Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Kaszubszczyzna w Gdańsku
Autor Wiadomość
wrangla 
co to w ogóle jest za nick...


Dołączyła: 01 Gru 2004
Posty: 1220
Wysłany: Nie Lut 06, 2005 8:26 pm   Kaszubszczyzna w Gdańsku

Wszystko po kaszubsku. Galeria Mestwin w Gdańsku
Cytat:
Od niedawna działa w Gdańsku (róg ul. Szewskiej i św. Ducha) galeria, gdzie można kupić oryginalne, kaszubskie rękodzieło....


Cytat:
Gdzie Kaszub nie może, tam babę pośle
- Wiesz np., skąd się wzięła tabaka? - podchwytliwie pyta Wojtek, sypiąc fotoreporterowi brązowy proszek na dłoń - Według legendy do Kaszuba rolnika przyszedł raz diabeł. I mówi: "Zasadziłem na polu roślinę. Ale ty nie wiesz, co to za roślina". Dotknięty w swej dumie Kaszub odpowiada: "Oczywiście, że wiem, ale powiem ci dopiero jutro. A jeśli źle odpowiem, będziesz mógł wziąć moją duszę do piekła". Łatwo powiedzieć, ale jak przechytrzyć diabła? Lekko spanikowany Kaszub opowiedział wszystko swojej żonie i spytał o radę. A baba, niewiele myśląc, poszła na diabelskie pole i zaczęła deptać rosnące tam rośliny. Diabeł wyskoczył i wrzeszczy: "Zostaw, babo, mój tytoń!". No i w ten sposób Kaszub ocalił duszę, zyskał tabakę, a diabeł uciekł i więcej jego kopyto na Kaszubach nie postało - kończy opowieść Wojtek.
:hihi:

ps. Ten Kaszuba

Choć:
O ile ustalona jest forma liczby mnogiej: (ci) Kaszubi, o tyle liczba pojedyncza wzbudza wątpliwości. Podczas gdy autorzy kaszubscy używają w polskich tekstach wyłącznie nazwy (ten) Kaszuba, wśród innych użytkowników polszczyzny dominuje, zwłaszcza w potocznym użyciu forma (ten) Kaszub. Nowy słownik poprawnej polszczyzny uznaje za poprawne obie te formy.

To tak jak z tym tffuu "kościerzyńskim" :evil:
Ostatnio zmieniony przez wrangla Nie Lut 06, 2005 9:02 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Nie Lut 06, 2005 8:56 pm   

Od NIEDAWNA???? 8O
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Nie Lut 06, 2005 9:55 pm   

Autorzy słowników i w ogóle polscy językoznawcy są ostatnio nieco zbyt spolegliwi. Zaraz okaże się, że forma "se" jest równie poprawna co "sobie"...
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Nie Lut 06, 2005 10:31 pm   

A dla wielu osób już dzisiaj łatwiej jest powiedzieć "podłubie se w nosie" albo "strzelmy se sete" :hihi:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
lusinek1 
Młodzież,a co!


Dołączył: 21 Lis 2004
Posty: 722
Wysłany: Nie Lut 06, 2005 10:46 pm   

Tak trochę a propos: w TAWERNIE Mestwin (na Straganiarskiej) mieliśmy z Moją-Ładniejszą-Połową przyjątko weselne... :) Oboje wspominamy b. sympatycznie :mrgreen:
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin (II)
============================
Z dwóch kaczorów wybieram Donalda :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk