Na razie nie widziałem, żeby działał. Ale jeśli udało się doprowadzić przedsięwzięcie do tego punktu, to myślę, że pan Wiesław Zbroiński dopnie swego. Tu nieco więcej o historii obiektu: KLIK
ciekawe zdjęcia powojennego Gdańska
...a wśród nich wiatrak z Zatoką w tle czyżby okolice Zaspy? błagam forowych inspektorów o namierzenie miejsca
Nie znalazłem namierzenia tego miejsca. Może jeszcze raz przymierzymy się do umiejscowienia tego wiatraka?
Holender chyba podobny do tego z Drewnicy, ale Drewnica to przecież nie jest.
Wbrew temu, co pisała Seestrasse, nie widzę na horyzoncie Zatoki Gdańskiej, tylko raczej jakieś wzniesienia albo las.
Kluczem do rozwiązania zagadki wydaje mi się fragment konstrukcji z prawej strony fotki. Potężny stalowy maszt linii energetycznej, czy raczej stalowa konstrukcja jakiegoś mostu?
Jeśli most, to może wiatraka należałoby szukać w Lisewie?
W oddali coś jakby wysoczyzna. Maszt energetyczny na wyraźnie wyższym od otoczenia pagórku (rozleglejszym niż wał przeciwpowodziowy).
Zdjęcie zrobione przez marynarza statku który przypłyną do Gdańska z USA.
Podejrzewam, że to mogło być zdjęcie poprzedzające te wykonane w Gdańsku. Może widok z pokładu statku w Kanale Kilońskim?
Nie znalazłam informacji czy ktoś linkował już wcześniej,
więc przekazuję - doktorat o żuławskich wiatrakach autorstwa Jakuba Kołodziejczaka
do przejrzenia tutaj:
Wysłany: Sro Cze 05, 2024 9:32 am ślady po wiatrakach
Jeżdżąc sobie tu i tam po Żuławach znajduje się czasem takie ślady po wiatrakach.
Tu zauważone na wjeździe na posesję w Drewnicy.
Ciekawe, czy spotkaliście się z kamieniami młyńskim w innych miejscach?
Przed wojna również na poważnie zajmowano się wiatrakami.
Artykuł z "Danziger Zeitung z 1931 roku.
Wiatraki znikają (Die Windmühle verschwindet)
Niestety, nie można zaprzeczyć, że wiatrak, charakterystyczny dla niektórych regionów Niemiec, w tym Prus Wschodnich, coraz bardziej zanika.
Dane opublikowane przez starostę Rebehn w Marienburgu w „Zeitschrift des Vereins deutsche Ingenieure“ są tego uderzającym dowodem.
W 37 powiatach Prus Wschodnich, w tym w powiecie Werden Wolnego Miasta Gdańska, tylko 751 z 1332 wiatraków, które można zweryfikować,
nadal działa, 85 z nich w samym Tilsit, 52 w Werden, następnie Pillkallen z 39, Insterburg z 37 i Mohrungen z 33 młynami.
Königsberg odnotowuje 20 młynów. Ten sam spadek można zaobserwować w całym imperium. W 1907 r. naliczono 17 006 wiatraków - nie licząc wiatraków do ostatecznego odwadniania - w 1925 r. statystyki pokazują tylko 7352 wiatraki.
Według Rebelna, z 751 wiatraków nadal działających w Prusach Wschodnich, 449 to młyny słupowe (Bockmühlen) , a 266 to młyny holenderskie o różnych konstrukcjach. Rebeln wymienia wiatrak kozłowy w gminie Alt-Rosengart w powiecie Marienburg jako najstarszy młyn w Prusach Wschodnich. Został on zbudowany w 1730 roku i działa do dziś. Nieczynny już młyn wodny w gminie Augustwalde pochodzi z 1785 roku. Wiatrak z 1855 r.,
który obsługiwał również pompownię wody, znajduje się w gminie Sorgenort w powiecie Marienburg. Oba są obecnie własnością powiatu i są chronione jako zabytki techniki. Holenderski młyn kukurydziany w gminie Wengeln, powiat Marienburg, który nadal działa, pochodzi z 1859 roku i charakteryzuje się pięcioma skrzydłami.
Najstarsze dokumenty we wschodnich Niemczech pochodzą z 1316 roku. W 1377 r. wielki mistrz Winrich von Kniprode wzniósł w Konitz wiatrak.
Od 1390 do 1415 r. kolejne 14 młynów zostało odnotowanych w księgach odsetkowych. W 1818 r. powiat Mareinburg posiadał 133 wiatraki i 31 młynów zbożowych. Tylko kilka z nich nadal istnieje. Rozwój technologii w zakresie wykorzystania sił natury i potrzeba znalezienia formy ekonomicznej muszą prowadzić do zaniku wiatraka jako maszyny na obszarach zaawansowanych technicznie. Ale jako pomnik kultury minionych czasów - ponieważ postrzegamy technologię jako jeden z czynników kultury - naszym obowiązkiem jest zachowanie ich w typowych i szczególnie pięknych konstrukcjach, tak samo jak promowanie postępu technicznego.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum