Nowy Dwór Gdański, ul. Sikorskiego.
Most drogowy zwodzony na Tui (Tudze) w ciągu ul. Sikorskiego został zbudowany w 1936 r. jako drogowy nad rzeką Tugą. Posiada trzy przęsła o różnej rozpiętości. Przęsło środkowe (ruchome) wykonane jest w konstrukcji stalowej. Podstawowym materiałem części stałej mostu jest żelbetowa konstrukcja płytowo - żebrowa. Całkowita szerokość konstrukcji przęsła ruchomego wynosi 9 m, całkowita długość mostu - 18 m. Przęsło ruchome konstrukcji nitowanej podnoszone było systemem żurawiowym. Do żelbetowego filara przymocowana jest rama stalowa, na niej opiera się przegubowo rama pozioma z przeciwwagą zakończona balastem umieszczonym w stalowej skrzyni. Przęsło jest połączone z ramą przeciwwagi za pomocą dwóch wieszaków zaopatrzonych w przeguby. Napęd mechanizmu unoszącego przęsło ruchome odbywał się za pomocą silnika elektrycznego. Most jest wyposażony w napęd ręczny - mechanizm przekładniowo-dźwigniowy pozwalający na awaryjne podnoszenie i opuszczanie przęsła. Konstrukcja nośna przęsła ruchomego składa się z belek stalowych stężonych poprzecznie. Pozostałe dwa krótkie przęsła stanowią konstrukcję żelbetowo - płytową, filary składają się z oczepów żelbetowych opartych na słupach żelbetowych. Jest też jedyną na terenie powiatu tego typu konstrukcją zlokalizowaną w granicach miasta, a będącą nowoczesnym następstwem XVIII - wiecznego mostu zwodzonego na Tui (Tudze). Most czynny, po kapitalnym remoncie.
Nowy Dwór Gdański, Pl. Wolności 10
Budynek mieszkalny usytuowany szczytowo w północnej pierzei placu. Wzniesiony w połowie XIX w., drewniany, w konstrukcji zrębowo-wieńcowej, na wysokiej ceglanej, tynkowanej podmurówce. Zbudowany na planie prostokąta, podpiwniczony parterowy, z użytkowym poddaszem. Elewacja frontowa i tylna dwuosiowe, boczne – trójosiowe. Wejście w elewacji zachodniej, ściana szczytowa (południowa) odeskowana, narożniku budynku obite drewnianymi listwami. Okna prostokątne dwuskrzydłowe (współczesne), ujęte drewnianymi opaskami. Dach dwuspadowy, więźba dachowa w konstrukcji krokwiowo-płatwiowej ze stolcami. Dach kryty dachówką holenderką. Wnętrze trójtraktowe. Stropy belkowe odeskowane, schody na strych drewniane, zabiegowe.
Nowy Dwór Gdański, ul. Wejhera 2
Dom mieszkalny wzniesiony w 1 połowie XIX w. na rzucie prostokąta, podpiwniczony, parterowy, z mieszkalnym poddaszem. Drewniany, w konstrukcji wieńcowo-zrębowej, na ceglanej otynkowanej podmurówce. Dach naczółkowy kryty dachówką holenderką. Elewacja frontowa siedmioosiowa, z drzwiami w osi środkowej, flankowanymi dwoma wąskim oknami. Elewacja tylna sześcioosiowa, z dwuskrzydłowymi drzwiami na czwartej osi od południa. Elewacja boczna (południowa) posiada dwa okna tylko w poddaszu. Od północy przylega do sąsiedniego budynku usługowo-mieszkalnego. Szczyt w elewacji południowej deskowany, olistwowany. Naroża budynku oblicowane deskami naśladującymi boniowanie. Wnętrze dwutraktowe z sienią przelotową. Schody na poddasze drewniane, jednobiegowe.
Nowy Dwór Gdański, ul. Tuwima 5
Wieża ciśnień wzniesiona w latach 1908 -1909, wzniesiona w konstrukcji żelbetowej wypełnionej cegłą, siedmiokondygnacyjna, na rzucie ośmioboku z przylegającą boczną, prostokątną, niewielką przybudówką stanowiącą wejście do wieży. Na trzonie wieży zwężającym się ku górze znajduje się głowica zwieńczona ośmiobocznym hełmem z chorągiewką (z datą „1909”). Aneks wejściowy kryty dwuspadowym daszkiem, nakrytym kiedyś holenderką, z drzwiami na osi i wydatnym gzymsem kordonowym. W głowicy wieży, znajduje się zbiornik na wodę. Wieża była eksploatowana do 1965 r. tj. do czasu uruchomienia Centralnego Wodociągu Żuławskiego. CWŻ to osobny temat i przykry bardzo. Nie pijcie tej wody, unikajcie knajp miejscowych.
Wieża zaś jak widać w stanie trwałej ruiny. Przebywanie w pobliżu grozi utratą zdrowia lub trwałym kalectwem.
Gdzieś tutaj są zdjęcia z wnętrza. Tylko znaleźć ich nie mogę. A dysk z archiwum padł martwym bykiem. Dawno, dawno temu zaistniała idea ratowania tej wieży. Nawet się w to wkręciłem do momentu, w którym się okazało, że jest to akcja obliczona na zdobycie punktów przed jakimiś wyborami. Ktoś tam coś ugrał, ktoś tam coś stracił. A wieża tak jak się sypała, tak się sypie. Człowiek niby stary a głupi jak małolat.
W tym tygodniu Panie: Wojewoda i Starosta podpisały porozumienie w sprawie prowadzenia przez powiat nowodworski spraw z zakresu właściwości Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W Powiecie Nowodworskim powstanie stanowisko Konserwatora Zabytków Powiatu Nowodworskiego. Pytanie: czy jest się czego bać?
Jest za co podziwiać pana Dariusza Chmielewskiego, jest czego współczuć osobie która obejmie stanowisko Konserwatora Zabytków Powiatu Nowodworskiego. Oczywiście nie znam szczegółów porozumienia jakie zawarto. Ale coś podobnego stało się w Malborku. Tam PWKZ przekazał swoje kompetencje Powiatowemu, właśnie, Konserwatorowi Zabytków, przekazując mu decyzje w zakresie zabytków znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków. Rejestrowe, pozostały w gestii PWKZ. Tutaj prawdopodobnie będzie podobnie. WUOZ pozbył się tematów zamulających od lat urząd.
Już kiedyś o tym pewnie mówiłem. Krynica Morska na ten przykład, objęta jest wpisem obszarowym. Z tego wynika, że każdy stragan, budka i parasol handlowy musi mieć zgodę PWKZ na istnienie przez kilka miesięcy. Ile tego jest, nie wiem. Sporo. Dla każdego takiego obiektu trzeba wyprodukować stertę kwitów. A tematy naprawdę ważne w tym czasie zalegają i czekają na swoją kolej. Robi się poślizg przy którym opóźnienia w lekarskich przychodniach, to mały pikuś.
PWKZ zachowa najprawdopodobniej, podobnie jak w przypadku Miejskich Konserwatorów Zabytków, funkcje kontrolne i nadzorcze. Pewnie można będzie się odwołać od decyzji Powiatowego Konserwatora do Gdańska, kiedy decyzja nie będzie zadowalała osoby zainteresowanej.
Rzeźbię w tych sprawach i jestem spokojny. Nic złego się nie dzieje. Zdecydowanie nie ma się czego bać.
Pani Starosta Nowodworska powołała na stanowisko Konserwatora Zabytków Powiatu Nowodworskiego p. Katarzynę Kozyrę. Pani K. Kozyra przez kilkanaście lat pracowała na stanowisku inspektora ds. zabytków nieruchomych w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Gdańsku. W zakresie obowiązków miała między innymi powiat nowodworski.
Powiat Nowodworski napisał/a:
2 kwietnia br. w Starostwie Powiatowym w Nowym Dworze Gdańskim rozpocznie pracę Konserwator Zabytków Powiatu Nowodworskiego.
Do zadań Konserwatora Zabytków Powiatu Nowodworskiego należeć będzie m. in.:
• prowadzenie postępowań administracyjnych oraz wydawanie należących do właściwości Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków decyzji, postanowień, zaświadczeń, opinii, zleceń i innych aktów, o których mowa w ustawie z dnia 25 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, innych ustawach oraz przepisach wykonawczych do tych ustaw,
• przyjmowanie zgłoszeń dotyczących uszkodzenia, bądź zniszczenia zabytku,
• sprawowanie nadzoru nad prawidłowością prowadzonych badań konserwatorskich, architektonicznych, prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych i innych działań przy zabytkach,
• organizowanie i prowadzenie kontroli w zakresie ochrony zabytków i opieki nad zabytkami oraz podejmowanie innych czynności w ramach nadzoru konserwatorskiego,
• egzekwowanie obowiązków nałożonych na posiadaczy zabytków zgodnie z przepisami odrębnymi,
• współpraca w sprawie ochrony zabytków z innymi organami administracji publicznej, w tym - ścigania oraz organami wymiaru sprawiedliwości, a także podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego,
• występowanie na zasadach przewidzianych dla pokrzywdzonego i oskarżyciela posiłkowego w postępowaniu karnym w sprawach dotyczących czynów zabronionych zagrażających ochronie zabytków oraz występowanie w sprawach ochrony zabytków na prawach strony w postępowaniu administracyjnych oraz na prawach oskarżyciela publicznego w postępowaniu w postępowaniu w sprawach o wykroczenia,
• kierowanie odpowiednio do Policji , prokuratury lub sadu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia w przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów.
Pani Katarzyna Kozyra Konserwator Zabytków Powiatu Nowodworskiego będzie dostępna dla mieszkańców Powiatu w Starostwie Powiatowym w Nowym Dworze Gdańskim
w poniedziałki i środy w godzinach 7.30-15.30 w pokoju nr 17 (I piętro).
w piątki w godzinach 8.00-12.00 Pani Katarzyna będzie pracowała w terenie.
Wszystkie wnioski do Konserwatora Zabytków Powiatu Nowodworskiego należy składać w Sekretariacie Starostwa przy ul. gen. Władysława Sikorskiego 23 w Nowym Dworze Gdańskim.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum