Ciekawy jestem czy ktoś z was ma w szufladzie, albumie lub ksiażce jakieś ciekawe stare lub interesujące nowe gdańskie ekslibrisy aby je tutaj nam wszystkim zaprezentować. Z tego co dotychczas widzę ten szeroki temat pozostaje nieporuszony w naszym forum, więc chyba jest warto spróbować to zmienić.
Ex Libris wywodzi się z Łaciny i oznacza dosłownie "z książki..." lub "z biblioteki..." Jest to znak własnościowy danego egzemplarza, książki najczęściej ozdobny. Zazwyczaj wykonany w technice graficznej, z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru. Typowy ekslibris jest małą, zadrukowaną karteczką przyklejoną do wewnętrznej strony okładki. W prostszej formie może to być też pieczątka.
Aby solidnie zapoczątkować ten nowy temat dodam jeszcze raz swój wcześniej pokazany EX-LIBRIS przygotowany przez znanego rytownika Daniela Chodowieckiego do jego księgozbioru, bo osoby niezarejestrowane na forum niestety nie mogą zobaczyć tego zdjęcia z mojego innego tematu o naszym artyście urodzonym w Gdańsku.
Tytuł: „Z biblioteki artysty” „Das Bibliothekzeichen des Künstlers”
Data wykonania: 1777 rok; (moja wersja ekslibrisu jest najprawdopodobniej drukiem powtórnym)
Technika: Akwaforta
Materiał: Paper żeberkowy
Literatura: Wilhelm Engelmann; 1857 Leipzig (E.192)
Literatura Polska: “Ex-librisy gdańskie” Kazimierz Reychman; 1928 Warszawa (Str. 26)
Tematycznie jest to znak biblioteki artysty wykonany przez samego Daniela Chodowieckiego, którego jako młodego artyste prowadzi skrzydlaty geniusz sztuki do postci Matki Natury, aby ten ssał jej piersi i wybrał rodzaj sztuki jakiej chce się poświęcić. Poniżej na ramie, przed kompozycją, leżą przybory artysty: paleta z pędzlami, ołówek na zarysowanej kartce i rylec. Na dole akwaforty napis "DANIEL CHODOWIECKI".
Zapraszam do dodawania innych ciekawych gdańskich obiektów.
Mam dla was wszystkich mały ekslibris przedstawiający Hugo Kołłątaja na Dni Oświaty Książki i Prasy w Gdańsku odbywające się od 3 maja do 12 maja w 1957 roku.
Mam jeszcze jeden współcześniejszy Exlibris Księgarni w Kartuzach wydany przez Dom Książki Gdańsk w 1981 roku przypominający bardzo ciekawą osobę z naszego regionu, chodzi o Jana Rompskiego (urodzonego 8 grudnia 1913 Kartuzy, zmarłego 30 grudnia 1969 Toruń).
To jest prawdopodobnie II Edycja. Pierwsza była w 1928 roku numerowana.
Jak się nie mylę to z tymi wydaniami było tak:
Pierwsza ale znacznie skromniejsza 18-to stronowa edycja książki Kazimierza Reychmana “Ex-Librisy Publiczne Biblitek Gdańskich” była wydana w 1926 roku nakladem Waclawa Widiegiera i była kolejno numerowana od #1 do #99 z osobistym recznym podpisem autora. KLIK
Obszerniejsza edycja książki o Ex-librisach Kazimierza Reychmana zostala zrobiona dwa lata po pierwotnej edycji w 1928 roku i powiekszona o Exlibrisy Prywatnych Biblitek Gdańskich zawierając 106 stron. “Ex-Librisy Gdańskie” były wydane w 1929 roku i książka została kolejno numerowana od numeru 1 do numeru 300.
W kwietniu 1937 roku ta nowa pozycja tak została opisana w znanym katalogu wydanym przez Gastona Saffroyana z Paryża #161 i wyceniona na 40 franków:
Rok wydania 1929 widnieje nie tylko na jej sztywniejszej papierowej okładce ale też na jednej z ostatnich stron tego samego wydawnictwa. W środku książki na jednej z pierwszych stron jest dodatkowa kartka tytułowa taka sama jak na oprawce pokazujaca tym razem wcześniejszą datą z rokiem 1928, a obok niej po lewej widoczny jest napis z numerem liczbowym kolejnego odbitego egzemplarza tego wydawnictwa.
Ten na Alegro w Antykwariacie Torunskim niestety nie ma numeru.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum