Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Szukam m.in. "umowy urzędniczej" i kilku informacj
Autor Wiadomość
studentkaZlodzi 

Dołączyła: 24 Lut 2013
Posty: 6
Wysłany: Sro Kwi 17, 2013 3:17 pm   Szukam m.in. "umowy urzędniczej" i kilku informacj

Hej , czy ktoś posiada jakieś informacje gdzie mogę znaleźć tzw. umowę urzędniczą podpisaną między WMG a Polską. Byłabym bardzo wdzięczna gdybym miała jej tekst, ale data podpisania i ogólne zagadnienia jakie zostały w niej poruszone będą również b. pomocne.

Kolejna kwestia, której nie mogę znaleźć to zakaz agitacji przedwyborczej do wyborów Volkstagu. Konstytucja WMG nie zabrania agitacji przedwyborczej , więc czy gdzieś w innych umowach ( porozumieniach, czy ustawie) był wprowadzony zakaz? Po dojściu NSDAP do władzy " niemieckie osobistości" ja Goebbels wprost namawiali do głosowania na faszystów. I moje pytanie : czy to było zgodne z ówczesnym prawem ?

Nurtuje mnie jeszcze jedno pytanie: dlaczego pro-niemiecki Senat odrzucał wnioski o nadanie obywatelstwa składane przez Niemców? Powszechnie wiadomo, że to Polakom utrudniano ten proceder. Zgodnie z danymi jakie wygrzebałam z Archiwum Akt Nowych w 1935 roku odrzucono aż 152 niemieckie wnioski a tylko 41 zostało przyjętych ...
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Sro Kwi 17, 2013 5:56 pm   Re: Szukam m.in. "umowy urzędniczej" i kilku infor

studentkaZlodzi napisał/a:
Hej , czy ktoś posiada jakieś informacje gdzie mogę znaleźć tzw. umowę urzędniczą

Chodzi Ci o umowę warszawską ?

Cytat:
Kolejna kwestia, której nie mogę znaleźć to zakaz agitacji przedwyborczej do wyborów Volkstagu

Pierwsze słyszę. Swego czasu dość dokładnie zgłębiałem kwestie ustrojowe WMG, ale o podobnym zakazie nie słyszałem nigdy. Żaden znany mi akt prawny niczego takiego nie przewidywał - no chyba, że mam jakieś zaćmienie. Zresztą jest mnóstwo zdjęć z wyborów do Volkstagu, które takowej tezie przeczą. Agitacja była prowadzona jak najbardziej, nieznana była nawet tzw. cisza wyborcza, ludzie z plakatami zachęcającymi do głosowania na ich listy stali tuż przed wejściami do lokali wyborczych.

Cytat:
Nurtuje mnie jeszcze jedno pytanie: dlaczego pro-niemiecki Senat odrzucał wnioski o nadanie obywatelstwa składane przez Niemców? Powszechnie wiadomo, że to Polakom utrudniano ten proceder. Zgodnie z danymi jakie wygrzebałam z Archiwum Akt Nowych w 1935 roku odrzucono aż 152 niemieckie wnioski a tylko 41 zostało przyjętych ...

A nie podawali tam konkretnych przyczyn odrzucania poszczególnych wniosków? Podejrzewam, że chodziło o kwestie indywidualne, a nie kompleksową politykę. Zresztą, w sytuacji gdy polska mniejszość w WMG stanowiła, realnie patrząc, zaledwie ok 5% mieszkańców (wg moich szacunków), nie było powodów by na siłę dawać obywatelstwo WMG obywatelom Rzeszy.
_________________
da, da, da...
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7700
Wysłany: Sro Kwi 17, 2013 8:38 pm   Re: Szukam m.in. "umowy urzędniczej" i kilku infor

studentkaZlodzi napisał/a:
dlaczego pro-niemiecki Senat odrzucał wnioski o nadanie obywatelstwa składane przez Niemców? Powszechnie wiadomo, że to Polakom utrudniano ten proceder. Zgodnie z danymi jakie wygrzebałam z Archiwum Akt Nowych w 1935 roku odrzucono aż 152 niemieckie wnioski a tylko 41 zostało przyjętych ...

Może właśnie dlatego, że był proniemiecki? polityka NSDAP (i zresztą większości innych partii politycznych działających w WMG) kierowała się hasłem "Zurück zum Reich" i zmierzała do tego, by wszyscy obywatele Gdańska otrzymali obywatelstwo Rzeszy, a nie na odwrót :wink:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
studentkaZlodzi 

Dołączyła: 24 Lut 2013
Posty: 6
Wysłany: Sob Kwi 20, 2013 9:09 pm   

Wielkie dzięki, nie chodziło mi o umowę warszawską ( już ją w pracy dokładnie przestudiowałam) chodziło mi o zapis z Konstytucji WMG, w którym odesłanie jest do odrębnej umowy - tzn. tej urzędniczej właśnie. a dokładniej to obecnie szukam informacji (przesłanek ) dlaczego urzędnika można było zawiesić/odwołać/ przenieść .
Dzięki za potwierdzenie mi informacji o nieistniejącym zakazie agitacji ( chciałabym uniknąć tego pytania podczas obrony )
bardzo Wam dziękuję za pomoc :)
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Nie Kwi 21, 2013 2:31 am   

studentkaZlodzi napisał/a:
Wielkie dzięki, nie chodziło mi o umowę warszawską ( już ją w pracy dokładnie przestudiowałam) chodziło mi o zapis z Konstytucji WMG, w którym odesłanie jest do odrębnej umowy - tzn. tej urzędniczej właśnie.

W którym to artykule było, bo nie chce mi się szukać?

Cytat:
Dzięki za potwierdzenie mi informacji o nieistniejącym zakazie agitacji

A skąd wzięłaś informację o rzekomym zakazie?
_________________
da, da, da...
 
 
studentkaZlodzi 

Dołączyła: 24 Lut 2013
Posty: 6
Wysłany: Nie Kwi 21, 2013 2:42 pm   

to jest art.92 konstytucji WMG - podaję skróconą treść : Urzędnicy mogą być jedynie na zasadzie ustawowo unormowanych przepisów i sposobów tymczasowo zawieszani w swem urzędowaniu lub od niego usuwani, chwilowo lub ostatecznie przenoszeni w stan spoczynku, lub na inny urząd z mniejszemi poborami...
Informacji o zakazie agitacji właśnie nie znalazłam, dlatego byłam ciekawa czy takowy istnieje bo być może istniała jakaś np. ordynacja wyborcza, która to normowała ( a ja jej nie znalazłam) więc pytałam Was, bardziej dokształconych w tym temacie :) )
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Nie Kwi 21, 2013 3:28 pm   

Artykuł 92 w oryginalnym brzmieniu:
Cytat:
Artikel 92. Die Beamten werden auf Lebenszeit angestellt, soweit nicht durch die Verfassung oder durch ein Gesetz etwas anderes bestimmt ist. Ruhegehalt und Hinterbliebenenversorgung werden gesetzlich geregelt. Die wohlerworbenen Rechte der Beamten sind unverletzlich. Für die vermögensrechtlichen Ansprüche der Beamten steht der Rechtsweg offen.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Nie Kwi 21, 2013 7:21 pm   

Przecież nie ma tam odesłania do żadnej umowy.
Z tego artykułu wynika jedynie, że kwestie związane z poborami urzędników, ich uposażeniem emerytalnym i zaopatrzeniem rodzin na wypadek śmierci urzędnika, kwestie urzędniczych reprezentacji zawodowych, jak również przechodzenie urzędników w stan spoczynku, ich tymczasowe zawieszanie w pełnieniu obowiązków, przenoszenie na inny urząd i zwalnianie ze stanowiska muszą być uregulowane ustawowo.
Czyli, że te kwestie musiały być uszczegółowione w ustawie, a nie żadnej umowie.
_________________
da, da, da...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk