Malowniczo meandrująca Motława w okolicach Wiśliny pow. Pruszcz Gdański. I tu przy okazji proponowałbym założenie tematu: "Gdańskie mosty". Materiałów jest dość sporo rozrzuconych w różnych miejscach.
Mam do Ciebie prośbę, możesz ujawnić źródło tego zdjęcia motławy?
Według mnie rodzynek Stara, nieczynna stacja pomp przepompowywująca wodę z kanału odwadniającego grunty Dziewięciu Włók, Weselna i Wiśliny. Nie wiem kiedy wybudowano nieodległą, nową, a tą odstawiono od pracy. Nie zlikwidowano jej (za co chwała), ale zaniechano koniecznych, co jakiś czas konserwacji dachu (za co nagana) i doprowadzono do ruiny, a szkoda bo pompy są piękne. Powinny stać w muzeum, a najlepiej żeby ten budynek razem z nimi był filią jakiegoś muzeum. Ale jest jak jest
Na poniższej mapce z 1910 r. jest zaznaczona w tym miejscu przepompownia (Entw. M.). Może to ta, a może jej wcześniejsza wersja. Jest wkomponowana w wał, wtedy koryta Motławy, obecnie jej odnogi. Po wybudowaniu kanału Weißhöfer Kanal (na tej mapce już jest) zlikwidowano stare koryto Motławy za przepompownią. Odcinek przed nią zachowano dla odprowadzania do Motławy wód przez nią przepompowywanych. Dla skrócenia drogi przeniesiono koryto do, w tym czasie odciętego od użytkowania, starorzecza.
W budynku są dwie pompy. Prawa z przepięknym, obustronnym doprowadzeniem wody z dolnego poziomu i lewa z jednostronnym – też piękna Pompy były napędzane silnikami elektrycznymi, po których pozostały tylko fundamenty i pasy transmisyjne
Woda była tłoczona rurami poprzez mur budynku i wał ziemny za tym murem do górnej wody - Motławy (jej odnogi).
Motława d.1910.k2.jpg
Plik ściągnięto 20516 raz(y) 79,24 KB
DSC02261.r.jpg wejście
Plik ściągnięto 20516 raz(y) 79,29 KB
DSC02260.r.jpg widok od dolnej wody, lewa strona
Plik ściągnięto 20516 raz(y) 79,15 KB
DSC02257.r.jpg widok od dolnej wody, prawa strona
Plik ściągnięto 20516 raz(y) 79,32 KB
DSC02255.r.jpg rury doprowadzające wodę z dolnego poziomu, widoczny fundament po silniku
Plik ściągnięto 20516 raz(y) 78,75 KB
DSC02250.r.jpg prawa pompa
Plik ściągnięto 20516 raz(y) 79,42 KB
DSC02249.r.jpg prawa pompa z boku, z rurą tłoczną wchodzącą w mur
Plik ściągnięto 20516 raz(y) 78,69 KB
DSC02253.r.jpg prawa pompa
Plik ściągnięto 20516 raz(y) 77,51 KB
DSC02254.r.jpg koło napędowe prawej pompy
Plik ściągnięto 20516 raz(y) 79,5 KB
DSC02256.r.jpg zsunięty pas transmisyjny przenoszący kiedyś napęd a silnika
te pompy sa z 1850 roku. z fabryki wolfa. zanim poprowadzono do pompy prąd elektryczny były napędzane przez lokomotywę stojącą na murku obok bydynku. silniki zanrano po likwidacji pompy. w 1945 roku wał obok pompy był wysadzony i zalano w ten sposób większość wiśliny i całe dziewięć włók. Polecam stojący obok stary dom drewniany. unikat architektoniczny.
Niestety problem ze złomiarzami już jest. Zabrali wszystko co da się mechanicznie odkręcić. Znajomy uchował jedną tabliczkę znamionową pompy. jak zrobię zdjęcie to umieszczę na forum. Ta mała pompa miała wydajność 800 litrów na minutę.
"1336 Juli 6. Danzig. — Hochmeister Dietrich von Altenburg bestätigt die Schenkung der halben Insel Nassenhuben (Kreis Danziger Niederung) durch Nikolaus von Horden an des Heilig-Geist-Hospital in Danzig, czyli: 6 lipca 1336 roku wielki mistrz Dietrich von Altenburg zatwierdził darowiznę połowy wyspy Nassenhuben w powiecie Gdańska Nizina przez Mikołaja von Hordena dla szpitala Ducha Świętego z Gdańska". O jakiej połowie wyspy jest tu mowa?
Z przyjemnością informuję, że moje przypuszczenia mogły być strzałem w dziesiątkę
Na stronie Sołectwa Krępiec - Historia ( http://www.krepiec.pl/index.php?go=historia ) jest napisane:
Cytat:
Część obszaru należała do jednego z największych w okresie średniowiecza szpitali, gdańskiego głównomiejskiego szpitala św. Ducha, który w 1449 roku nabył majątek Krępiec. Należał doń aż do roku 1546, kiedy na skutek połączenia szpitali gdańskich (św. Ducha ze szpitalem św. Elżbiety na Starym Mieście) przechodzi praktycznie w zarząd miasta Gdańska. Później w XVII w. wieś należy praktycznie do szpitala św. Elżbiety w Gdańsku.
Daty są mocno rozbieżne, ale nie jest wykluczone, że mamy tu dwa dokumenty: pierwotny z 1336 r. i potwierdzający (modyfikujący) akt własności z 1449 r.
Pasują do siebie właściciel i terytorium
Północna część tej wyspy to terytorium Krępca.
Dotarłem do nowego dokumentu na temat wzmiankowanej wyspy, w którym napisano, że w dniu 6 lipca 1336 roku gdański mieszczanin Mikołaj Horden podarował szpitalowi św. Ducha połowę wyspy lub Żuław nazywaną Mudirstentz położoną między Motławą a Radunią.
Czy ten stan rzeczy zgadza się z ustaleniem Krzysztofa? Nie jestem biegły w czytaniu map i inżynierii wodnej. Wychodzi na to, że nie chodzi o wyspę (Insel) w potocznym tego słowa znaczeniu lecz o o obszar od Krepca aż do granic Lędowa.
To pasuje do tej mojej koncepcji
Sformułowanie takie takie jak w tym tekście może oznaczać, że w tym czasie lewe koryto Motławy było już nieczynne i że była to wtedy była wyspa. Jeśli tak to jest to teren pomiędzy korytem Motławy i Radunii. Na powyższej mapce jest końcowy fragment Radunii "alte Radaune Fl". W tym tekście nie jest napisane, że graniczy z Radumią, a tylko że jest pomiędzy. Określenie "Żuława (-y)" też pasuje do tak dużego terytorium.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum