Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Bartholomainkirchen 19 - pilnie poszukiwane, mapa, zdj
Autor Wiadomość
Adam Szotyński 

Dołączył: 14 Kwi 2016
Posty: 8
Wysłany: Pon Kwi 18, 2016 8:51 pm   

Tak sądziłem bo mi też tu kilka rzeczy nie współgrało. Panu Krzysztofowi - :) podziękowania :)
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Wto Kwi 19, 2016 8:22 pm   

pumeks napisał/a:
Schleswig-Holstein strzelał w zupełnie innym kierunku i z pewnością nie spowodował żadnych strat na Starym Mieście.

Adam pisał o ostrzale okrętu, a nie z okrętu. Tak przynajmniej zrozumiałem. Na Westerplatte były działa, a dom najmniej okazały w okolicy, jak to Adam wcześniej napisał, mógł zostać poważnie uszkodzony pociskiem nawet małego kalibru.
Tylko, że zniszczenia działami z Westerplatte mogły być dokonane tylko w pierwszym dniu obrony, bo:
jedyna armata polowa 75 mm została zniszczona pierwszego dnia;
cztery moździerze 81 mm i zasięgu 3 km (za mały) zostały zniszczone drugiego dnia;
pozostały dwa działka przeciwpancerne 37 mm, które trudno posądzić o takie zniszczenia domu jednym pociskiem, żeby ten nie nadawał się do naprawy.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7693
Wysłany: Wto Kwi 19, 2016 11:14 pm   

Zapewne masz rację. Ale czy znasz jakiekolwiek źródła mówiące o zniszczonych budynkach, czy choćby pojedynczym domu, w śródmieściu Gdańska w 1939 r.?
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Adam Szotyński 

Dołączył: 14 Kwi 2016
Posty: 8
Wysłany: Sro Kwi 20, 2016 2:28 pm   

witajcie. Niestety ja tylko mogę odwoływać się do pamięci tych którzy coś jeszcze przed śmiercią o tym zajściu mówili. Wiecie, że z biegiem lat informacje mogą "uleć zniekształceniu" :) mi mówili, że ponoć na samym początku wojny, dziwnym trafem jakiś pocisk spadł a po wojnie mówili, że nie dość że ten dom był jednym z mniejszych na ulicy to akurat w niego musiało to coś uderzyć. Dziś na tej parceli stoi Dom Technika, w roku 1969.05.07 ówczesne władze PRL wywłaszczyły moją rodzinę z tego miejsca. Mam całą dokumentację :)
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Sro Kwi 20, 2016 5:29 pm   

Oczywiście, że nie znam, co o niczym nie świadczy, bo takich nie szukałem. Poza postem Adama oczywiście, który i tak nie precyzował roku. Z mojej strony to była próba wyjaśnienia, a nie żadne twierdzenie.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk