Jak ktoś będzie w moich stronach, zapraszam do obejrzenia wagonika, który przez wiele lat służył na starej dobrej Żuławce:
Cytat:
Ten zabytkowy wagon został wyprodukowany w 1904 r. we wrocławskiej fabryce Hofmann dla Kolei Gdańskich (WKAG) gdzie nadano mu nr 15. Po wojnie otrzymał numer inwentarzowy PKP 1130 i serię C później zastąpioną symbolem Bhi. Wycofano go z ruchu w 1964 r., później przez pół wieku był używany jako komórka w Marezie koło Kwidzyna.
21 kwietnia trafił do Rogowa...
... i od tego czasu już zdążył wypięknieć
Jak widać prac jest jeszcze sporo, ale znając zapał rogowskiej ekipy miłośników to tylko kwestia czasu.
To jest tzw. lubań, czyli wagon mieszkalno - gospodarczy zbudowany prawdopodobnie w latach 70. w warsztatach w Lubaniu Śląskim. Interesujące jest jego podwozie, bo faktycznie wygląda na coś bardzo starego, ale bez dokładnych pomiarów jego pochodzenia nie da się ustalić (z pomiarami też nie zawsze). Datą na pokrywie maźnicy nie sugerowałbym się w ogóle, pokrywy te były często zmieniane i w takich wagonach jak ten każda może pochodzić z innej wytwórni i epoki. Gdzie dokładnie stoi ten wagon?
Prosze o poradę "kolejowo zorientowanych" :
- czy taki reper jak w załączniku czyta się od tego pypcia na górze? Na nim stawia łatę?
- trafiła mi się szyna jako nadproże. Oczywiście mam wewnętrzny przymus opisania tego elementu możliwie poprawnie. Mniej więcej jak S30, ale to raczej jakaś stuletnia wąskotorówka. Czy polecicie jakąś literaturę, w której znajdę stare zestawienia szyn (z pocz. zeszłego stulecia)? W necie nic nie wyczesałem.
Reper PKP.jpg
Plik ściągnięto 21926 raz(y) 55,99 KB
_________________ Co to ja miałem w tej puszce ... ?
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum