Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
My z Przymorza
Autor Wiadomość
Martino 


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 490
Wysłany: Pon Lut 14, 2011 7:41 pm   Re: "Stare Trojmiasto"... Brzezno i Przymorze

aborygen1 napisał/a:
Od 20 prawie lat nie bylem w Trojmiescie i dzisiaj zaczalem zwiedzac stare okolice za pomoca Google Earth. Przypuszczam, ze terazniejsi mieszkancy z zadowoleniem przyjmuja wiekszosc zmian architektonicznych jednakze mnie osobiscie przeraza fakt, ze Trojmiasto jest juz INNE. Wychowywalem sie w Brzeznie (ul.Mazurska 17) oraz na Przymorzu (ul.Lumumby 44, obecnie Jagiellonska). To juz nie jest Gdansk ktory pamietam. Dla mnie oczywiscie. Niestety wiekszosc moich fotografii z lat 1960-1984 ulegla zniszczeniu w czasie powodzi w Queensland (Australia) w 1996r. Brzezno jakie pamietam to przede wszystkim (bylem wtedy dzieckiem:) malutki prywatny zaklad nabijania syfonow przy ulicy Mazurskiej, stary cmentarz na lakach (w strone Przymorza) czy tez szkole nr 20 imienia Mariana Buczka do ktorej chodzilem. Na lakach dzielacych Brzezno i Przymorze zbieralismy kawalki "materialow wybuchowych" czyli male szare rurki ktore palily sie jak magnezja i "robily dym". Objadalismy sie dzikim czosnkiem oraz ku zgrozie mamy moczylismy ubrania na podmoklej czesci lasu i lak. Przymorze przypominalo na poczatku lat 1970-tych jedna wielka budowe czyli po polsku: krajobraz ksiezycowy. Teraz to wszystko istnieje juz tylko w mojej pamieci. Boje sie tego powrotu ktory predzej czy pozniej nastapi...
Pozdrawiam wszystkich
Andrzej Skladowski


nie masz się czego bać....
_________________
"Nie ufać myślicielom, których umysły wprawia w ruch dopiero cytat"
Emil Cioran — Zeszyty 1957-1972
 
Cypis 


Dołączył: 28 Gru 2005
Posty: 27
Wysłany: Pon Lut 14, 2011 7:53 pm   

Proponuję zumi.pl zamiast googleearth. Mapy są ładniejsze i świeższe.
Pozdrawiam
 
 
slowik45 


Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 518
Wysłany: Pon Lut 14, 2011 8:10 pm   

Na łąkach za rzeczką w stronę Przymorza były lęgowiska czajek , podziobały mnie niejednokrotnie :mrgreen: , koło poniemieckiego cmentarza paliliśmy ognisko do którego wrzucaliśmy różne "śmieci" pozbierane na łąkach , raz rąbneło tak że poraniło parę dzieciaków, miałem farta mama zawołała mnie( kooooolacjaaaa ! ) do domu , na łąkach były bajorka w których łapaliśmy żaby , były również okrągłe wały o średnicy ok. 10 m , dziś sądzę że były to stanowiska artylerii przeciwlotniczej , również chodziłem do 20 ,na skróty poprzez łąki należące do księdza , krowy się tam pasły - mieszkałem wówczas na Karola Marksa 241m51 ...ot takie tam.Pozdrawiam.
_________________
Wszystkie sztandary tak mocno już zostały splamione krwią i gównem, że najwyższy czas byłoby nie mieć żadnego. WOLNOŚĆ.
 
aborygen1 
Aborygen1


Dołączył: 14 Lut 2011
Posty: 43
Wysłany: Pon Lut 14, 2011 8:54 pm   

slowik45 napisał/a:
Na łąkach za rzeczką w stronę Przymorza były lęgowiska czajek , podziobały mnie niejednokrotnie :mrgreen: , koło poniemieckiego cmentarza paliliśmy ognisko do którego wrzucaliśmy różne "śmieci" pozbierane na łąkach , raz rąbneło tak że poraniło parę dzieciaków, miałem farta mama zawołała mnie( kooooolacjaaaa ! ) do domu , na łąkach były bajorka w których łapaliśmy żaby , były również okrągłe wały o średnicy ok. 10 m , dziś sądzę że były to stanowiska artylerii przeciwlotniczej , również chodziłem do 20 ,na skróty poprzez łąki należące do księdza , krowy się tam pasły - mieszkałem wówczas na Karola Marksa 241m51 ...ot takie tam.Pozdrawiam.


Dzieki za przypomnienie: doskonale pamietam ta laka i te krowy. Co do"roznych smieci" to pamietam jak kiedys w lesie przy plazy, w czasie kopania saperkami jakiegos "bunkra" do zabaw, znalezlismy kawalek pordzewialej gasienicy czolgowej i klape z wiezyczki czolgu. To byly czasy..
Pozdrawiam
Andrzej
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Wto Lut 15, 2011 12:38 pm   

Aborygen, poczytaj sobie nasz stary topik Falowiec i okoliczne podstawówki, na początku było tylko o falowcu na Obrońców, ale potem temat się rozkręcił i pojawiło się sporo fajnych zdjęć z lat siedemdziesiątych.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
aborygen1 
Aborygen1


Dołączył: 14 Lut 2011
Posty: 43
Wysłany: Wto Lut 15, 2011 7:31 pm   dzieki

pumeks napisał/a:
Aborygen, poczytaj sobie nasz stary topik Falowiec i okoliczne podstawówki, na początku było tylko o falowcu na Obrońców, ale potem temat się rozkręcił i pojawiło się sporo fajnych zdjęć z lat siedemdziesiątych.


Przeczytalem w caly topic. Supeeer!!!
 
roko 


Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 132
Wysłany: Sro Lut 16, 2011 8:07 pm   Re: Przymorze, ul.Lumumby oczami dziecka, lata 1970-e

fazi napisał/a:
Ale przed postojem taksówek była tam pętla 139 jadącego z Oliwy.


O ile pamiętam to na tej pętli kończyły trasę autobusy linii 132 i 139.
Tak w ogóle to kiedy się wprowadziłem na dopiero co rozpoczęte Przymorze Wielkie czyli w październiku 1964 roku, to żadnej linii autobusowej nie było łączącej nowe bloki z czymkolwiek. Żeby dostać się do Oliwy trzeba było pomykać na piechotę przez park za Tysiąclecia na tramwaj "4".
Bodajże w roku 1965 albo w następnym uruchomiono trasę linii "127" tylko że ten numer był przekreślony niebieską kreską i mówiło się zresztą na niego "sto dwadzieścia siedem przekreślony" i jeździł na trasie Oliwa - Jelitkowo ul. Piastowską. W Oliwie z początku (tego pewien nie jestem) końcowy czy tez początkowy przystanek znajdował się na ul. Ceynowy a dopiero później na Poczty Gdańskiej ale pewności tu nie mam żadnej i może się tutaj mylę.
Ulicy Dąbrowszczaków zresztą z początku nie było wcale zaś bloki były ponumerowane odpowiednio Piastowska 108, 110, 112, 114 i 116 dopiero potem gdy już ją zbudowano zamieniono odpowiednio na 2, 4, 6, 8 i 10. Ulica kończyła się zresztą tuż za 10-ką dokładnie w tym przegłębieniu na którym obecnie znajduje się garb i przejście dla pieszych.
Gdy zbudowano falowiec na Jagiellońskiej (Lumumby) to połączone obie ulice i zbudowano pętlę autobusową (rok jak przypuszczam bodaj 1968 ???). Zlikwidowano wtedy ten przekreślony 127. Sama ulica Dąbrowszczaków też kończyła się w polu bo co prawda biegła po łuku jak obecnie ale zaraz za tym łukiem się kończyła czyli w tym miejscu gdzie jest wjazd do garaży i "Groblewskiego". Ten odcinek ulicy jako że nie był przedłużony a i był jednocześnie donikąd, dość długo służył nam do jazdy na wrotkach, jako że asfalt był na nim niemal nietknięty żadną (rzadką) oponą.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Czw Lut 17, 2011 10:21 pm   

W latach gierkowskich Przymorze chętnie umieszczano na pocztówkach. Ta:


już była w innym wątku (dla mnie jest szczególnie nostalgiczna, bo widać akurat mój fragment falowca), poniżej dwie z aktualnej oferty allegro i dwie z mojej szuflady.

1438180281.jpg
Piastowska
Plik ściągnięto 24947 raz(y) 47,3 KB

1460421064.jpg
to chyba Obrońców Wybrzeża?
Plik ściągnięto 24947 raz(y) 49,21 KB

przymorze1.jpg
falowiec na Obrońców. Parkingi nie były zbyt zatłoczone ;-)
Plik ściągnięto 24947 raz(y) 60,02 KB

przymorze2.jpg
w tamtym czasie jedyny kościół na Przymorzu, wieżę pozwolono zbudować chyba dopiero pod koniec "dekady Gierka"
Plik ściągnięto 24947 raz(y) 43,12 KB

_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Tadeusz Marek 

Dołączył: 13 Kwi 2006
Posty: 93
Wysłany: Pią Lut 18, 2011 10:03 am   

może warto przypomnieć i pokazać koledze ten materiał filmowy :wink:
http://www.britishpathe.com/record.php?id=68696
 
 
aborygen1 
Aborygen1


Dołączył: 14 Lut 2011
Posty: 43
Wysłany: Pią Lut 18, 2011 4:48 pm   

pumeks napisał/a:
W latach gierkowskich Przymorze chętnie umieszczano na pocztówkach. Ta:
Obrazek

już była w innym wątku (dla mnie jest szczególnie nostalgiczna, bo widać akurat mój fragment falowca), poniżej dwie z aktualnej oferty allegro i dwie z mojej szuflady.


Twoj falowiec:) Ja w nim nie mieszkalem ale to tez byl dla mnie i moich kumpli "nasz falowiec". W tym "kompleksie" na pierwszym planie kiedys na dole byla CHYBA pralnia Sniezka a na gorze apteka (albo spoldzielnia mieszkaniowa) sam juz nie wiem. Ach ta pamiec, zaczynaja mi sie mylic "kompleksy"
 
aborygen1 
Aborygen1


Dołączył: 14 Lut 2011
Posty: 43
Wysłany: Pią Lut 18, 2011 4:52 pm   Widzialem a nawet napisalem do nich list

Tadeusz napisał/a:
może warto przypomnieć i pokazać koledze ten materiał filmowy :wink:
http://www.britishpathe.com/record.php?id=68696


Widzialem, dzieki. Zaraz potem napisalem do nich list w sprawie tytulu a raczej zawartej w nim pomylki. 3 dzien juz czekam na odpowiedz i sprostowanie:)
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Pią Lut 18, 2011 5:21 pm   

aborygen1 napisał/a:
Twoj falowiec:) Ja w nim nie mieszkalem ale to tez byl dla mnie i moich kumpli "nasz falowiec". W tym "kompleksie" na pierwszym planie kiedys na dole byla CHYBA pralnia Sniezka a na gorze apteka (albo spoldzielnia mieszkaniowa) sam juz nie wiem. Ach ta pamiec, zaczynaja mi sie mylic "kompleksy"

Mój falowiec i mój przystanek autobusu 139 ;-)
Wydaje mi się, że tam u góry była administracja spółdzielni (kasy gdzie można było płacić za mieszkanie) i klub "Pinezka", gdzie chodziłem na jakieś półkolonie i kółko plastyczne. I okazyjnie lokal wyborczy (głosowało się i tak bez skreśleń).
Na dole faktycznie pralnia. A koło niej stała szklana gablota z reklamą kuśnierza, pana Albertini, który miał pracownię u nas w klatce G.
"Pod filarami" była Cepelia, a od strony klatki H - kwiaciarnia.
Apteka? kurczę, wydaje mi się, że jeśli w ogóle na Lumumby była, to w pawilonie bliżej Dąbrowszczaków - pamiętam tam też ZURiT gdzie naprawiali lampowe radia i telewizory. A apteka kojarzy mi się z syropami "Pini" i "Symphiti".
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
roko 


Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 132
Wysłany: Pią Lut 18, 2011 5:50 pm   

pumeks napisał/a:
... Apteka? kurczę, wydaje mi się, że jeśli w ogóle na Lumumby była, to w pawilonie bliżej Dąbrowszczaków - pamiętam tam też ZURiT gdzie naprawiali lampowe radia i telewizory. A apteka kojarzy mi się z syropami "Pini" i "Symphiti".


Apteka była w pawilonie za "falowcem". natomiast w wspomnianym wcześniej pawilonie na rogu Dąbrowszczaków - Lumumby, to jak pamietam, na parterze był fryzjer damski i męski, potem ZURiT - punkt naprawy, kolejno ZURiT - sklep z radiami, telewizorami (i to co było w ogóle) a na końcu szklarz (wiem bo kiedyś wybiłem szybę i tam zamawiałem :roll: ).
Z kolei na pietrze to wchodząc po schodach, na wprost nich był fotograf a zdaje się resztę piętra, zajmowała biblioteka.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Pią Lut 18, 2011 6:03 pm   

Fakt o szklarzu zapomniałem :) i wydawało mi się, że fotograf był na dole, ale chyba faktycznie u góry.
Za to w pawilonach na wysokości klatek H, I, K, było wszystko: "SAM", sklep odzieżowo-obuwniczy (siedziała tam też w półmroku tajemnicza pani, która miała stolik, na nim lampkę i tabliczkę "Repasacja pończoch"), bar mleczny "Muszelka", okienko z lodami włoskimi z automatu, obok na chodniku automat, z którego po wrzuceniu monety leciała woda gazowana do podstawionej szklanki "musztardówki", na końcu pawilonu sklep mięsny, a u góry po schodkach fryzjer.
A, byłbym zapomniał: w "SAM-ie" królowała wielka metalowa maszyna o rozmiarach trzech (ówczesnych) odkurzaczy, roztaczająca niezapomniany zapach świeżo zmielonej PRL-owskiej kawy....
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
aborygen1 
Aborygen1


Dołączył: 14 Lut 2011
Posty: 43
Wysłany: Pią Lut 18, 2011 6:22 pm   

roko napisał/a:
pumeks napisał/a:
... Apteka? kurczę, wydaje mi się, że jeśli w ogóle na Lumumby była, to w pawilonie bliżej Dąbrowszczaków - pamiętam tam też ZURiT gdzie naprawiali lampowe radia i telewizory. A apteka kojarzy mi się z syropami "Pini" i "Symphiti".


Apteka była w pawilonie za "falowcem". natomiast w wspomnianym wcześniej pawilonie na rogu Dąbrowszczaków - Lumumby, to jak pamietam, na parterze był fryzjer damski i męski, potem ZURiT - punkt naprawy, kolejno ZURiT - sklep z radiami, telewizorami (i to co było w ogóle) a na końcu szklarz (wiem bo kiedyś wybiłem szybę i tam zamawiałem :roll: ).
Z kolei na pietrze to wchodząc po schodach, na wprost nich był fotograf a zdaje się resztę piętra, zajmowała biblioteka.


A czy w ktoryms z tych pawilonow nie "urzedowal" jeszcze szewc??? Cos mi migocze w pamieci ale sam juz nie wiem :???:
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk