Aktualności z Muzeum Miasta Gdyni:
1. Do 13 kwietnia trwa wystawa fotografii Tadeusza Wańskiego. "Fotografie 1930 - 1957"
2. Do 25.03.2008 w sali wystawowej w centrum 'Gemini' przy ul. Waszyngtona 21 trwa wystawa pokonkursowa "Gdynia tradycyjnie nowoczesna"
3. Do 06.04.2008r. w budynku (na poziomie '-1') Muzeum Miasta Gdyni przy ul. Zawiszy Czarnego 1 trwa wystawa "Polski Paryż. Fotografie Krystyny Łuczywek"
4. 01.04.2008r. godz. 17:00
Czwarty z kolei wykład z cyklu organizowanego przez gdański oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego i Muzeum Miasta Gdyni. W siedzibie Muzeum Miasta Gdyni zostanie odczyt pt. "Lotnicze wojenne odznaczenia brytyjskie, którymi zostali odznaczeni polscy lotnicy", przygotowany przez pana Henryka Karpińskiego.
Wstęp wolny
W programie znajdą się następujące referaty:
- prof. dr hab. Józef Borzyszkowski
"Obraz społeczności kaszubsko-pomorskiej w świetle publikacji genealogicznych...
a rzeczywistość"
- dr Tomasz Rembalski
"Kaszubsko-pomorskie "pozametrykalne" źródła archiwalne do ustalania faktów
genealogicznych"
- dr inż. Wojciech Beszczyński
"Digitalizacja i indeksowanie ksiąg metrykalnych na Pomorzu - jeden z głównych celów
Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego"
- mgr inż. Przemysław Pragert
"Znaczenie genealogii w badaniach heraldycznych - wybrane przykłady identyfikacji
kilku herbów szlacheckich z kościołów na Kaszubach"
- dyskusja uczestników
Mamy nadzieję, iż podobnie jak poprzednio, materiały seminaryjne i ciekawsze monografie
rodzin, przekazane do druku przez uczestników zostaną opublikowane. Ze względów
organizacyjnych bardzo prosimy o upowszechnienie niniejszego komunikatu i przekazywanie
do Muzeum Miasta Gdyni zgłoszeń chęci wzięcia udziału w planowanym seminarium
(uczestnictwo jest nieodpłatne!). W trakcie trwania seminarium będzie można nabyć
wydawnictwa o tematyce gdyńskiej i kaszubsko-pomorskiej, w tym materiały z I seminarium.
Atmosferę harcerskich obozów z namiotami i kuchnią polową przywołuje niezwykła wystawa w gdyńskim centrum Gemini, która bardziej przypomina bieg patrolowy z przygodami niż muzealną ekspozycję
Wystawa łączy tradycyjne zwiedzanie z przygodą i zabawą w harcerskiej atmosferze. Na 150 m kw. sali wystawienniczej Muzeum Miasta Gdyni na parterze Gemini urządzono namiastkę obozu harcerskiego z jego atrybutami: totemami, ogniskiem, namiotem z pryczami i polową kuchnią. - A obok nich drewniany kajak wykonany przez harcerzy z Politechniki Gdańskiej, który ma już pół wieku, most linowy do przejścia i kapitański pokład z telefonem na korbkę, w którym słychać... leśne echa - opowiada harcmistrz Maciej Szafrański z gdańskiej chorągwi ZHP. W sali pachnącej lasem można posłuchać śpiewu ptaków i harcerskich piosenek, a siedząc na drewnianej pryczy w namiocie obejrzeć najbardziej harcerski polski film: "Czarne Stopy" Waldemara Podgórskiego na podstawie popularnej przed laty powieści Seweryny Szmaglewskiej.
Najbardziej zaskakująca jest metoda zwiedzania - wystawę ogląda się pokonując kolejne punkty biegu patrolowego. Jest ich 15, czyli tyle, ile najważniejszych postaci z historii pomorskiego harcerstwa znalazło się na wystawie "15-stu w Biegu". Każdy fragment muzealnego biegu opowiada o jednej osobie, są wśród nich m.in. Alfred Dyduch, najmłodszy obrońca Kępy Oksywskiej, który jako 13-latek zginął na Obłużu, oraz gdyńskie legendy: zasłużeni dla ruchu harcerskiego Eugeniusz Kwiatkowski i Mariusz Zaruski. Po drodze trzeba wykonać zadania: zrolować koc, zawiązać węzły, rozpoznać zapachy zamknięte w słoikach. Za zaliczenie każdego odcinka otrzymuje się punkty, a zgromadzenie wszystkich uprawnia do otrzymania specjalnej pieczęci. "15-stu w Biegu" zorganizowały Związek Harcerstwa Polskiego oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej przy współpracy Muzeum Miasta Gdyni.
Katarzyna Fryc
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum