Zdjecia przedstawiaja "Nowy Dom Gauleitera" na ulicy Piwnej. Przedstawiona jest fasada i pomieszczenia recepcyjne, bedace swiadectwem "nowej kultury". Z podpisu wynika, ze kamieniczka zostala nowo zbudowana i dopasowana architektonicznie do starej zabudowy.
Czy wiecie cos wiecej na ten temat ? Czy budynek zostal odrestaurowany po wojnie, jak wyglada teraz i co sie w nim miesci?
o ile się nie mylę został odbudowany(jak i cała Piwna) co się teraz mieści nie kojarzę ale chyba czytałam o nim gdzieś niedawno .Dom Gauleitera znajdował się też chyba we Wrzeszczu(górnym i chyba zachował się do dziś)wiesz coś o nim?
Dom Gauleitera znajdował się też chyba we Wrzeszczu(górnym i chyba zachował się do dziś)wiesz coś o nim?
O Domie Gauleitera na Piwnej nie wiem nic bliższego. Przypuszczalnie mógł pełnić fukcje reprezentacyjne, np. przyjmowanie oficjalnych gości - co potwierdzałby widok wnętrza.
Natomiast faktem jest, że willa Gauleitera Forstera we Wrzeszczu zachowała się w całości. Dzisiaj jest ogólnodostępna, można ją zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 08.00-13.00. Wstęp jest wolny, niestety przy okazji zwiedzania mozna zęby stracić
_________________ BillyBoy na kłopoty ma zawsze środek złoty.
Nr 6 Właścicelem tej kamienicy Forster był od roku 1941, W 1943 przekazana NSDAP
Nr 7 Własność Forstera od 1940 roku, Przekazana NSDAP w 1943
Nr 8 Wzniesiona w 1639 roku w stylu niderlandzkiego manieryzmu, końcu wieku XIX przeniesionio tu przedproże z Długiego Targu 11. W 1940 przejęta przez Forstera, w 1943 przekazana Narodowej Niemieckiej Partii Pracy z Monachium.
Nr 10 Kamienica wzniesiona ok roku 1580 w stylu niderlandzkiego manieryzmu, trójkondygnacyjna z ceglan - kamienna fasadą, trójosiową , posadowioną na dwóch kondygnacjach piwnic, z przedprożem, z dwoma rzeźbionymi płytami balustrady ze scenami mitologicznymi.
W 2 połowie XIX wieku usunięto przedproże i w obniżonym parterze usytuowano sklep.
Po 1906 rou pomiędzy jezdnia a chodnikiem ustawiono rokokową balustradę, pozostawiona w 1934 roku przy rewaloryzacji fasady. W 1940 roku rekonstrukcja parteru z portalem na osi budynku. Kamienica od roku 1939 yła własnością Forstera, od roku 1941 - własność miasta.
Kamienica nr 11
Forster przejął kamienicę w roku 1938 na siedzię NSDAP wówczas kamienica otrzymała nową dekorację fasady. Portal podwyższono likwidując nadświetle w miejsce, którego umieszczono orła ze swastyką, między kondygnacjami wprowadzono fryzy z motywem meandra, po obu stronach wejścia ustawiono granitowe kule związane ze ścianą metalowymi poręczami obok wejścia na metalowych prętach zamocowano do ściany latarnie.
Kamienica nr 12 . Kamienica rokokowa z 1770 roku.
Na przełomie wieku XIX i XX zlikwidowano barokowe przedproże . Elementy przeniesiono i zestawiono na ul Mariackiej 18.
Kamienica przejęta przez Forstera w 1940 roku. Od 1941 własność miasta
Moze wiesz cos jeszcze na temat letniego domu w Sobieszewie-Orle ?.
Bylem tam kiedys na biwaku. Przy wejsciu do lasu w strone morza po lewej stronie znajdowala sie mala, wtedy (lata 70-te) chyba opuszczona willa. Mowiono nam, ze to letni domek Forstera. Wesolych Swiat!
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum