Tak, sprawdzone kilka dni temu przez pomysłodawcę postawienia tego kamienia wersalskiego przy Swelinie. Póki co nie ma jeszcze decyzji. Z dobrych źródeł wiem, że planowana jest przez "stronę gdyńską"rekonstrukcja wartowni. Na bliższe informacje trzeba jeszcze poczekać.
Wielokrotnie zastanawialiśmy się, kiedy i przez kogo usunięte zostały przedwojenne znaki graniczne. Odpowiedzią na to jest dokumentacja przechowywana w CAW. Jak się okazało kamienie graniczne z granicy polsko-gdańskiej przetrwały II wojnę światową w około 75-80%. Wiele z nich zostało wyciągnięte z ziemi i leżało w pobliżu pierwotnej lokalizacji. Na granicy polsko-niemieckiej sytuacja wyglądała dużo lepiej, gdyż około 90-kilka % przetrwało wojnę. Proces usuwania dawnych znaków granicznych zainicjował rozkaz marszałka Polski Michała Roli-Żymierskiego z dnia 11.11.1947 roku. Nakazywał on przeprowadzenie rozpoznania dawnej granicy polsko-niemieckiej (granicę z Gdańskiem zaliczono też do granicy z Niemcami). W sprawozdaniach wyszczególniono stopień zachowania nie tylko znaków granicznych, ale też budynków skarbowych (P i D), urządzeń ochrony granicy (zapór i blokad). Rozpoznanie takie wykonały jednostki piechoty i saperów WP w styczniu 1948, a usuwanie tych obiektów w lutym i marcu tego roku. Znaki graniczne z granicy z WM Gdańsk oczyściły pododdziały 47 Samodzielnego Batalionu Saperów z Gdańska. Usunięte kamienie graniczne przewożono na stację kolejową w Tczewie. Poniżej kilka dokumentów z tej akcji.
Niestety brak jest takiej informacji. Podczas prowadzenia akcji usuwania znaków granicznych na rzece Wiśle był podwyższony stan wody. W sprawozdaniu odnotowano, że słupy o numerach "224 -241 | słupy pojedyncze | w wodzie nie rozpoznano". Sugeruje to, że znak nr IV 241 wyznaczający styk granic P-D-FD nie został usunięty w marcu 1948 roku. WP mogło tego dokonać w późniejszym terminie lub też kamień ten wykopała miejscowa ludność.
Przepraszam za tak długą zwłokę z odpowiedzią. Tu namiar na dokumentację dotyczącą granicy z Gdańskiem i Prusami Wschodnimi: akta Dowództwa Okręgu Wojskowego (DOW) I (Warszawskiego) IV.510.1/A.1543 i II Okr Poznański IV 510.2/A.1170.
Pozdrawiam.
To zdjęcie przedstawia, jak przypuszczam, kamień przy wejściu na most nad granicznym Nogatem. Czy to było gdzieś w dzisiejszych granicach miasta Malborka? a może okolice Białej Góry?
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum