Do cerkwi p.w. św. Mikołaja w Cyganku - Żelichowie, po 664 latach od założenia wsi i parafii św. Mikołaja w Tiegenhagen, trafiły relikwie Świętego Mikołaja. Może były tu jakieś inne wcześniej ale o tym nic nie wiadomo.
Przed dotykalskimi zabezpieczone, więc nie dotknąłem. Miałem za to w łapach certyfikat autentyczności, oglądałem lakową pieczęć zabezpieczającą relikwiarz.
Źródło zjęć.
Na nich, relikwie z rąk Patriarchy Światosława odbierają p. Olga Werbowska i Czcigodny Proboszcz Parafii. O Dobrodzieju już trochę było, może kiedyś zbiorę się do poopowiadania o p. Oldze, jednej z najsympatycznieszych osób jakie spotkałem.
A na marginesie, na tej stronie można też naleźć wstępne, architektoniczne koncepcje rekonstrukcji drewnianej nastawy wieży. Od jakiegoś czasu drążymy ten temat we współpracy z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
Miej, więcej dzisiejszy widok kościoła w Cyganku. Pozostałe do wymiany okna, zostały wymienione, kolorowe szybki wstawiono w okna ściany wschodniej, ściana północna zakonserwowana, trwają prace nad projektem rekonstrukcji drewnianej części wieży.
Południowa i wschodnia ściana jeszcze wyglądają paskudnie. Pierwsze to chyba powinno być założone szycie tych pęknięć przez okna we wschodniej. Szkoda, że tego nie zrobiono przed wstawieniem stolarki. Grunt, że prace się posuwają
_________________ Co to ja miałem w tej puszce ... ?
Pierwsze to chyba powinno być założone szycie tych pęknięć przez okna we wschodniej. Szkoda, że tego nie zrobiono przed wstawieniem stolarki. Grunt, że prace się posuwają
Cenna uwaga.
Byłaby gdyby nie ustabilizowano ścian kościoła kilka dobrych lat temu. Pierwsze, to wejść w temat. A żałować nie ma czego. Wszystko w przyrodzie ma swój czas. Grunt, że prace się posuwają.
Najciekawsze jest zdjęcie nr 474, zrobione za dwa lata
Tak w kwestiach kosmetycznych : zastanawiam się, czy malowanie stolarki w ścianie wschodniej na biało - udające maswerki - nie nadawało oknom więcej charakteru.
_________________ Co to ja miałem w tej puszce ... ?
Bo to panie, wizję trzeba mieć. Bez tego nie ruszysz. Już poprawiłem.
O kolorze stolarki i rezygnacji z pseudo gotyckich wycinanek w oknach ścian bocznych, zdecydował PWKZ. Podobnie rzecz się miała z rezygnacją z odtwarzania ostrołukowych otworów okiennych w podstawie wieży. Choć tam akurat są ikonograficzne przekazy wskazujące na zamurowanie okien w okresie międzywojennym a i odpadający tynk z przemurowań na ścianie południowej, odsłania maszynową, prawie współczesną, cegłę.
Koncepcja rekonstrukcji stolarki okiennej z grubsza odnosiła się do stanu przed 1945 rokiem. Choć technologia wytwarzania okien zmieniła się diametralnie na lepsze, nie było więc powodu by z niej nie skorzystać.
Gdyby ktoś chciał wstawić sobie oryginalne okna z początku XX wieku, to znam kilka miejsc, z których w przewidywalnym czasie wylecą. Demontaż, transport i takie tam we własnym zakresie.
Od 2015 do 2017 roku trwały prace konserwatorskie przy ceglanych ścianach korpusu wieży kościoła. Prace finansowane były ze środków własnych Parafii, Samorządów Województwa Pomorskiego, Miasta Nowy Dwór Gdański, Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kilka dni temu zakończono remont korony murów podstawy wieży z wymianą stropu i dachu nad nią. Za to już Parafia płaciła z własnej kieszeni a dokładniej zadłużyła się na kilkadziesiąt tysięcy. Do czasu spłacenia długów prace remontowo – konserwatorskie zostały zawieszone z prostego powodu, braku środków na uzupełnienie tego co można pozyskać w ramach programów dotacyjnych.
Burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego w uznaniu zasług Księdza Dobrodzieja dla ratowania kościoła św. Mikołaja w Cyganku, przyznał Jego Wielebności nagrodę w formie statuetki. Nie prosili na galę, a zresztą garnitury mole zżarły ale o statuetkę potknąłem się, więc to prawda.
477.JPG Załoga
Plik ściągnięto 20153 raz(y) 108,51 KB
478.JPG Ściana północna w czasie prac
Plik ściągnięto 20153 raz(y) 101,63 KB
479.JPG Szkarpa południowo - zachodnia przed pracami
To ja się podczepię pod ten temat. Otóż w lewo od tego kościółka znajduje się lapidarium - cmentarz 11 wsi. Będąc tam kilka lat temu , sfotografowałem trzy kamienie, pozostałości pomnika który wcześniej w częściach leżał najpierw na Olszynce, potem na Grodzy Kamiennej w Gdańsku. Dziś go już nie było. Czy ktoś wie co się z nim stało? Przeniesiony w odpowiednie miejsce gdzie będzie wyeksponowany czy ktoś go "zawinął" jak kilka kamiennych śladów przeszłości?
Zagalopowałem się. Była dobra wola, byli fachowcy. Czegoś po drodze zabrakło. Denkmal przetransportowany z Cyganka do Miłocina miał być zmontowany na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego w Miłocinie. Naduś sobie
Wnętrze cerkwi św. Mikołaja można już zwiedzać bez żadnych ograniczeń. Oplecione systemami alarmowymi, kamerami i zasiekami stworzonymi ze stojaków zaprasza wszystkich chętnych. Bez problemu można dotknąć większości wiekowych zabytków, przysiąść na XVIII wiecznych ławkach a jak kto bardzo chce, namówić Wielebnego na wykład o historii kościoła. Gaduła to jest, do tego życzliwa, może nawet wpuści za alarmowy kordon bezpieczeństwa.
A ze spraw rzadko poruszanych – Parafia starała się w tym roku w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego o refundacje nakładów poniesionych na remonty przeprowadzone w latach minionych. W jednym przypadku zabrakło 0,25 punktów do granicy wypłacalności. Konserwator generalmy i Wiceminister jednocześnie, uznała zabytek za mniej ważny w procedurach odwoławczych. Niby katolicki a jednak jakiś taki inny. Na kilometr cuchnie politycznym trupem.
Jakby nie było, zapraszam do zwiedzania średniowiecznej świątyni gorszego sortu (klasyfikacja nam panujących).
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum