Wysłany: Czw Cze 11, 2015 9:24 pm Osady pod Wrzeszczem
Odwiedziłem tereny budowy "Garnizonu" na terenie dawnych koszar. Przy jednym z wznoszonych obecnie budynków jest głęboki wykop. To, że Wrzeszcz powstał na piaskach, glinach i żwirach polodowcowych, to jest oczywiste. To, że tworzą one poziome warstwy, też.
Dla mnie zaskoczeniem jest warstwa, ponad metrowej grubości z dużych i średnich otoczaków. Teren w tym miejscu jest położony około 20 m n.p.m. Ta warstwa jest około 5 m pod poziomem terenu.
Cóż, nie jestem z pewnością autorytetem w dziedzinie geologii i geomorfologii
Jednak, wydaje mi się, że podłoże w tym przypadku stanowi tzw. stożek napływowy, uformowany z materiału przywleczonego przez spływającą z krawędzi wysoczyzny rzekę. Rzeka ta płynęła z grubsza korytem dzisiejszej Strzyży, jednak była znacznie bardziej zasobna w wodę, gdyż zasilały ją bryły topniejącego lodowca. W sfotografowanym przez Ciebie profilu widziałbym raczej jedną warstwę osadów rzecznych, w której materiał najcięższy, czyli wspomniane otoczaki, osiadł najniżej, zaś lżejsze frakcje - żwiry, piaski, muły - układały się powyżej.
stożek napływowy, uformowany z materiału przywleczonego przez spływającą z krawędzi wysoczyzny rzekę.
Też tak uważam. Warstwy nad kamieniami i pod nimi to skutek spowolnienia mętnych, niosących piaski i iły wód rzeki. Rzeka bystra w dolinie Strzyży tu zwalniając osadzała niesiony urobek, ale te kamienie musiały tu znaleźć w inny sposób.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum