Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Grudzień, święta za pasem
Autor Wiadomość
fritzek 
THE BEST-IA


Dołączyła: 20 Sie 2004
Posty: 1078
Wysłany: Czw Gru 01, 2005 5:44 pm   Grudzień, święta za pasem

Jakoś się ostatnio nerwowo i gęsto zrobiło na forumie :II Proponuję poblablać o czymś przyjemnym. O dekoracjach, przepisach na różne smakowitości, zwyczajach. :miko:
Na zachętę wklejam fotki moich tegorocznych dekoracji.
_________________

 
 
Pepo 
PDW

Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Czw Gru 01, 2005 6:36 pm   

... skoro tak, to ja może wspomnę o takiej miłej tradycji świątecznej,którą miałem okazję podziwiać i w niej uczestniczyć...dosłownie parę chwil temu :)

Jestem akurat z wizytą u Naszych Sąsiadów Zza Odry;), dokładniej mówiąc w okolicy Mainzu (Moguncji), w takim niewielkim i uroczym miasteczku Saulheim. Już nie będę opowiadał, jakie tu są ciekawe budynki, kościółek, uliczki, mostki, winnice itd. (bo to nie na temat - ukłon w stronę moderatora :) , tylko o pewnej tradycji, dośc ponoć tu młodej, ale jakże przyjemnej!
Każdego grudniowego wieczoru w jednym z domów (wcześniej ustalone, kto robi i podany w lokalnej prasie adres domostwa) przystraja się świątecznie okno od strony ulicy. O ustalonej godzinie zwykle pod wieczór) zbierają się ludzie z dzieciakami i następuje "oficjalne" odsłonięcie. Pomysłów, elementów dekoracji i sposobów urządzenia tego wszystkiego jest bez liku. Mi się najbardziej spodobało to, że chwilę później wyszedł gospodarz z talerzami ciastek i pierników i sporym zapasem Glühwein (grzanego wina ;). I tak sobie ludzie spotykają, rozmawiają, leci muzyka, popija się winko (dla dzieciaków wersja soft - lekki poncz). Wszystko trwa ok. pół godziny.
Następnego wieczoru powtórka.

Niby nic, ale w sumie bardzo fajny zwyczaj. Głównie pomyślany dla dzieciaków, ale integruje środowisko, wszyscy się uśmiechają, można porozmawiać itd. I to wszystko takie....hm...bezinteresowane. Mi się spodobało. Ja spotkałem się z tym pierwszy raz. Naprawdę sympatycznie :)
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Gru 01, 2005 7:13 pm   

Fritzek, masz piękne świeczniki i lampiony z IKEI :^^

Pepo, ten zwyczaj istnieje też w Szwecji, w okresie adwentu w firmach organizuje się takie imprezy, na świątecznych jarmarkach i często w sklepach można napić się kubeczka grzanego wina (gloeg po szwedzku) z rodzynkami i migdałami i zjeść do tego pierniczki zwane tu pepparkakor (jak to przetłumaczyć na polski, pieprzniczki? :^^ ). Zwyczaj wspaniały.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
fritzek 
THE BEST-IA


Dołączyła: 20 Sie 2004
Posty: 1078
Wysłany: Czw Gru 01, 2005 7:42 pm   

Sabaoth napisał/a:
Fritzek, masz piękne świeczniki i lampiony z IKEI


Promocja była w IKEA :hihi: Dla równowagi postawiłam błotnicką paterkę pod świeczkę z 1835r. :OO Mam też inne świeczniki. Jak posprzątam swoje hektary i zrobię resztę dekoracji, to pokażę.
A zwyczaj, o którym napisał Pepo jest baaaaardzo fajny. Spotyka się go chyba w większości krajów z przewagą ludności protestanckiej, prawda?
_________________

 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Pią Gru 02, 2005 12:19 pm   

Znam okolicę o której pisał Pepo i ona jest moim zdaniem zdecydowanie roemisch-katholisch.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Pepo 
PDW

Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Pią Gru 02, 2005 12:56 pm   

...no właśnie, Pumeks ma rację ;) Nie wiązałbym tej tradycji jakoś zdecydowanie z protestantyzmem. Zresztą, nie wiązałbym jej (przynajmniej tu, w Rheinland) specjalnie z żadnym większym wpływem samej religii (czy to rzymsko-katolickiej, która faktycznie tu ma przewagę, czy innej), bo jak się zorientowałem, tradycja ta istnieje tu dopiero od paru lat (podobnie jest w sąsiednich miasteczkach); uczestniczą w niej wyznawcy obu kościołów i rzadko tu spotyka się w dekoracjach elementy nawiązujące do scen z NT (głównie widać Mikołaje, renifery, gwiazdki, bałwanki i te klimaty).

A co do Szwecji...słyszałem o tym, przy czym są pewne różnice : tu mnie zaskoczył zwyczaj codziennego odwiedzania innego okna spotykania się na ulicy, wspólne uczestniczenie mieszkańców (a nie pracowników i rodzin jednej firmy), jakiś takli przyjemny klimacik. Choć ważny jest wspólny mianownik - życzliwość i ...grzane wino :) (oj, bo się wyda, jak ja to lubię ;)
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
fritzek 
THE BEST-IA


Dołączyła: 20 Sie 2004
Posty: 1078
Wysłany: Wto Gru 20, 2005 5:49 pm   

Dzisiaj rzygilia, święta tuż tuż. Wykopałam nieskromnie własny wątek :oops: Pokażcie albo napiszcie coś świątecznego :miko:
_________________

 
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Wto Gru 20, 2005 6:18 pm   

fritzek napisał/a:
Szkoda, że internet nie przenosi zapachów.

Na szczęście. :hihi:
Z wegetariańskim pozdrowieniem. :mrgreen:
_________________
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Wto Gru 20, 2005 6:34 pm   

ja lubię święta
choć są tylko raz do roku
ja kocham święta
...i święty spokój :%
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Wto Gru 20, 2005 7:23 pm   

Cytat:
Śledziki po skandynawsku się robią

Znaczy się na słodko :mrgreen:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Sro Gru 21, 2005 11:46 pm   

święty na moim biurku :D :miko:
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Czw Gru 22, 2005 7:22 am   

seestrasse napisał/a:
na moim biurku :D :miko:

Ale tam nie ma Maca.
:hmmm:
_________________
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Czw Gru 22, 2005 10:36 am   

jest :D można poznać po klawiaturze :wink:
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk