Jak się kto wybierze na jeden z wykładów Konferencji wspomnianej wyżej, to i cerkiew może obejrzeć, i unikatowe zjawisko na Żuławach – odbudowę domu podcieniowego. A przedzielone to niskim płotkiem. Obok też lapidarium przewijające się niekiedy po forumie. Można byc miło zaskoczonym.
to prawda wyjątkowe jest to miejsce. dziś tam bylem i to co zobaczyłem mnie bardzo ucieszyło. otóż widać iż Żuławy zaczynają się odnawiać i widać pracę dobrych ludzi a przy tym prawdziwych fachowców. Tym samym składam wielkie podziękowania Dostojnemu i Rudej ze pomoc w odkrywaniu kolejnych pięknych miejsc w bliskiej okolicy gdańska.
Dziękować nie ma za co. Miło było gościć Odkrywców. Jedno czego Wam zazdroszczę to czasu jaki macie na te wyprawy. Zatem póki można, do zobaczenia w innych, nie mniej ciekawych miejscach.
poniżej wkeljam program sesji jubileuszowej Oddziału Etnografii w Gdańsku poświecony w duzej mierze zaprezentowaniu wyników badań
Muzeum Narodowe w Gdańsku
w ramach obchodów 50-lecia Oddziału Etnografii MNG
zaprasza na sesję naukową
„ŻUŁAWY W POSZUKIWANIU TOŻSAMOŚCI”
dnia 15 listopada 2008
w Oddziale Etnografii MNG (Spichlerz Opacki)
ul. Cystersów 19
Gdańsk-Oliwa
Sesja zorganizowana we współpracy z:
Instytutem Etnologii i Antropologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie
Polskim Towarzystwem Ludoznawczym (Oddział w Gdańsku i Poznaniu)
Sesję zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
PROGRAM SESJI
CZĘŚĆ I: Perspektywy badawcze godz. 9.00 – 10.10
09.00 Wiktoria Blacharska, powitanie gości i wprowadzenie w tematykę konferencji
09.20 Anna Drożdż, Wielokulturowość Żuław – raport z badań terenowych
09.40 Grzegorz Gola, Muzeum Żuławskie – okruchy tożsamości regionalnej delty Wisły
10.00 Łukasz Fitkowski, „Żuławy - kraina nieodkrytych tajemnic…”. Opowieści wspomnieniowe przesiedleńców – próba analizy
10.20 przerwa na kawę, zwiedzanie wystaw w muzeum
CZĘŚĆ II: Grupy etniczne, społeczne i zawodowe na Żuławach godz. 11.00 – 12.30
11.00 Katarzyna Granowska, Marta Jaworska, Żuławy jako mała ojczyzna osadników i współczesnych mieszkańców
11.20 Anna Weronika Brzezińska, Małgorzata Wosińska, Ukraińcy na Żuławach. Mechanizmy oswajania traumy kulturowej
11.40 Artur Trapszyc, Nieszawiacy na Żuławach. Zakorzenieni na obcej ziemi
11.50 dyskusja
12.30 przerwa na kawę
CZĘŚĆ III: Mała ojczyzna godz. 13.00 – 14.20
13.00 Agnieszka Żur, „To jest mój hajmat” – współczesna tożsamość kulturowa mieszkańców Żuław. Próba analizy materiałów terenowych.
13.20 Amelia Frydrycka, Katarzyna Rybarczyk, Marynowy – historia zasiedlenia wsi po II wojnie światowej
13.40 Marta Gradowska, Bartosz Stańda, Tiegenort po II wojnie światowej - wspomnienia
mieszkańców
13.50 Agnieszka Skowron, Nowy Dwór Gdański – styl życia mieszkańców
14.10 dyskusja
14.30-16.00 przerwa obiadowa
CZĘŚĆ IV: Upowszechnianie kultury regionalnej godz. 16.00 – 17.30
16.00 Marzena Zawisza, Tu jest ojczyzna moja – kształtowanie patriotyzmu lokalnego poprzez edukację regionalną
16.20 Alicja Janiak, Działalność zespołów regionalnych jako przejaw tożsamości
współczesnych mieszkańców Żuław
16.40 Wiktoria Blacharska, Tworzenie wizerunku Żuław przez regionalnych twórców i działaczy
Warsztaty tradycyjnego konstruowania łodzi prowadzą w Muzeum Zalewu Wiślanego niemieccy szkutnicy. Do najbliższej soboty w placówce w Kątach Rybackich wszyscy chętni mogą nauczyć się podstaw wymierającego fachu. Warsztaty są kontynuacją programu realizowanego przez Muzeum Morskie i samorząd Sztutowa.
W ubiegłym roku szkutnicy z niemieckiego Torgelow rozpoczęli budowę repliki żakówki, łodzi, jaką na przełomie XIX i XX wieku pływano po Zalewie Wiślanym. Gotowy jest szkielet drewnianej łodzi. Specjaliści pracują tylko przy użyciu tradycyjnych narzędzi i technik, m.in. elementy metalowe i gwoździe są ręcznie kute.
- Obecnie wiedza szkutnicza jest bardzo cenna - mówi Robert Domżał z Centralnego Muzeum Morskiego. - Niewiele osób zna ten fach, a zainteresowanie drewnianymi konstrukcjami jest coraz większe. Chętni mogą pomóc przy budowie repliki [w godz. 10-17, w sobotę 10-14 - dop. red.]. Zaplanowaliśmy także pokazy szkutnicze dla uczniów. Młodzież obejrzy z bliska warsztat. Nie zabraknie też morskich opowieści.
Szkutnicy z Niemiec uczą tradycyjnego konstruowania łodzi. Fot. anna arent-mendyk.jpg
Plik ściągnięto 8959 raz(y) 23,97 KB
_________________ „Chamstwu w życiu należy się przeciwstawiać siłom i godnościom osobistom”.
poniżej wkeljam program sesji jubileuszowej Oddziału Etnografii w Gdańsku poświecony w duzej mierze zaprezentowaniu wyników badań
Dzięki. Za rok może jeszcze nie ale za dwa, Prezentację zrobimy w Cyganku. Trwają intensywne prace nad odbudową domu żuławskiego (podobno się nie da) i Centrum Kultury Ukraińskiej.
Jak się kto wybierze na jeden z wykładów Konferencji wspomnianej wyżej, to i cerkiew może obejrzeć, i unikatowe zjawisko na Żuławach – odbudowę domu podcieniowego. A przedzielone to niskim płotkiem. Obok też lapidarium przewijające się niekiedy po forumie. Można byc miło zaskoczonym.
Przepraszam, ale gdzież to?
Z ogromną ochotą obejrzał bym nie na ekranie...
W dniach 23-27 września br. odbyły się Polsko - Holenderskie warsztaty studentów Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej pod kierunkiem pracowników naukowych tej uczelni we współpracy z Honorowym Konsulem Holandii w Gdańsku..........
_________________ „Chamstwu w życiu należy się przeciwstawiać siłom i godnościom osobistom”.
niech to jasny dunder świsnie, że ja na tym forum buszuję od wczoraj i taką świetną konferencję przegapiłam. A te wykłady co są w tej chwili ....aż mnie ścicska. przez chwilę się łudziałm, ze może dziś 16 ale nie... 17.A jutro jak na złość kominiarza załatwiałm na komina oględziny przeczyszczanie i pomiary, żeby z komina mojej żuławskiej chatki dym poszedł wreszcie w komin a nie na pokoje do tej pory się cieszylam z tego kominiarza...a teraz dół bo nie bedzie konferencji Gotyk na Żuławach...Mam nadzieje, że inni się wybrali i przekażą co nieco spóźnialskim, szczególnie cenne te wykłady o ochronie i jednocześnie wykorzystniu turystycznym, pozyskaniu funduszy....aaaaaaaaa. czy ktoś wie, czy materiały z konferencji nie pójdą później drukiem?
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum