wystepuje przed okretem gwiazda - tak jak w Gdańsku.

Owszem jest - to ewidentny dowód że można mieć zupełnie inny herb, a mimo to używać pieczęci z okrętem.
 
luka 
urbs Gyddanyzc


Dołączył: 30 Lis 2004
Posty: 171
Wysłany: Czw Wrz 15, 2005 9:59 am   

Jeżeli chodzi o Królewiec to czerwona korona na białym polu, w dolnej zaś biały krzyż na czerwonym polu to był herb Starego Miasta Królewca (Altstadt). Do 1724 roku Królewiec składał się z 3 niezależnych miast. Były to jeszcze Knipawa (Kneiphof) z katedrą i Nowe Miasto zwane Lipnik i nast. Lewenik (Loebenicht). Korona na niebieskim tle z dwoma gwiazdami to herb Lipnika. To zielone to herb Knipawy.

Tak przy okazji, dzisiaj jest chyba rocznica bitwy na Zalewie Wiślanym?
_________________
"Czyny niezaistniałe wywołują często katastrofalny brak następstw"
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk