Wykupione grunty był rozparcelowane pomiędzy osadników, dla których na koszt państwa wznoszono skromne zagrody, zwane poniatówkami od nazwiska ministra Juliusza Poniatowskiego. Typowe były dla nich drewniane domki (kryte już wtedy eternitem) z podcieniem w jednym z narożników, charakterystyczne nieduże stodoły oraz zlokalizowana w obrębie podwórza studnia. Poniżej zdjęcia domku w jednej z zachowanych w Rościszewie "poniatówek" (stan w czerwcu 2018).
I jeszcze powrócę do identyfikacji kościoła ze szkicownika Frau Thomas z domu Tiedemann: moim zdaniem to nie musi być w Alpach, radziłbym szukać w Karpatach, ze szczególnym wskazaniem na Siedmiogród (dziś Rumunia), ewentualnie Słowację.
Opieram się na dwóch dość ulotnych przesłankach, jedną z nich jest zapamiętany widok wiejskiego kościoła w osadzie znanej dziś jako Rimetea, a drugą - zgrubienie na iglicy kościelnej wieży, prawdopodobnie kulka.
Otóż jeśli moje przypuszczenie jest słuszne i wieża ze szkicownika faktycznie zwieńczona jest kulką (zamiast krzyża), to najprawdopodobniej chodzi tu o świątynię unitariańską, a tych należy szukać na obszarze dawnych Węgier - szczególnie w Transylwanii. Oczywiście wieża z mojej fotki nie jest tą poszukiwaną, wklejam ją raczej dla pokazania, że nie tylko w Alpach są takie "alpejskie" landszafty.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum