Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Zalane piwnice Ratusza Głównomiejskiego
Autor Wiadomość
wrangla 
co to w ogóle jest za nick...


Dołączyła: 01 Gru 2004
Posty: 1220
Wysłany: Czw Maj 12, 2005 12:24 am   Zalane piwnice Ratusza Głównomiejskiego

Zalane piwnice Ratusza Głównomiejskiego

K.Netka napisał/a:
Ratusz Głównomiejski w Gdańsku jest znowu podtapiany. Udało się zahamować napływ wody do jego piwnic od strony południowej (od ul. Długiej) i wschodniej (Długi Targ). Nadal jednak są przecieki od północy i zachodu.
Na poznanie przyczyn tego zjawiska potrzeba pieniędzy, a badania nie są łatwe.
- Pod ratuszem istnieją warstwy wodonośne - mówi Maria Bigoś-Bojarska, zastępca dyrektora ds. dziedzictwa kulturowego Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. - Z nich woda przesiąka do ratuszowych piwnic. Żeby dokładnie poznać to zjawisko, trzeba przeprowadzić badania, m.in. archeologiczne - na prywatnych działkach. Musimy się zastanowić, jak się uporać z tym problemem, nie pogarszając sytuacji naszych sąsiadów.
Saur Neptun Gdańsk, na zlecenie MHMG, skontrolował za pomocą kamery instalacje deszczowe. To jednak za mało, by wyjaśnić powód przenikania wody pod zabytek, np. z powierzchni z wewnętrznego dziedzińca. Niezbędne są sondaże archeologiczne. Prawdopodobnie do zalewania piwnic przyczyniają się pozostałości zabytków w ziemi - m.in. XIX-wiecznego komina.
Interwencyjnie piwnice ratuszowe są odwadniane pompami.
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Czw Kwi 10, 2008 2:36 pm   

o Ratuszu , ale nie o piwnicach,; i optymistycznie

Cytat:
Demolka w XIV-wiecznym Ratuszu Głównego Miasta Gdańska

W Wielkiej Sali Rady (Sali Czerwonej) Ratusza Głównego Miasta Gdańska zdjęto ze ścian siedem obrazów wybitnego holenderskiego malarza i architekta Hansa Vredemana de Vriesa. Mistrz namalował na nich cnoty (Sprawiedliwości, Mądrości, Pobożności, Zgody, Wolności i Stałości), a malarską wizją zakończył "Sądem Ostatecznym".

Powodem tej rewolucji jest remont. Gotycko-renesansowa budowla Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku kryje wiele niezbadanych tajemnic. Pięknie odbudowany po wojnie, nie został jednak starannie przebadany. - Zamierzamy odkryć wszystkie zagadki, niespodzianki, tajemnice - mówił wczoraj na konferencji prasowej dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska Adam Koperkiewicz. - Sygnały, które mamy z prac sondażowo -konserwatorskich są niezwykle obiecujące i otwiera się przed nami olbrzymia sfera prawdy i wiedzy o ratuszu. Chcemy niezwykle dokładnie przebadać Wielką Salę Rady, bo wiemy, że pod czerwoną materią kryją się średniowieczne freski.
Widział je po wojnie konserwator Wacław Rasnowski, który pamięta, że zachowały się nie tylko kontury, ale też fragmenty polichromii. Purpurowa materia okrywająca ściany zostanie zdjęta w przyszłym tygodniu. Przekonamy się wówczas, w jakim stanie są freski. Pracom konserwatorskim można się będzie przyglądać.
Na czas remontu obrazy Hansa Vredemana de Vriesa trafią na pierwsze piętro Muzeum Narodowego w Gdańsku, a "Sąd Ostateczny" de Vriesa prezentowany będzie przy "Sądzie Ostatecznym" Hansa Memlinga. To rzadka okazja, aby zobaczyć te arcydzieła z bliska. - Hans Vredeman de Vries, niderlandzki rytownik, malarz, architekt, do Gdańska przybył w roku 1592, aby wziąć udział w konkursie na projekt umocnień obronnych przy Wisłoujściu i Motławie. Podpisał nawet z Radą Miejską jednoroczny kontrakt na architekta miejskiego. Po przegranym konkursie stracił posadę - opowiada Wioleta Kmiecik z MHMG.
- W roku 1594 wykonał, na zamówienie Rady Miejskiej, słynny, zaginiony podczas ostatniej wojny obraz "Orfeusz wśród zwierząt" dla Dworu Artusa. Potem Rada Miejska zleciła mu kolejne wielkie zadanie - dekorację Letniej Sali Posiedzeń (od drugiej połowy XIX w. zwanej Salą Czerwoną). W 1595 r. mistrz, przy udziale syna Paula wykonał siedem dużych obrazów sztalugowych wyobrażających cnoty obywatelskie i postulaty moralne, z objaśniającymi napisami łacińskimi, swobodnie rozrzuconymi na ich tle. Obrazy przetrwały II wojnę.
W czerwcu 1943 r., wraz z innymi obrazami zdobiącymi wnętrza ratusza, zostały wywiezione do Mierzeszyna koło Przywidza.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk