Przypadkowo coś znalazłem: na stronie http://www.binnebesel.de/einzel/eglinks.html do pobrania dokument w formacie .docx, zawierający tekst książki (?) Stanisława Mężeńskiego "Ks. Dr Brunon Binnebesel (1902–1944) - ofiara nazistowskich Niemiec i męczennik". Tekst zawiera trochę informacji o ks. Magnusie Bruskim oraz m. in. zdjęcie które poniżej zamieszczam.
MAGNUS BRUSKI (31 VII 1886 Brusy – 9 VII 1945 w Gdańsk), ksiądz katolicki. Święcenia kapłańskie otrzymał 9 III 1913 po ukończeniu seminarium w Pelplinie. W latach 1913–1922 wikary kościoła św. Mikołaja, w latach 1922–1926 administrator parafii w Świętym Wojciechu, w 1926–1935 proboszcz kościoła Trójcy Świętej w Oliwie, w 1935–1945 proboszcz kościoła św. Mikołaja.
Sprawował jednocześnie opiekę duszpasterską nad szpitalem Najświętszej Marii Panny, kaplicą Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Dolnym Mieście (między innymi 3 X 1915 udzielił pierwszej komunii przyszłemu księdzu Brunonowi Binnebeselowi), katolickim sierocińcem dla chłopców, Kongregacją Mariańską dla młodzieży żeńskiej i Towarzystwem Trzeźwości.
4 XII 1934 nominowany na wikariusza generalnego diecezji i radcę konsystorialnego, z których to urzędów zrezygnował w 1938. Współorganizator w 1935 roku I Synodu Kościoła Gdańskiego. Nastawiony antyhitlerowsko, szykanowany przez władze i policję.
W marcu 1945, dzięki odważnej postawie i rozmowie z radzieckim oficerem, mimo splądrowania kościoła św. Mikołaja, nie dopuścił do jego spalenia i wymordowania szukających tam schronienia cywilów. Opiekował się następnie na terenie plebanii chorymi, zmarł tamże zarażony tyfusem. Pochowany 13 VII 1945 na cmentarzu św. Mikołaja przy Wielkiej Alei. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył biskup Carl Maria Splett (którego był niegdyś katechetą). Po likwidacji tego cmentarza, 21 X 1968 jego prochy zostały przeniesione na cmentarz w Oliwie do kwatery kapłańskiej.
Grób śp. księdza prałata Magnus Bruskiego, ostatniego diecezjalnego proboszcza naszej parafii znajduje się obecnie na cmentarzu oliwskim. Niedawno ojcowie uporządkowali nagrobek, trwa też wyjaśnienie czy nagrobek został wpisany do rejestru zabytków.
Jednak pierwotny pochówek ks. Magnusa odbył się na nieistniejącym już cmentarzu parafii pw. Świętego Mikołaja dnia 13 lipca 1945. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył ks. bp Carl Maria Splett, ordynariusz gdański (katechetą przyszłego biskupa był właśnie ks. Magnus).
Po likwidacji tego cmentarza dnia 21 października 1968 roku prochy ks. Magnusa zostały przeniesione na cmentarz oliwski do kwatery kapłańskiej.
Dziś na budynku dawnej plebanii parafii św. Mikołaja, od strony ul. Pańskiej została odsłonięta tablica upamiętniająca księdza Magnusa.
Przy tej okazji dowiedzieliśmy się też, że pierwszy pogrzeb śp. Magnusa Bruskiego nie miał wcale miejsca na cmentarzu św. Mikołaja, tylko obok plebanii (dziś teren klasztoru oo. dominikanów), gdzie w nawierzchni parkingu umieszczono tabliczkę przypominającą o tym fakcie.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum