Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Jaśkowa Dolina
Autor Wiadomość
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 907
Wysłany: Sob Lut 10, 2007 12:53 am   

Przewodnik od Renekk'a można już ściągnąć tu: (guzik na samym dole)
File: http://files.to/get/360705/24157/jaskowypark.rar
[a w razie czego odezwijcie się do mnie na PW/maila to też prześlę]

Renekk, ogromne dzięki! :hurra: :LL: :hiphip:



[i przy okazji spójrzcie proszę na moje wcześniejsze pytania, bo mnie ciekawość zżera! :P ]
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sob Lut 10, 2007 12:56 pm   

Chris napisał/a:
^^ poszerzono? to ile ta ulica miala szerokosci wczesniej?

Poszerzono ją o ok. 1,5 m. Na środkowym odcinku rozebrano płoty po północnej stronie. Tu przy dawnej przychodni od pozostałych fundamentów można odmierzyć ~ 1.5 (linia płotu) i jeszcze raz ~ 1.5 m. na chodnik i mamy miejsce gdzie był stary krawężnik.
Dalej, przy barakach - Jäschkenthal Wiese wycięto, wtedy bardzo charakterystyczne, bukowe, wysokie na 2 m. żywopłoty po obu stronach ulicy. Podejrzewam, że to były te, tu jeszcze małe, widoczne na starych pocztówkach. Po północnej stronie, przy dawnym zarządzie lasów komunalnych (trzeci obrazek) posadzono w prawdzie nowy żywopłot bliżej budynku, ale to nie to co było. :evil:
Jaśkowa (jak na tamte czasy) nie była wąska i miała bardzo ładny, nieduży, bruk granitowy, aż do końca żywopłotu (baraków). Dalej do Cafe Schroeder ok. 100 m. asfaltu, gruntowy placyk przed nią i dalej trochę w prawo od dotychczasowej osi ulicy zaczynały się kocie łby aż do Piecek (Piecewa). :dziadek:

langfuhr-j_schkental.jpg
Plik ściągnięto 26557 raz(y) 70,37 KB

bllick_auf_forsthaus.jpg
Plik ściągnięto 26557 raz(y) 24,03 KB

DSC_3072min.jpg
Dawny zarząd lasów komunalnych (wtedy nr. 18a)
Plik ściągnięto 26556 raz(y) 67,82 KB

 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sob Lut 10, 2007 3:54 pm   

Cytat:
Pyt. 5 - Domy J.D. 57 i 57a wybudowano raczej niedawno - pamiętacie co było w ich miejscu wcześniej (jakiś inny dom, czy tylko trawa?)

Pomiędzy działkami na których obecnie stoją te budynki i budynek Ligi Ochrony Przyrody było przejście do lasu, w 50-tych latach droga biegła groblą do potoku (wtedy, tu odkrytego), przez mostek i na istniejące do dziś schody. Po obu stronach przejścia były ogrody na niskich, opadających do strumienia tarasach. Ten poniżej zapamiętałem jako typowo "przydomowy" z drzewkami owocowymi i t.p. (mógł należeć do budynku, o dawnym nr. 20, po lewej stronie od przejścia do teatru leśnego). Powyżej mostku był to raczej ogród mono uprawowy bez drzewek i krzaków.

Cytat:
Pyt. 7 - Chodzi mi o nazwy Stara i Nowa Jaśkowa Dolina - czy Nowa to może czasem ta część z ponumerowanymi domami (odcinek od Grunwaldzkiej do powiedzmy Migowskiej) ? A Stara to domy bez numerów ?? Czy podział dotyczył czegoś innego?

To mapa z 1807 r.
Napis "Neu ..." zaczyna się przy zabudowaniach (sądzę, że późniejszej) Cafe Schroeder, ale odnosi się również, z pewnością do zabudowań powyżej napisu pomiędzy dzisiejszymi ul. Batorego i ul. Pawłowskiego. Podejrzewam, że te zabudowania są tematem zagadki nr. 6, bo nic innego nie pasuje. :???:
Alt Jaeschkenthal, tu, wyglądające jak jedno gospodarstwo, lokował bym za krzyżówką z ul. Falistą.
Nie wiem w jakim okresie istniała tam zabudowa, bo to chyba jedyna mapa ją pokazująca.
Cytat:
Pyt. 8 - Wracając do Schroeder Cafe - czy to jest ten sam budynek mocno przebudowany, czy inny? [stoi mam wrażenie w tym samym miejscu, ale wyglada całkiem inaczej]

Tym razem nie będę odpowiadał, bo mam ten sam dylemat.
Chcę trochę rozszerzyć pytanie, a raczej zadać pytanie nr. 10.
Gdzie był budynek, też opisany jako Cafe Schroeder zamieszczony poniżej.
Nie jest to do dziś stojący Foersterhaus, chociaż bardzo podobny.

p05.jpg
Plik ściągnięto 26530 raz(y) 26,28 KB

langfuhr-f_rsterhaus.jpg
Plik ściągnięto 26530 raz(y) 73,4 KB

 
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 907
Wysłany: Sob Lut 10, 2007 6:43 pm   

Dzięki, Kzysztofie! :hurra:

Cafe Schroeder -> też własnie się zastanawiałem nad tym trzecim - trzy zdjęcia kawiarni, a każdy budynek inaczej wygląda :hmmm:

Stara i Nowa Jaśkowa Dolina - to rzeczywiście wygląda jednak jak nazwy osobnych osad, a nie cześci ulicy.
Wtedy zabudowania Starej musiały kompletnie zniknąć (na mapach z końca XIXw. już ich nie widać)

A co do map właśnie, to na stronie http://szadolki.w.interia.pl/ znalazłem jeszcze jedną mapę (z 1813r.).
Wydaje mi się, że na tej mapie (w sumie mniej dokładnej) Stara Jaśkowa Dolina jest bliżej wsi Piecki - czyżby tereny koło dzisiejszej strzelnicy (??). Tak na marginesie to stoi tam kilka domów do dzisiaj i nigdy nie widziałem żeby były podpisane na mapie jakąś nazwą. :???:

alt-neu-1813r.JPG
Plik ściągnięto 26507 raz(y) 34,15 KB

 
belleteyn 

Dołączyła: 12 Mar 2007
Posty: 3
Wysłany: Pon Mar 12, 2007 5:52 pm   

Witam...mam nadzieje, że ktoś będzie umiał odpowiedzieć na moje pytanie. na Jaśkowej stoi dom, jest to chyba Jaśkowa 71, ale nie jestem na 100% pewna. Jest on bardzo duży,zaniedbany i opuszczony, z duzym ogrodem. Wie moze ktokolwiek cos na temat tego domu? w ktorym roku powstał, dlaczego jest opuszczony, jaką ma nazwę...moze jakies stare zdjęcia. Byłabym przeogromnie wdzieczna... pozdrawiam!
 
 
nad stawem 
to ja


Dołączył: 09 Lis 2006
Posty: 359
Wysłany: Pon Mar 12, 2007 11:59 pm   

tylko ciekawa pocztowka na temat , stemplowana w Langfur jak widać na odwrocie .


_________________
http://www.mierzeja1945.prv.pl/
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 907
Wysłany: Sro Mar 14, 2007 12:10 am   

belleteyn napisał/a:
Witam...mam nadzieje, że ktoś będzie umiał odpowiedzieć na moje pytanie. na Jaśkowej stoi dom, jest to chyba Jaśkowa 71, ale nie jestem na 100% pewna. Jest on bardzo duży,zaniedbany i opuszczony, z duzym ogrodem. Wie moze ktokolwiek cos na temat tego domu? w ktorym roku powstał, dlaczego jest opuszczony, jaką ma nazwę...moze jakies stare zdjęcia. Byłabym przeogromnie wdzieczna... pozdrawiam!

Stare zdjęcia --> znam tylko widoki z daleka (to na 1 stronie tego wątku pewnie już widziałaś) Oprócz niego na stronie Danzig-online są jeszcze dwa podobne.
(A może Sabaoth ma lepsze skany? :wink: :mrgreen: )

Nie wiem czy już trafiłaś - odrobinę o nim jest na 2 i 3 (o teatrze tv) stronie tego wątku:
http://www.forum.dawnygda...er=asc&start=15

No i nie wiem czy przyglądałaś się starym mapom - willa połozona była tuż pod gdańską granicą

danzig1940fragm.jpg
Plik ściągnięto 26230 raz(y) 11,01 KB

l99 Nowe osiedle.JPG
Plik ściągnięto 26230 raz(y) 24,1 KB

l01 Osiedle nowych domów.jpg
Plik ściągnięto 26230 raz(y) 66,47 KB

 
belleteyn 

Dołączyła: 12 Mar 2007
Posty: 3
Wysłany: Sro Mar 14, 2007 6:54 pm   

dziękuję po stokroć dziękuję:))cały czas zastanawiam się, czy ten dom jest czyjąś własnością, i dlaczego jest opuszczony, gdyby ktoś się by kiedyś tego wywiedział... jeszcze raz dziękuję...będę dalej szukać:)
 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sro Mar 14, 2007 9:08 pm   Dom dziecka

W tym budynku przez wiele lat, od lat 50-tych co najmniej mieścił się dom dziecka, a może dokładniej, pogotowie opiekuńcze. O ile wiem dzieci te przebywały tam czasowo, chociaż czasami dość długo.
Pamiętam epizod z końca lat 40-tych. W czasie wakacji zakwaterowana była tam grupa młodzieży z Ałstri. Przypomnę: Wtedy Austria była podzielona na strefy okupacyjne (podobnie jak Niemcy). Podejrzewam, że przyjechali z radzieckiej strefy okupacyjnej, czyli byli z "naszego" obozu. Wydaje mi się, że chodzili gdzieś pracować. Gdy wracali do swojej kwatery szli czwórkami i śpiewali. Niemieckie słowa śpiewanej przez nich pieśni patriotycznej, może bojowej, a może to był ich hymn ojciec tłumaczył nam na polski tak, jak złośliwie tłumaczono je w Galicji: "Pod Ulm, pod Ulm, pod Austerlitc dostaliśmy w d..., nie powiedzieliśmy nic ...". Pod tymi miejscowościami Napoleon pokonał Austriaków. Pieśń ta była, zdaje się, o innych bitwach tamtego okresu, w których udało się pokonać Francuzów.
 
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 907
Wysłany: Sro Mar 14, 2007 9:29 pm   

obecnie dom dziecka (a dokładniej integracyjno-rodzinny) jest tuż obok (Jaskowa Dolina 69), ale nie wiem dlaczego, często adres jest podawany właśnie jako "71" (np w Panoramie Firm)
[tak sobię myślę, że może oba budynki należą do domu dziecka, ale ten 71 obecnie nie jest używany :???: ]
 
belleteyn 

Dołączyła: 12 Mar 2007
Posty: 3
Wysłany: Czw Mar 15, 2007 4:10 pm   

własnie zauważyłam, poznajdywałam jeszcze jakieś dokumenty na temat Jaśkowej 71 ale z przed paru lat, jak już ten budynek był opuszczony, dokumenty były apropos pogotowia opiekuńczego...może faktycznie mylą te dwa domy 71 i 69). wydaje mi się, że 71 jest opuszczony być może w takim razie dlatego, że nikt nie ma kasy aby ten budynek odnowić i doprowadzić do stanu używalności. poszperam więcej. wynika z tego , że ten dom ma naprawde prezeogromnie ciekawą historię.
 
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Czw Mar 15, 2007 7:01 pm   

Dom należy do miasta. Duży i mały leżą na wspólnej działce, dlatego czasem podają numer posesji.
_________________
Czyż nie rozumie pan, że wszystko, co piękne w architekturze, osiągnięto już dawno temu? Zostało to autorytatywnie stwierdzone. (Ayn Rand "Źródło")
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 907
Wysłany: Czw Sie 30, 2007 1:41 am   

Mam coś o willi numer 71. Opis z przymrużeniem oka, ale trzebaby poszperać w tym kierunku :%
Tak sobie myślę, czy ta przebudowa dachu (kilka postów wcześniej) nie miała miejsca właśnie po zmianie właścicieli... :hmmm:

DSC02357 500.jpg
"Gdańsk, duch miejsca" Krzysztof Junosza Dowgiałło (i inni) 1996
Plik ściągnięto 25788 raz(y) 79,39 KB

 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Czw Sie 30, 2007 7:00 am   

O rany. Mam tę książkę na półce, a przeszukałam cały internet, bo wiedziałam, że gdzieś taki tekst mi mignął
:) Dzięki :)
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 907
Wysłany: Sro Wrz 05, 2007 3:09 am   

Dziki !? :%

DSC02453 400.jpg
Plik ściągnięto 25662 raz(y) 43,92 KB

DSC02450 400.jpg
Plik ściągnięto 25662 raz(y) 34,79 KB

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk