Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Hitler-Jugend Zoppot - Gdzie był budynek?
Autor Wiadomość
m1205 

Dołączył: 13 Gru 2004
Posty: 2
Wysłany: Pon Gru 13, 2004 6:15 pm   Hitler-Jugend Zoppot - Gdzie był budynek?

Potrzebuję informacji na temat lokalizacji/budynku okresu działania Hitler-Jugend w Sopocie. Najbardziej potrzebuję informacji gdzie mieściło się "Stanowisko Dowodzenia" Standortfuhrung Hitler-Jugend Zoppot. Z góry dziękuję za pomoc.
Maciek
ms@ftv.pl
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pon Gru 13, 2004 6:20 pm   

Przeniosłem tutaj Twój wątek, bo tam gdzie go napisałeś to się wita.
Tutaj napewno Ci ktoś coś ciekawego odpowie.
 
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Sro Gru 15, 2004 6:59 pm   

Tu już padła odpowiedź:
[http://ssl.allegro.pl/phorum/read.php?f=270&i=34908&v=&t=34798]
Piszę, że róg Armii Krajowej i 23 Marca - w obecnym domu dziecka...
_________________
da, da, da...
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Gru 15, 2004 7:56 pm   

Pumeks kiedyś cytował M. Sperskiego "Sopockie pomniki" (Jantarowe szlaki nr 3/2001):
"W 1934 roku po zbudowaniu na wierzchołku Królewskiego Wzgórza schroniska młodzieżowego, u stóp wzniesienia, ustawiono głaz narzutowy o wys. 1,6 m. Napis na głazie informował: Albert Forster Hütte (Schronisko Alberta Forstera). Po 1945 napis skuto, głaz natomiast stoi do dziś obok przystanku autobusowego przy ulicy 23 Marca, u wylotu Doliny Gołębiewskiej. "

Mamuszka w "Bedekerze sopockim" pisze, że "w 1934 wzniesiono na wzgórzu (Królewskim) schronisko wycieczkowe dla hitlerowskiej młodzieży"
 
janak 
Jaćko


Dołączył: 25 Paź 2004
Posty: 289
Wysłany: Sro Gru 15, 2004 9:31 pm   

Cytat:
Pumeks kiedyś cytował M. Sperskiego

Z panem Sperskim pracuję :wink:
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Gru 15, 2004 9:37 pm   

warto wiedzieć! :^^
 
janak 
Jaćko


Dołączył: 25 Paź 2004
Posty: 289
Wysłany: Sro Gru 15, 2004 9:47 pm   

Pewnie p. Sperski nie ma świadomość, że pracuje ze mną (nie ten poziom - on dr hab. inż. (podkreślam ten inż.))8)) . Ale w razie czego to mogę do niego osobiście dotrzeć.
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Sro Gru 15, 2004 11:33 pm   

Mikołaj napisał/a:
Pumeks kiedyś cytował M. Sperskiego "Sopockie pomniki" (Jantarowe szlaki nr 3/2001):
"W 1934 roku po zbudowaniu na wierzchołku Królewskiego Wzgórza schroniska młodzieżowego, u stóp wzniesienia, ustawiono głaz narzutowy o wys. 1,6 m. Napis na głazie informował: Albert Forster Hütte (Schronisko Alberta Forstera). Po 1945 napis skuto, głaz natomiast stoi do dziś obok przystanku autobusowego przy ulicy 23 Marca, u wylotu Doliny Gołębiewskiej. "

Mamuszka w "Bedekerze sopockim" pisze, że "w 1934 wzniesiono na wzgórzu (Królewskim) schronisko wycieczkowe dla hitlerowskiej młodzieży"

A jak juz przy Forsterze jestesmy - mam zdjęcia z ok 1942 r. z Sopotu - osiedla Albert Forster-Siedlung, po środku którego stał "Haus der Jugend".
Niestety na podstawie tych zdjęć nie mogę zlokalizować, gdzie to osiedle się mieściło (z góry uprzedzam - skanera nie mam, więc zamieścić ich nigdzie nie mogę). Czy ktoś cos o tym wie?
A przy okazji - w poprzednim moim poście jest literówka - miało byc "pisze", a nie "piszę" - sens zdania się przez to zmienił.
_________________
da, da, da...
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Czw Gru 16, 2004 10:49 am   

Chwileczkę, ale pytanie nie dotyczyło schroniska młodzieżowego, tylko siedziby lokalu Hitlerjugend - myślę że to są dwie rózne rzeczy. Tym niemniej, pytanie to zalicza się do łatwych - należy tylko odwiedzić jedną z bibliotek i przejrzeć książkę adresową :hihi: Ja na razie nie planuję żadnej wizyty w bibliotece, ale może ktoś z Was będzie coś sprawdzał i przy okazji odszuka adres Hitlerjugend?
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Czw Gru 16, 2004 3:48 pm   

Cytat:
Tym niemniej, pytanie to zalicza się do łatwych


to jeszcze nie moja liga :II
_________________
Czyż nie rozumie pan, że wszystko, co piękne w architekturze, osiągnięto już dawno temu? Zostało to autorytatywnie stwierdzone. (Ayn Rand "Źródło")
 
ginnungagap 


Dołączył: 08 Mar 2005
Posty: 15
Wysłany: Wto Mar 08, 2005 1:24 pm   Hitlerjugend

O ile wiem to Hitlerjugend mieściło się na ul. Orzeszkowej budynku już nie ma niestety został wyburzony w zeszłym roku w lato zamieszczam zrobione zdjęcie jeszcze przed zburzeniem tego budynku. Pozdrawiam

hitlerjugend.jpg
Plik ściągnięto 14287 raz(y) 28,87 KB

_________________
Ginnungagap - mityczna czeluść otchłani, która powstała w zaczątkach świata za czasów Ymira.
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Wto Mar 08, 2005 1:32 pm   Re: Hitlerjugend

ginnungagap napisał/a:
O ile wiem to Hitlerjugend mieściło się na ul. Orzeszkowej budynku już nie ma niestety został wyburzony w zeszłym roku w lato zamieszczam zrobione zdjęcie jeszcze przed zburzeniem tego budynku. Pozdrawiam


To wszyscy wiemy, ale pytanie dotyczyło siedziby Hitlerjugend w Sopocie, a nie we Wrzeszczu.
 
ginnungagap 


Dołączył: 08 Mar 2005
Posty: 15
Wysłany: Wto Mar 08, 2005 1:48 pm   

HE 8)) wiem źle przeczytałem ale ze mnie :rozpacz: sorki :p
_________________
Ginnungagap - mityczna czeluść otchłani, która powstała w zaczątkach świata za czasów Ymira.
 
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Wto Mar 08, 2005 2:08 pm   

Mogę, mogę? "Oj, nie czyta się Akademii". :%
_________________
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Wto Mar 08, 2005 2:14 pm   

:) mojżesz, mojżesz!!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk