Wysłany: Nie Maj 13, 2012 8:37 am Placówki pocztowe we Wrzeszczu w latch 1945-1946
Przeglądając typy prowizoriów tzw. erek na przesyłkach poleconych z tego okresu, napotykam na dwa typy: Gdańsk-Wrzeszcz "a" i Gdańsk-Wrzeszcz "b". Czy ktoś się orientuje w jakim urzędzie pocztowym były stosowane? Czy może funkcjonowały dwie poczty "Wrzeszcz"?
Nie sądzę. Od zawsze każda placówka pocztowa bez względu na rangę miała numer. Im mniejszy numer tym "wyższa" ranga. Wyjątek w Gdańsku stanowił UP Gdańsk 1, nadany d.Poczcie Polskiej w Gdańsku. Dwojkę zawsze miały urzędy ekspedycyjne (najczęściej na dworcach kolejowych). Wrzeszczański Urząd Oddawczy (bo mówimy o tym na Grunwaldzkiej 108) miał numer 6. Trochę dziwi mnie opis "Gdańsk-Wrzeszcz" bez numeru. Może tuż po wojnie funkcjonował tak krótko zanim wprowadzono numerację. Co do oznaczeń "a" i "b" optował bym raczej z tym; że jest to określenie zmian: a - zmiana poranna, b - zmiana popołudniowa.
_________________ "(...) lecz ta jedyna której strzeże
liczba najbardziej pojedyńcza
jest tutaj gdzie cię wdepczą w grunt
lub szpadlem który hardo dzwoni
tęsknocie zrobią spory dół"
Przyszedł mi do głowy jeszcze inny pomysł. W samym Wrzeszczu funkcjonowały dwie poczty w których można było nadać przesyłki polecone. Pierwsza to wspomniana przy ul.Grunwaldzkiej http://wikimapia.org/#lat...9&z=19&l=28&m=b a druga (nie istniejąca już) przy ul.Mickiewicza http://wikimapia.org/#lat...5&z=19&l=28&m=b . może więc faktycznie to a i b przed nadaniem numeracji urzędom rozróżniało te placówki. No tak... ale co z pocztą przy ul.Racławickiej http://wikimapia.org/#lat...2&z=20&l=28&m=b ? Chyba że powstała później. Na pewno znajdzie się tutaj ktoś kto będzie to wiedział dokładniej.
_________________ "(...) lecz ta jedyna której strzeże
liczba najbardziej pojedyńcza
jest tutaj gdzie cię wdepczą w grunt
lub szpadlem który hardo dzwoni
tęsknocie zrobią spory dół"
W samym Wrzeszczu funkcjonowały dwie poczty w których można było nadać przesyłki polecone. Pierwsza to wspomniana przy ul.Grunwaldzkiej http://wikimapia.org/#lat...9&z=19&l=28&m=b a druga (nie istniejąca już) przy ul.Mickiewicza http://wikimapia.org/#lat...5&z=19&l=28&m=b . może więc faktycznie to a i b przed nadaniem numeracji urzędom rozróżniało te placówki.
Jeśli mówimy o latach 1945-46, to na pewno nie. Urząd Pocztowy Gdańsk-11 przy ul.Mickiewicza otwarto dopiero 1 marca 1947 roku.
A więc pozostaje chyba pierwsza wersja moich "przemyśleń" w temacie. Dwuzmianowa numeracja przesyłek poleconych. A może ktoś ma inny pomysł?
_________________ "(...) lecz ta jedyna której strzeże
liczba najbardziej pojedyńcza
jest tutaj gdzie cię wdepczą w grunt
lub szpadlem który hardo dzwoni
tęsknocie zrobią spory dół"
A że spytam troszkę obok tematu- kiedy powstał budynek "d.poczty na Mickiewicza" - przecież przedwojenny? Co się tam mieściło?
Zaplecze hal produkcyjnych Telkomu/Telmoru w tym miejscu to też przecież to nie przypadek? To była fabryka?
A że powinien być - ośrodek kultury,archiwum- muzeum pamiątek wrzeszczańskich - szczególnie pocztowych! - ehm - to nawet nie wypada się upominać.
No nic, poczekam na książkę o Dolnym autorstwa Pepo i Jarka..
Żeby nie być gołosłownym. Dwie przesyłki z roku 1946. Oba stemple dzienne różnych typów treści "Gdańsk-Wrzeszcz", bez oznaczenia liczbowego. Prowizoria znaków polecenia z wyróżnikami odpowiednio "a" i "b".
O ile określenie UP jako "Gdańsk-Wrzeszcz" przypisać można do poczty przy Grunwaldzkiej, to moje wątpliwości wzbudziły wyróżniki prowizorium polecenia. Gdyby chodziło o zmianę, pewnie uwidocznione byłoby to w postaci wyróżnika na stemplu dziennym. Ale na erce? Może to jakieś punkty? Filie? Dodatkowo użyta nalepka "expres" świadczy o tym, jak bardzo wszystko było w tym czasie prowizoryczne.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum