Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Cmentarz parafii św. Józefa na Biskupiej Górce
Autor Wiadomość
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7700
Wysłany: Pon Paź 31, 2011 11:13 am   

Raczej nie. Mówimy o rzymskokatolickim cmentarzu użytkowanym gdzieś od końca XIX wieku.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
baniol 
Baniol

Dołączył: 08 Maj 2013
Posty: 11
Wysłany: Pon Gru 16, 2013 8:16 pm   Lokalizacja Nowego i Starego Cmentarza św. Józefa na Chełmie

Witam,
W nawiązaniu do lokalizacji starego i nowego cmentarza św. Józefa zamieszczam:
- nakładkę mapy z 1920 na Google Maps - nowy cmentarz nakłada się na park między ulicami Dokerów, Zielonogórską
- zdjęcie lotnicze Biskupiej Górki z 1929 roku - na pierwszym planie widok na nowy cmentarz św. Józefa, zanim stary cmentarz.

Google_Chelm_Cmentarz_Jozefa.jpg
Plik ściągnięto 5203 raz(y) 101,47 KB

Chelm_Cmentarze_Jozefa.jpg
Źródło: Herder-Insitut, Marburg 2010, "Gdańsk na fotografii lotniczej z okresu międzywojennego".
Plik ściągnięto 5203 raz(y) 74,97 KB

 
Rysio 

Dołączył: 12 Sty 2011
Posty: 117
Wysłany: Wto Gru 17, 2013 8:28 pm   

Świetna mapa, ale nie zrozumiałem. Pomiędzy ulicami Dokerów i Zielonogórską to stary cmentarz. Na zdjęciu lotniczym widzę na pierwszym planie boisko-w prawo przy nim Kol. Postęp? Wyklaruje ktoś?
_________________
Telimeny
 
baniol 
Baniol

Dołączył: 08 Maj 2013
Posty: 11
Wysłany: Sro Gru 18, 2013 8:41 am   

Witam,
Mam nadzieję, że uda mi się wyjaśnić :)
1) Przy porównaniu ukośnego zdjęcia lotniczego z 1929 z Google Maps (niestety po nałożeniu uległo zniekształceniu):
2) Na pierwszym planie jest rzeczywiście boisko, zidentifikowane jako boisko Preussen na pierwszej stronie tematu.
2) Zabudowania kol. Postęp widnieją po prawej stronie boiska.
3) Nowy cmentarz św. Józefa pokrywa się z parkiem między ulicami Dokerów, Zielonogórską a kol. Studentów.
4) Powyżej ulicy Stoczniowców, widnieje zarys drzew starego cmentarza. Widoczny biały, parterowy dom z czterema oknami przy ulicy Stoczniowców istnieje do dzisiaj.
Również dom po prawej stronie ulicy Lubuskiej, prawdopodnie istnieje do dziś - numer 5.
Pozdrawiam.

Google_Chelm_Cmentarz_Jozefa_1929.jpg
Nakładka ukośnego zdjęcia lotniczego z 1929 roku na Google Maps
Plik ściągnięto 5115 raz(y) 119,3 KB

Dom_Chelm_Lubelska_5.jpg
Dom przy ulicy Lubuskiej 5
Plik ściągnięto 5115 raz(y) 50,84 KB

Dom_Stoczniowcow.jpg
Dom przy ulicy Stoczniowców.
Plik ściągnięto 5115 raz(y) 81,28 KB

 
Rysio 

Dołączył: 12 Sty 2011
Posty: 117
Wysłany: Sro Gru 18, 2013 9:00 pm   

Wszystko jasne. Dziękuję. Widzisz dla mnie pamiętającego dobrze cmentarz wokół kościołów (!) był on nowy. Zapełniony szczelnie stosunkowo nowymi nagrobkami. W.g. map i historii jest on "alter". Tamten po drugiej, wschodniej stronie ul. Stoczniowców tylko we fragmencie przypominał cmentarz. Zastanawiające jest, jak stare są baraki przy ul.Stoczniowców ( poniżej domu z beczkowym dachem). Już są na zdjęciu lotniczym z 1929r.
Rozmawiałem z autorką wspomnień o parafii na Chełmie. Zapytałem ją o grób St. Przybyszewskiej. Twierdzi, że proboszcz parafii F. Wołos sam pisał tę kronikę wystawioną na frontonie kościoła." Jeździł w tym celu do Oliwy i Pelplina". Tyle tylko.
_________________
Telimeny
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk