Witam wszystkich, poszukuje informacji na temat "lokatorów" budynku przy garncarskiej 1-3 (Töpfergasse) najlepiej z lat 1918-1921. Chodzi o zdjęcia choćby fragmentu elewacji, mapy z numeracją. Z moich poszukiwań wynika, że powinien znajdować się tam urząd pracy (arbeitsamt) lub jego filia. Jedyne co znalazłem to zdjęcie Domu Opatów Pelplińskich (https://fotopolska.eu/764820,foto.html) z fragmentem garncarskiej.
Druga kwestia to adres Wały Jagiellońskie 2 (w tym samym okresie). Może orientujecie się, czy Nowy Ratusz znajdował się pod Wały Jagiellońskie 1, zaś będąca obok oficyna pod "2" czy może cały "kompleks" Ratusz+oficyna był pod Wały J. 1-2?
Druga kwestia to adres Wały Jagiellońskie 2 (w tym samym okresie). Może orientujecie się, czy Nowy Ratusz znajdował się pod Wały Jagiellońskie 1, zaś będąca obok oficyna pod "2" czy może cały "kompleks" Ratusz+oficyna był pod Wały J. 1-2?
Nie bardzo rozumiem o co pytasz. Wały Jagiellońskie powstały po wojnie z połączenia dwóch odrębnych ulic Elisabethwall i Dominikswall. Zaś dzisiejszy Nowy Ratusz nie był przypisany do żadnej z tych ulic i miał adres Am Generalkommando 1/2 (po wojnie to przez pewien czas był chyba Plac 1 Maja).
Obecnie istnieje tylko adres Wały Jagiellońskie 2/4 (tak zwany "LOT") który z grubsza odpowiada przedwojennemu Dominikswall 6 (hotel Danziger Hof).
Chodzi mi oczywiście o Elisabethwall 1-2, byłem przekonany, że to lokalizacja Nowego Ratusza. Z tekstu, który znalazłem w sprawozdaniu miasta za okres I Wojny Światowej jest informacja, że interesujący mnie miejski urząd pracy znajdował się przy Elisabethwall 2, a więc właśnie w Nowym Ratuszu, zwłaszcza, że w tekście jest wzmianka o zajęciu przez arbeitsamt pomieszczeń "sztabu generalnego".
Chodzi mi oczywiście o Elisabethwall 1-2, byłem przekonany, że to lokalizacja Nowego Ratusza.
W sumie wychodzi na to, że masz rację. Książka adresowa za 1920 wyliczając adresy przy St. Elisabethwall zaczyna wprawdzie "normalne" adresy dopiero od nr 4, ale pod nr 1/3 odsyła - patrz Am Generalkommando. Czyli ten zespół budynków mógł w tym czasie używać zarówno adresu Am Generalkommando 1/3, jak i St. Elisabethwall 1/3.
Jeśli chodzi o tę ewentualną lokalizację Urzędu Pracy ok. 1918/19, to musiała być epizodyczna, jako że cały kompleks dawnego Generalkommando został w 1920 po wejściu aliantów zajęty na siedzibę ich dowództwa, a po utworzeniu Wolnego Miasta z pewnymi drobnymi perturbacjami ostatecznie przeszedł w użytkowanie przedstawiciela Ligi Narodów.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum